5 ważnych rzeczy, o których musisz pamiętać przed wizytą u lekarza

Każdy z nas, prędzej czy później trafia do gabinetu lekarskiego. Niestety wielu z nas, nie przygotowuje się w żaden sposób do takiej wizyty i jest to zły nawyk, który warto zmienić.

Większość chorych deklaruje, że bez problemu jest w stanie na bieżąco odpowiedzieć na pytania zadawane przez lekarza. Teoretycznie każdy wie, że to, w jaki sposób opowiemy o naszych dolegliwościach, ma wpływ na skuteczność leczenia oraz podejście lekarza do naszego przypadku. Mimo to, wciąż przychodzimy nieprzygotowani na taką rozmowę.

Jak przygotować się do wizyty u lekarza?

1. Zbieraj informacje na temat swoich dolegliwości w jednym miejscu.

Załóż teczkę lub zeszyt z napisem „ZDROWIE”, ewentualnie załóż specjalny folder w swoim komputerze. W tym miejscu zbieraj wyniki badań, wypisy ze szpitala, zalecenia z poprzednich wizyt, listę leków wraz z dawkowaniem. Gromadź notatki na temat swojego samopoczucia i ewentualnych skutków ubocznych. Ludzka pamięć jest zawodna i wiele szczegółów nam umyka. Takie notatki można łatwo prowadzić w swoim kalendarzu bądź telefonie. Nie musisz tego robić codziennie, ale pamiętaj aby notować, kiedy i w jakiej sytuacji odczuwasz konkretne dolegliwości lub pogorszenie samopoczucia. Zebrane informacje będą bardzo pomocne podczas wizyty u lekarza.

mezczyzna robiacy notatki
Przed wizytą u lekarza, zbierz informacje na temat swojego zdrowia.

2. Przed wizytą u lekarza zastanów się, co chcesz mu powiedzieć i o co zapytać?

Koniecznie zanotuj swoje pytania. Jeśli leczysz się u kilku specjalistów, przygotuj listę leków, które przyjmujesz wraz z dawkowaniem. Lekarze inaczej podchodzą do pacjentów, którzy są zaangażowani i w odpowiedzialny sposób podchodzą do tematu swojego zdrowia. Sukces terapii zależy nie tylko od lekarza, ale przede wszystkim od pacjenta!

3. Wyobraź sobie przebieg rozmowy z lekarzem.

Przed wizytą u lekarza uporządkuj w głowie kolejność zagadnień do poruszenia. Wielu z nas często nawet nie wie, o co pytać swojego lekarza, szczególnie gdy choroba lub dolegliwości pojawiają się po raz pierwszy. Często jesteśmy zestresowani, a nawet przerażeni i przyjmujemy wszystko to, co lekarz mówi, nie rozumiejąc problemu. Jeśli u danego specjalisty jesteś po raz pierwszy, poproś o szczegółowe wytłumaczenie istoty Twoich dolegliwości!

4. Na każdą wizytę u lekarza zabieraj teczkę z wynikami badań, notes z pytaniami oraz długopis.

Podczas rozmowy z lekarzem rób krótkie notatki i pytaj. Nie wahaj się i nie krępuj zadawać pytań, nawet takich, które dotyczą spraw intymnych. Jeżeli coś boli, to mów, że boli i nie bagatelizuj problemu. Wszystko, co zostaje powiedziane w gabinecie jest objęte tajemnicą lekarską. Mając notatki z wizyty, będziesz wiedział co robić dalej i w dowolnym czasie będziesz mógł wrócić do wszystkich ustaleń.

5. Stosuj się do wszystkich zaleceń lekarza i pamiętaj o wizycie kontrolnej.

Leki nie działają u tych, którzy ich nie biorą.

Jeżeli odczuwasz skutki uboczne, skontaktuj się z lekarzem, to on powinien zredukować dawkę leku lub zamienić go na inny. Nie rób tego na własną rękę! Pamiętaj też, że czasowa poprawa samopoczucia, nie oznacza, że zostaliśmy wyleczeni. Przedwczesne odstawienie leków może spowodować nawrót choroby ze zdwojoną siłą.

Jeżeli szukasz dobrych specjalistów, zapoznaj się z ofertą przychodni NZOZ Revita.

Konsultacja merytoryczna: lek. Andrzej Gębala, kardiolog

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 05.11.2018

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.