Analiza składu ciała w NZOZ Revita. Dietetyk tłumaczy, dlaczego warto ją wykonać?

Analiza składu ciała czym jest i dlaczego warto ją wykonać?

O analizie składu ciała i jej znaczeniu w redukcji wagi, poprawy kondycji fizycznej i opracowaniu diety, rozmawiamy z dietetykiem klinicznym NZOZ Revita, mgr. Maciejem Wielgoszem. 

Czym jest analiza składu ciała?

mgr Maciej Wielgosz: Analiza składu ciała, to proste, całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie wykonywane najczęściej w gabinecie dietetyka. Na pierwszy rzut oka przypomina zwykły pomiar masy ciała, jednak pokazuje znacznie więcej, m.in. zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej z podziałem na konkretne kończyny. Wynik badania pokazuje również stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych, zawartość wody w organizmie, masę mineralną kości, wiek metaboliczny, czy podstawową przemianę materii. Znajomość składu ciała jest cenną wiedzą zarówno dla pacjentów, jak i dla dietetyka. Dzięki niej łatwiej monitorować przebieg dietoterapii oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jak się robi analizę składu ciała?

MW: Bardzo prosto. Aby przeanalizować skład ciała wystarczy stanąć bosymi stopami na urządzeniu przypominającym dużą wagę łazienkową, wziąć do rąk specjalny uchwyt i poczekać około minuty. Urządzenie w tym czasie przepuszcza przez organizm niewyczuwalne impulsy elektryczne biegnące od elektrody do elektrody i na zasadzie bioimpedancji elektrycznej, czyli zróżnicowanego przebiegu prądu przez dane tkanki analizator uzyskuje wyniki.

badanie skladu ciała NZOZ Revita
Znajomość składu ciała to podstawa sukcesu dietoterapii

W naszych gabinetach korzystamy z nowoczesnych urządzeń, które gwarantują bardzo dokładne pomiary oraz czytelne i zrozumiałe dla pacjentów raporty, które otrzymują w formie wydruku, bądź elektronicznie.

raport z analizy składu ciała NZOZ Revita
Fragment przykładowego raportu z analizy składu ciała

Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?

MW: Wyniki analizy składu ciała są bardzo ważne przed wdrożeniem diety, pomagają one określić cele dietoterapii oraz jej optymalny przebieg. W trakcie stosowanej terapii służą to monitorowania postępów, pomagają w ewentualnych modyfikacjach tak aby cały proces był dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki, czy pacjenta. Miło jest widzieć, że podjęty wysiłek przynosi efekty, jak ubywa tkanki tłuszczowej, a przybywa lub przynajmniej nie ubywa tkanki mięśniowej, jak obniża się wiek metaboliczny itd. To działa bardzo motywująco. 

Dietetyk natomiast może lepiej dopasować jadłospis, widząc zmiany w poszczególnych składowych masy ciała czy uspokoić pacjenta, że np. mimo braku ubytku masy ciała obniża się poziom tłuszczu i zwiększa się ilość masy mięśniowej. A jeśli w analizie nie znajdziemy żadnych odchyłów (co zdarza się stosunkowo często), to możemy uspokoić pacjenta, któremu wydaje się, że np. jego poziom tkanki tłuszczowej jest o wiele większy, niż jest w rzeczywistości. Dla mnie analiza składu ciała jest już nieodłącznym elementem dietoterapii i każdemu pacjentowi, którego przyjmuję w gabinecie, przynosi różnorodne korzyści w zależności od problemu, z jakimi się pojawia.

raport skład ciała NZOZ Revita
Wskaźnik BMI może sugerować nadwagę, jednak analiza składu ciała pokazuje, że poziom tkanki tłuszczowej jest w normie

W czym jeszcze pomaga analiza składu ciała?

MW: Badanie składu ciała rozwiewa wiele wątpliwości, zwłaszcza u osób z większą masą mięśniową, które według BMI mogą mieć nadwagę, a ich poziom tkanki tłuszczowej mimo to okazuje się bardzo niski lub w normie. Analiza też świetnie sprawdza się u sportowców, którzy bardzo często muszą balansować stosunkiem mięśni do tłuszczu. Pozwala również wychwycić osoby z wysokim poziomem okołonarządowej tkanki tłuszczowej, które mimo prawidłowej masy ciała lub niewielkiej nadwagi zgromadziły pokaźne ilości tłuszczu wokół organów, co zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy ryzyko chorób nowotworowych. 

Jak przygotować się do badania składu ciała?

MW: W dniu badania wystarczy nie jeść przez 3 godziny i nie pić na 1 godzinę przed badaniem oraz nie trenować przed analizą. Aby zwiększyć precyzję pomiaru, badanie składu ciała powinno wykonywać się w podobnych godzinach, czyli np. zawsze rano lub po południu. Kobiety powinny pamiętać o dokonaniu pomiarów kontrolnych w zbliżonej fazie cyklu. Analizy składu ciała nie wykonuje się u osób chorych na epilepsję, ze wszczepionymi rozrusznikami serca oraz u kobiet w ciąży.

Gdzie wykonać analizę składu ciała?

MW: Analizę składu ciała można wykonać we wszystkich placówkach NZOZ Revita w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Proszowicach oraz Miechowie. Rejestracja telefoniczna lub przez Portal Znany Lekarz.

Opublikowano: 19.10.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.