Czy dieta ma wpływ na choroby serca?

Czy dieta ma wpływ na choroby serca? 

Według danych statystycznych najczęstszą przyczyną śmierci większości Polaków są wciąż choroby serca. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że miażdżyca tętnic może zacząć się już w młodym wieku. Jest to proces w zasadzie fizjologiczny. W zależności od trybu życia i odżywiania nawet w tętnicach u nastolatków mogą pojawić się tzw. smugi tłuszczowe, które są pierwszym etapem choroby. 

Smugi tłuszczowe z czasem mogą przerodzić się w płytki miażdżycowe – u niektórych już nawet w wieku 20-30 lat – które z biegiem lat prowadzą do znacznego zwężenia tętnic i w konsekwencji do zawału serca lub udaru mózgu. 

Na początku, choroba praktycznie nie daje żadnych objawów. Jednak z wiekiem, szczególnie u osób, które nie dbają o odpowiednie odżywianie, nadużywają alkoholu, palą papierosy, nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej następuje powolne przytykanie naczyń krwionośnych i początek choroby miażdżycowej.  

Dobre wieści są takie, że możemy mieć znaczący wpływ na spowolnienie, czy wręcz uniknięcie zaawansowanych zmian miażdżycowych. O tym jak tego dokonać rozmawiamy z naszym specjalistą kardiologiem lek. Andrzejem Gębalą.

Czy odwrócenie lub spowolnienie choroby serca jest w ogóle możliwe?

lek. a.gebala, kardiolog nzoz Revita lek. Andrzej Gębala: Istnieje wiele badań potwierdzających, że codzienne spożywanie tłustych mięs, wędlin, wysokoprzetworzonej żywności, cukru, soli, a do tego brak ruchu w istotny sposób przyczynia się do rozwoju choroby miażdżycowej oraz innych chorób przewlekłych. Dobre informacje są takie, że przejście na dietę roślinną, plus sport, aktywność fizyczna i unikanie nałogów spowalnia, czy nawet zatrzymuje proces chorobowy. 

Wymaga to jednak dużej dyscypliny ze strony Pacjenta, czyli przestrzegania diety, najlepiej pod okiem dietetyka, uzupełniania niedoborów witamin, mikroelementów, fitoskładników, eliminowania toksyn z najbliższego otoczenia, odpowiedniej aktywności fizycznej i bezwzględnego zerwania z używkami. 

Pacjenci, którzy w oparciu o powyższe informacje i pod okiem lekarza, są w stanie zmienić swój tryb życia, najpierw praktycznie przestają chorować na infekcje wirusowe, a potem w znaczący sposób poprawiają przebieg chorób przewlekłych.

Organizm ludzki ma naturalną zdolność samoleczenia, o ile damy mu szansę. Oczywiście nie możemy tu zagwarantować, że po przejściu na dietę roślinną Pacjent zostanie nagle uzdrowiony. Poruszamy się w granicach rozsądku, pamiętając, że zmiany następują powoli, szczególnie po latach zaniedbań. 

Jednak wyniki badań jasno i bezsprzecznie pokazują, że zmiana diety, aktywność fizyczna, wyeliminowanie toksycznego trybu życia w znaczący sposób poprawia jakość przepływu krwi do serca oraz stan naszego układu krwionośnego. Tych faktów nikt już nie podważa.

Czyli ciało człowieka w naturalny sposób dąży do samoleczenia o ile damy mu szansę?

AG: Tak, ale cały ten proces musi odbywać się pod kontrolą lekarza i dietetyka. Nie można z dnia na dzień odstawić leków, zaniechać badań kontrolnych takich jak badania krwi, ekg, holtery, okresowe usg serca, czy nawet domowe pomiary ciśnienia. Trzeba też udać się na fizjoterapię, czy rehabilitację jeśli zaniedbania, brak ruchu były wieloletnie. Do zdrowia wraca się stopniowo i zawsze pod okiem specjalistów.

