Holter EKG

Odczuwasz kołatania serca, zawroty głowy, miewasz zasłabnięcia, omdlenia, cierpisz  z powodu arytmii, choroby wieńcowej? Zgłoś się do kardiologa w NZOZ REVITA i wykonaj badanie EKG metodą Holtera.

holter ekg
Holter to niewielkie urządzenie, które rejestruje pracę serca przez całą dobę

Jak wygląda badanie metodą Holtera?

Holter EKG to metoda ciągłej rejestracji pracy serca, badanie zwykle trwa od 24 do 72 godzin. W przeciwieństwie do standardowego, spoczynkowego badania EKG, Holter EKG umożliwia  monitorowanie pracy serca podczas codziennych czynności, również w trakcie snu. Chcąc wykonać badanie EKG metodą Holtera w naszych placówkach, należy uzgodnić w rejestracji termin badania, co oznacza rezerwację urządzenia monitorującego pracę serca na konkretny dzień.

Badanie poprzedza założenie urządzenia polegające na przyklejeniu kilku małych elektrod do odpowiednio przygotowanej, zdezynfekowanej skóry klatki piersiowej. Następnie elektrody łączy się cienkimi przewodami z urządzeniem rejestrującym, które umieszcza się w specjalnym etui. W naszej przychodni stosujemy zminiaturyzowane urządzenia firmy Reynolds Medical, które są niewidoczne, wszystkie jego części mogą być schowane pod ubraniem. Urządzenie pracuje nie wydając żadnych dźwięków.   Po założeniu urządzenia możesz wrócić do domu lub iść z nim do pracy czy do innych zajęć. Twoja aktywność powinna być typowa, podobna do codziennej. Radykalna zmiana sposobu funkcjonowania może zafałszować wyniki badania. 

Jak przygotować się do badania?

Z uwagi na przedłużony czas pomiaru, przed badaniem należy wykonać wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne takie jak prysznic lub kąpiel całego ciała. Aparatu nie można zdejmować w trakcie badania i nie jest on wodoszczelny. Jeśli któraś elektroda się odklei, należy ją od razu przymocować w tym samym miejscu zwykłym plastrem bez opatrunku. W pewnych przypadkach lekarz zlecający badanie może poprosić o prowadzenie dzienniczka aktywności i rejestrowanie w nim wszystkich ważniejszych czynności oraz  towarzyszących im objawów np. pojawianie się duszności, wysiłkowego dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, a zwłaszcza kołatań serca. Urządzenie zwracamy po zakończeniu rejestracji następnego dnia. Na wynik oczekujemy kilka dni roboczych.

W szczególnych przypadkach, lekarz zlecający badanie może poprosić o prowadzenie dzienniczka aktywności i rejestrowanie w nim wszystkich ważniejszych czynności i towarzyszących im objawów, np. pojawienie się duszności przy wychodzeniu po schodach czy kołatania serca.

Gdzie można wykonać badanie EKG metodą Holtera?

EKG holterowskie można wykonać we wszystkich naszych placówkach: w Krakowie - os. Kolorowe 21 (obok ronda Czyżyńskiego w Nowej-Hucie) oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie i Proszowicach – szczegóły dot. dojazdu na naszej stronie w zakładce Kontakt

Jeśli masz pytania, lub nie jesteś pewien czy powinieneś wykonać to badanie, zarejestruj się do jednego z naszych specjalistów

Zarejestruj się na badanie