Badanie cholesterolu – jak się przygotować?
Sprawdź jak przygotować się do badania cholesterolu! Nieodpowiedni posiłek w dniach poprzedzających badanie może zafałszować jego wynik i dostarczyć niepotrzebnego stresu!
Badanie cholesterolu — jak się przygotować?
Cholesterol to związek syntetyzowany w naszych tkankach. Pełni on różnorodne funkcje w organizmie i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.
Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: egzogenny, czyli ten dostarczany z pożywieniem (żółtka jaj, wątroba drobiowa, wieprzowa, żółte sery, kabanosy, wieprzowina i inne) oraz endogenny produkowany w organizmie człowieka. Jego główne miejsca syntezy to: wątroba, jelita oraz skóra.

Dlaczego cholesterol jest ważny i potrzebny do funkcjonowania organizmu?
- Cholesterol jest składnikiem budulcowym błon lipidowych, czyli pełni funkcje strukturalne w organizmie.
- Uczestniczy w przekazywaniu sygnałów nerwowych, gdyż jest składnikiem otoczki mielinowej komórek nerwowych.
- Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
- Decyduje o aktywności receptorów i enzymów uczestniczących w różnych szlakach metabolicznych.
- Jako składnik żółci pomaga w trawieniu tłuszczu.
- Jest prekursorem syntezy witaminy D3 oraz hormonów steroidowych, takich jak: aldosteron, progesteron, estrogen, testosteron oraz kortyzon.
Jak oznaczamy cholesterol we krwi?
Badanie, które oznacza poziom cholesterolu we krwi, nazywamy lipidogramem.
Sam cholesterol jako substancja jest związkiem nierozpuszczalnym we krwi i dlatego musi być transportowany do miejsc przeznaczenia w postaci specjalnych kompleksów, czyli połączeń z białkami w formie lipoprotein. Stąd nazwa badania — lipidogram lub profil lipidowy.
Najważniejszymi w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych są lipoproteiny oznaczane symbolem: LDL i HDL. Cholesterol zawarty w LDL potocznie określa się jako „zły”, a zawarty w HDL jako „dobry”. Wiąże się to z faktem, że LDL dostarcza cholesterol do poszczególnych komórek, a HDL bierze udział w odwrotnym transporcie cholesterolu z komórek pozawątrobowych do wątroby. W uproszczeniu można powiedzieć, że HDL oczyszcza tkanki z nadmiaru cholesterolu i transportuje go do wątroby1.
Wzajemna korelacja między wynikami LDL i HDL daje lekarzowi odpowiedź na pytanie, czy nasz poziom cholesterolu jest powodem do obaw.
Jak przygotować się do badania cholesterolu?
Do badania przystępujemy na czczo. W ciągu 14 godzin przed badaniem, czyli zwykle od godziny 18 poprzedzającego dnia nie przyjmujemy żadnych posiłków, ani napojów z wyjątkiem wody.
Dwa-trzy dni przed badaniem bezwzględnie unikamy tłustych, smażonych, pieczonych potraw, owoców morza, dań z grilla. Doświadczeni lekarze specjaliści podają, że obfita grillowa kolacja może zaburzyć prawidłowy na co dzień poziom cholesterolu.
Aby badanie krwi przebiegło szybko i sprawnie, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W dniu poprzedzającym badanie pijmy dużo wody. Woda sprawi, że nie będzie problemów technicznych z pobraniem krwi. W dniu badania, przed wyjściem z domu również możemy napić się kilka łyków przegotowanej wody.
Eunika Bogucka
Konsultacja merytoryczna: lek. Andrzej Gębala
Żródło danych: Medycyna Praktyczna
Zdjęcia: pexels.com