Badanie cholesterolu – jak się przygotować?

Sprawdź jak przygotować się do badania cholesterolu! Nieodpowiedni posiłek w dniach poprzedzających badanie może zafałszować jego wynik i dostarczyć niepotrzebnego stresu!
 

Badanie cholesterolu — jak się przygotować?

Cholesterol to związek syntetyzowany w naszych tkankach. Pełni on różnorodne funkcje w organizmie i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: egzogenny, czyli ten dostarczany z pożywieniem (żółtka jaj, wątroba drobiowa, wieprzowa, żółte sery, kabanosy, wieprzowina i inne) oraz endogenny produkowany w organizmie człowieka. Jego główne miejsca syntezy to: wątroba, jelita oraz skóra. 

lekarz wypelniajacy dane


 

Dlaczego cholesterol jest ważny i potrzebny do funkcjonowania organizmu?

  1. Cholesterol jest składnikiem budulcowym błon lipidowych, czyli pełni funkcje strukturalne w organizmie. 
  2. Uczestniczy w przekazywaniu sygnałów nerwowych, gdyż jest składnikiem otoczki mielinowej komórek nerwowych.
  3. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. 
  4. Decyduje o aktywności receptorów i enzymów uczestniczących w różnych szlakach metabolicznych.
  5. Jako składnik żółci pomaga w trawieniu tłuszczu.
  6. Jest prekursorem syntezy witaminy D3 oraz hormonów steroidowych, takich jak: aldosteron, progesteron, estrogen, testosteron oraz kortyzon.

Jak oznaczamy cholesterol we krwi?

Badanie, które oznacza poziom cholesterolu we krwi, nazywamy lipidogramem

Sam cholesterol jako substancja jest związkiem nierozpuszczalnym we krwi i dlatego musi być transportowany do miejsc przeznaczenia w postaci specjalnych kompleksów, czyli połączeń z białkami w formie lipoprotein. Stąd nazwa badania — lipidogram lub profil lipidowy.

Najważniejszymi w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych są lipoproteiny oznaczane symbolem: LDL i HDL. Cholesterol zawarty w LDL potocznie określa się jako „zły”, a zawarty w HDL jako „dobry”. Wiąże się to z faktem, że LDL dostarcza cholesterol do poszczególnych komórek, a HDL bierze udział w odwrotnym transporcie cholesterolu z komórek pozawątrobowych do wątroby. W uproszczeniu można powiedzieć, że HDL oczyszcza tkanki z nadmiaru cholesterolu i transportuje go do wątroby1.

Wzajemna korelacja między wynikami LDL i HDL daje lekarzowi odpowiedź na pytanie, czy nasz poziom cholesterolu jest powodem do obaw.

Jak przygotować się do badania cholesterolu?

Do badania przystępujemy na czczo. W ciągu 14 godzin przed badaniem, czyli zwykle od godziny 18 poprzedzającego dnia nie przyjmujemy żadnych posiłków, ani napojów z wyjątkiem wody. 

Dwa-trzy dni przed badaniem bezwzględnie unikamy tłustych, smażonych, pieczonych potraw, owoców morza, dań z grilla. Doświadczeni lekarze specjaliści podają, że obfita grillowa kolacja może zaburzyć prawidłowy na co dzień poziom cholesterolu.

Aby badanie krwi przebiegło szybko i sprawnie, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W dniu poprzedzającym badanie pijmy dużo wody. Woda sprawi, że nie będzie problemów technicznych z pobraniem krwi. W dniu badania, przed wyjściem z domu również możemy napić się kilka łyków przegotowanej wody.

Eunika Bogucka
Konsultacja merytoryczna: lek. Andrzej Gębala

Żródło danych: Medycyna Praktyczna
Zdjęcia: pexels.com

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 12.09.2019

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.