Holter EKG

Czym jest Holter EKG? – kardiolog wyjaśnia

holter ekg
Holter to niewielkie urządzenie, które rejestruje pracę serca przez całą dobę

Holter EKG to inaczej całodobowe lub dłuższe badanie rytmu serca, które wykonuje się, aby ocenić pracę serca. To badanie EKG wykonuje się za pomocą niewielkich elektrod, przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta i połączonych cienkimi przewodami z małym urządzeniem rejestrującym całodobową pracę serca. Urządzenie umieszczone jest w specjalnej saszetce, którą pacjent ma przymocowaną do pasa.

Badanie holter EKG pomocne jest w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, szczególnie gdy potrzebujemy ustalić źródło tych nieprawidłowości. Niektórzy z pacjentów cierpią na zaburzenia rytmu serca tylko w specyficznych sytuacjach np. po wysiłku fizycznym, w stresie, przy silnych emocjach, czy po infekcji wirusowej. Zdarza się, że zaburzony rytm serca pojawia się podczas snu, o czym pacjent może nie wiedzieć i jedynym objawem może być uczucie niewyspania bądź zmęczenia po przebudzeniu. 

Jakie są wskazania do wykonania holtera EKG?

Wskazaniami do wykonania holtera EKG są przede wszystkim odczuwalne przez pacjenta zaburzenia rytmu serca np. uczucie szybkiego kołatania serca, czy nierównej pracy. Symptomy te mogą być niekiedy połączone z osłabieniem, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, a nawet omdleniami czy bólami w klatce piersiowej. Takie objawy bezwzględnie wskazują na konieczność wykonania holtera EKG i późniejszej oceny wyniku badania przez kardiologa. 

Badanie EKG metodą Holtera jest również pomocne u osób, u których dolegliwości ze strony serca występują sporadycznie, a ich źródło jest trudne do określenia przez pacjenta. Holterem EKG posługuje się każdy dobry kardiolog, ponieważ pozwala ono też ocenić skuteczność stosowanej wcześniej terapii kardiologicznej np. antyarytmicznej.

Wykonanie holtera EKG może być również wskazane u osób, które przebyły Covid-19 w stopniu umiarkowanym bądź ciężkim i cierpią na powikłania poinfekcyjne. Covid-19 jako infekcja wirusowa dotyczy również układu nerwowego i jego komórek, zatem w sposób bezpośredni może działać na układ przewodzący w sercu. 

W sposób pośredni Covid-19 wywołuje znaczące osłabienie organizmu, niedobory witamin i mikroelementów wykorzystanych do walki z patogenami. Może to powodować objawy kołatań, dyskomfortu w klatce piersiowej, czy kłucia. Na szczęście w większości przypadków są to łagodne i przemijające dolegliwości, ale rozstrzygnięcie zakresu powikłań następuje między innymi przez badanie holterowskie i konsultację kardiologiczną.

Holter EKG może być zlecony również kobietom w okresie menopauzy, gdy wygasa ochronna rola hormonów kobiecych. 

Jak wygląda badanie metodą Holtera?

Holter EKG to metoda ciągłej rejestracji pracy serca. Badanie zwykle trwa od 24 do 72 godzin. O długości badania decyduje kardiolog, po wstępnej konsultacji z pacjentem.

Badanie EKG metodą Holtera poprzedza przyklejenie kilku małych elektrod do odpowiednio przygotowanej, zdezynfekowanej skóry klatki piersiowej. Następnie elektrody łączy się cienkimi przewodami z urządzeniem rejestrującym, które umieszcza się w specjalnym etui. Etui umieszczone jest na pasku, który zakłada się na talii pacjenta. Urządzenie w żaden sposób nie ogranicza ruchu. Założenie holtera EKG to prosta i szybka procedura trwająca maksymalnie do 10 minut.

W przychodni NZOZ Revita stosujemy zminiaturyzowane urządzenie firmy Reynolds Medical, które jest niewidoczne z zewnątrz i wszystkie jego części są schowane pod ubraniem. Urządzenie pracuje, nie wydając żadnych dźwięków. Po założeniu holtera EKG można wrócić do domu lub iść z nim do pracy czy innych zajęć. Twoja aktywność powinna być typowa, podobna do codziennej. Warto pamiętać, że radykalna zmiana sposobu funkcjonowania może zafałszować wyniki badania. Funkcjonujemy tak, jak na co dzień bez żadnych zmian.

Jak przygotować się do badania holter EKG?

Z uwagi na przedłużony czas pomiaru metodą Holtera, przed badaniem należy wykonać wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne takie jak prysznic lub kąpiel całego ciała. Aparatu nie można zdejmować w trakcie badania i nie jest on wodoszczelny. W dniu badania, nie należy smarować ciała balsamami, czy olejkami pielęgnacyjnymi po kąpieli. Jeśli któraś elektroda się odklei, należy ją od razu przymocować w tym samym miejscu zwykłym plastrem bez opatrunku. 

W szczególnych przypadkach kardiolog zlecający badanie holter EKG może poprosić o prowadzenie dzienniczka aktywności i rejestrowanie w nim wszystkich ważniejszych czynności oraz towarzyszących im objawów np. pojawianie się duszności, wysiłkowego dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, a zwłaszcza wyżej wymienionych kołatań serca. 

Podczas wykonywania holtera EKG częste korzystanie z telefonu komórkowego może wywołać krótkotrwałe zakłócenia związane z wytwarzanym przez urządzenie polem magnetycznym, które może nieco przekłamać zapis wyników. Również stosowanie poduszki lub koca elektrycznego może zakłócać pracę pracę holtera EKG. W tym dniu należy ograniczyć korzystanie z tego rodzaju sprzętu jeżeli to możliwe.

Urządzenie holter EKG zwracamy po zakończeniu rejestracji następnego dnia. Na wynik oczekujemy kilka dni roboczych.

Jak zarejestrować się na badanie holter EKG?

Aby wykonać holter EKG w NZOZ Revita w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie, czy Proszowicach, wystarczy zadzwonić do naszej przychodni i uzgodnić dogodny termin badania, co tym samym oznacza rezerwację urządzenia monitorującego pracę serca na konkretny dzień. 

Decydując się na wykonanie holtera EKG prywatnie przede wszystkim oszczędzasz czas oczekiwania na badanie, co w niektórych sytuacjach jest szczególnie ważne.

Gdzie można wykonać badanie EKG metodą Holtera i w jakiej cenie?

Holter EKG ceny w placówkach NZOZ Revita:

  • Kraków – 200 zł,
  • Kalwaria Zebrzydowska – 180 zł,
  • Miechów – 180 zł
  • Proszowice – cena 180 zł. 

We wszystkich placówkach NZOZ Revita wykonujemy również Holter ciśnieniowy  

Opracowanie: lek. Andrzej Gębala,
kardiolog NZOZ Revita
Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Jeśli masz pytania, lub nie jesteś pewien czy powinieneś wykonać to badanie, zarejestruj się do jednego z naszych specjalistów

Umów się na badania