Wówczas, w odpowiednich warunkach, organizm może sam zacząć się regulować i leczyć. Nawet przy bardzo zaawansowanych chorobach można poprawić jakość życia, spowolnić, czy zatrzymać procesy chorobowe. 

Czy mógłby Pan podać jakiś przykład?

AG: Przykład może podać każdy z nas. Proszę sobie przypomnieć, co się dzieje, kiedy przypadkiem mocno uderzymy się w goły palec u nogi. Robi się czerwony, gorący, bolesny, opuchnięty i zaogniony, ale zagoi się naturalnie bez żadnej interwencji medycznej  – o ile nie jest złamany, czy zwichnięty – ale mówimy tu o zwykłym uderzeniu.

Co by się jednak stało, gdybyśmy codziennie uderzali się w palec w to samo miejsce, lub nawet trzy razy dziennie? Taki palec nigdy się nie zagoi! Można się nawet wybrać do ortopedy, który zaleci odpowiednie postępowanie, jakieś środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ale jeśli wrócisz do domu i nadal się będziesz uderzał w ten palec zażywając środki przeciwbólowe, to co będzie dalej? Może ból będzie trochę przytępiony, ale stan palca będzie coraz gorszy. 

Podobnie jest z naszym układem krwionośnym, sercem, mózgiem - możemy podać tabletki i starać się hamować rozwój choroby, ale bez żadnego wysiłku ze strony Pacjenta, zmiany trybu życia, choroba będzie nadal postępować. 

Możemy podać nitroglicerynę na uśmierzenie bólu w klatce piersiowej i Pacjent doraźnie uzyska ogromną ulgę, ale jeśli nie robi nic, aby wyleczyć przyczynę, taki stan będzie się powtarzał. 

Nasze ciała chcą wrócić do zdrowia, jeśli im na to pozwolimy, jednak jeśli będziemy wciąż sobie szkodzić kilka razy dziennie np. źle się odżywiając, to nic się nie nie zmieni.

To od każdego z nas należy podejmowanie decyzji i branie odpowiedzialności, za to, co jemy i jak żyjemy, ale powinniśmy dokonywać tych wyborów świadomie, ucząc się o możliwych konsekwencjach naszych działań.

Czy można jakoś przekonać sceptyków, że zmiana diety i trybu życia wpływa na spowolnienie czy zatrzymanie postępowania chorób serca?

AG: Jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy, które obserwuję podczas mojej blisko 30-letniej praktyki medycznej, są pacjenci rzucający palenie. W ciągu około 15 lat po rzuceniu palenia ryzyko raka płuc zbliża się do ryzyka u osób niepalących przez całe życie, obniża się ciśnienie, wraca smak i węch, oraz naturalna chęć zmiany diety, a układ krwionośny zdrowieje.

Czy to nie jest niesamowite? Płuca mogą usunąć całą tę substancję smolistą, nagromadzoną przez lata i po pewnym czasie wygląda to tak, jak gdybyśmy nigdy nie palili. Podobnie jest ze zmianą diety, zdecydowane ograniczenie spożywania mięsa, przetworzonej żywności, cukru powoduje, że w naszym organizmie odkłada się coraz mniej blaszek miażdżycowych, a część z nich ulega samoistnemu rozpuszczeniu i powoli poprawiamy stan naszego zdrowia.

Czyli podsumowując, poprawa zdrowia jest możliwa, nawet w wypadku chorób przewlekłych, o ile weźmiemy odpowiedzialność za swoje decyzje i wybory. Zachęcam do zrobienia pierwszego kroku, czyli wizyty u kardiologa i dietetyka oraz wykonania prostych badań takich jak: ekg, echo serca, holter ciśnieniowy w naszych placówkach w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, czy w Proszowicach.
 

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Foto: Karolina Moskała

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 21.09.2020

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.