Cieśń nadgarstka — kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zespół cieśni nadgarstka

Pandemia koronawirusa COVID-19 wprowadziła zmiany w życiu każdego z nas. Wiele osób z dnia na dzień zmuszonych było do zmiany trybu pracy na zdalny. Wydłużony czas pracy przy komputerach, tabletach, czy niewielkich klawiaturach telefonów, może spowodować dolegliwości dłoni, palców oraz nadgarstków. Tego rodzaju problemy często zwiastują zespół cieśni nadgarstka.

Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie. O zespole cieśni nadgarstka rozmawiamy z ortopedą, lek. Krzysztofem Szymańskim.

praca przy komputerze

 

Jak podaje Medycyna Praktyczna:

zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. 

Jakie są najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka?

lek. K.szymański ortopeda NZOZ RevitaLek. Krzysztof Szymański: Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje szereg stopniowo narastających objawów. Najpierw pojawia się uczucie mrowienia w nadgarstku i w palcach dłoni – poza małym palcem – którego ten objaw nie dotyczy.

W miarę postępu schorzenia pojawia się wyczuwalny zanik mięśni kłębu kciuka, osłabienie chwytu, a także brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść. Pacjenci skarżą się również na brak precyzji w chwycie, a w bardziej zaawansowanym stadium na wypadanie przedmiotów trzymanych w ręce.

Objawy występują najczęściej w nocy, nasilając się przy podniesieniu dłoni powyżej ramienia, a zmniejszają się, gdy ręka jest obniżona. Chwilową ulgę może przynieść tzw. strzepnięcie dłoni. Często chory po przebudzeniu, odczuwając mrowienie w ręku ignoruje je, błędnie tłumacząc to nieprawidłowym ułożeniem podczas snu. Kiedy choroba się nasila, mrowienie i ból mogą nawet powodować przebudzenia w nocy.

Objawy nasilają się również przy czynnościach wykonywanych w zgięciu nadgarstka – w czasie prowadzenia samochodu czy mycia naczyń.

Czy są jakieś czynniki chorobowe bądź urazy, które predestynują nas do występowania cieśni nadgarstka?

KS: W większości przypadków zespół cieśni nadgarstka nie ma jednej przyczyny. Do czynników mających wpływ na rozwój zespołu cieśni nadgarstka możemy zaliczyć:

  • nadmierne obciążanie ręki np. długotrwałe używanie myszki komputerowej,
  • wiek – choroba występuje częściej u osób starszych,
  • płeć – częściej to schorzenie dotyczy kobiet,
  • zmiany hormonalne związane z ciążą,
  • inne schorzenia, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby tarczycy,
  • predyspozycje genetyczne (choroba może być dziedziczona).

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

KS: Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowe zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli jednak schorzenie się utrzymuje, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu.

Jeżeli diagnoza zostanie postawiona wcześnie i rozpoczęte będzie leczenie, zespół cieśni nadgarstka może być leczony bez konieczności przeprowadzania operacji. Dlatego też dobrze jest się zgłosić do ortopedy, już po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów.

Jakie są metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

KS: W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka możemy wyróżnić metody zachowawcze oraz operacyjne. Do metod nieoperacyjnych (zachowawczych) zaliczamy: stabilizację i unieruchomienie nadgarstka w stabilizatorze. Stabilizator zakładany na noc w pozycji neutralnej zapobiega drażnieniu nerwu pośrodkowego, kiedy nadgarstki są podkulone podczas snu. Stabilizator może być również zakładany podczas wykonywania aktywności, które wywołują dolegliwości.

Innymi metodami leczenia są: przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz fizyko- i fizjoterapia (szczególnie skuteczna w zespole cieśni nadgarstka po ciąży).

Operacja może być brana pod uwagę, jeżeli metody leczenia zachowawczego nie przynoszą ulgi lub występuje wyższy stopień zaawansowania choroby. Decyzja o przeprowadzeniu operacji podejmowana jest przez ortopedę na podstawie objawów oraz wyników dotychczasowego leczenia.

Zabieg operacyjny w większości przypadków przeprowadzany jest w gabinecie w znieczuleniu miejscowym i nie jest potrzebna hospitalizacja. Podczas operacji na dłoni wykonywane jest drobne nacięcie skóry, przez które ortopeda przecina więzadło poprzeczne nadgarstka. Dzięki temu zwiększa się rozmiar kanału nadgarstka, a tym samym ucisk na nerw jest mniejszy i objawy ustępują. Rana zostaje zszyta za pomocą kilku szwów, które lekarz usuwa podczas wizyty kontrolnej po 14 dniach od zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, powrót do sprawności może nastąpić już po miesiącu.

Czy możemy zapobiegać tej chorobie?

KS: Aby przeciwdziałać cieśni nadgarstka, należy unikać wykonywania długotrwałych czynności powodujących ucisk na okolice nadgarstka – takich jak praca z myszką komputerową, praca rzemieślnicza, czy praca fizyczna przeciążająca kończyny np. sprzątanie.

Zalecana jest również zmiana nawyków dotyczące ruchów dłoni — tak aby w codziennych aktywnościach unikać pozycji skrajnie zgięciowych.

Oczywiście w obecnej sytuacji może być ciężko o wdrożenie powyższych zaleceń, ale jeżeli musimy długo pracować przy komputerze, to trzeba pamiętać o regularnych przerwach. A jeżeli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, warto zgłosić się do ortopedy lub rehabilitanta, który sprawdzi czy konieczne jest założenie ortezy oraz dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne.

Dziękuję za rozmowę

KS: W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam na wizytę oraz na badania USG. Nasza przychodnia oferuje również możliwość konsultacji online. Instrukcja rejestracji na konsultacje online dostępna jest pod tym linkiem

Rozmawiała: Eunika Bogucka-Jamka
Zdjęcie: Karolina Moskała oraz Pexels

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 02.06.2020

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.