Czy można jeść owoce i warzywa przy cukrzycy typu 2?

Spożycie owoców i warzyw przy cukrzycy typu 2

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 rośnie w niepokojącym tempie, a sama choroba już dawno uzyskała niechlubny status choroby cywilizacyjnej. 

Na szczęście dzięki rozwojowi medycyny coraz lepiej możemy kontrolować przebieg i postępowanie tej choroby. Niebagatelną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2 odgrywa stała współpraca z diabetologiem, ale również i z wysoko wykwalifikowanym dietetykiem. 

Dla wielu osób zdiagnozowanie u nich cukrzycy typu 2 jest szokiem i wiąże się ze smutną wizją bardzo restrykcyjnej diety. Niestety w społeczeństwie często pokutuje opinia, że w cukrzycy typu 2 trzeba odstawić nie tylko wszystkie słodycze, ale również owoce i niektóre warzywa.

O prowadzeniu diety cukrzycowej rozmawiamy z naszym dietetykiem klinicznym mgr. Maćkiem Wielgoszem.

Czy w cukrzycy typu 2 musimy całkowicie zrezygnować z owoców?

Wielgosz dietetyk kliniczny nzoz revita
Dietetyk kliniczny, mgr Maciej Wielgosz

MW: Absolutnie nie! Takie podejście jest niestety wciąż obecne w społeczeństwie i prawdopodobnie jest pozostałością po dawnych metodach leczenia, kiedy choroba ta nie była jeszcze dobrze rozpoznana. 

Wiemy, że owoce są zdrowe dla większości osób, ponieważ zawierają unikalną kompozycję witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz związków o działaniu np. przeciwnowotworowym.

Dieta diabetyków powinna być przede wszystkim zbilansowana i różnorodna, z indywidualnym uwzględnieniem wieku, aktywności fizycznej pacjenta, występujących u niego powikłań cukrzycy oraz chorób dodatkowych. Zbilansowana i różnorodna, czyli taka, która z jednej strony pomaga kontrolować masę ciała, a z drugiej strony ułatwia kontrolowanie poziomu glikemii, dostarczając wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W żadnym wypadku nie może to być dieta niedoborowa!

Jak odnaleźć się wśród nowych wytycznych, jeśli chorujemy na cukrzycę typu 2?

MW: Dotychczas zawsze podkreślano konieczność kontrolowania Indeksu Glikemicznego (IG) poszczególnych produktów, jednak o wiele korzystniej dla pacjenta jest posługiwanie się nowym parametrem, czyli Ładunkiem Glikemicznym (ŁG), który łączy ze sobą indeks glikemiczny i zawartość węglowodanów w danym produkcie. Sam IG często potrafi wprowadzić w błąd, np. w przypadku tak demonizowanego arbuza, który faktycznie posiada wysoki indeks glikemiczny, lecz niski ładunek glikemiczny, ponieważ zawiera mało węglowodanów w 100 g. Oznacza to, że aby rzeczywiście wywołać duży skok poziomu glukozy we krwi, trzeba zjeść sporą porcję wspomnianego owocu. Dlatego warto na co dzień posługiwać się profesjonalnym tablicami zawierającymi dane dot. Ładunku Glikemicznego potraw. W tym celu można skorzystać zarówno z płatnych, jak i bezpłatnych aplikacji czy stron internetowych. 

Zatem jakie owoce może bezpiecznie spożywać cukrzyk?

MW: Tak naprawdę to każde, zależy tylko ile ich zjemy i z czym połączymy. Zalecam dwie, trzy porcje owoców w ciągu dnia (porcja to mniej więcej tyle, ile mieści się w dłoni), najlepiej rozłożone na dwa różne posiłki. Nie oznacza to, że nie możemy zjeść więcej, ale to już wszystko zależy od całokształtu diety i kontroli glikemii. Owoce zawsze należy zjeść z produktem, który ma niski IG, np. z produktem białkowym, jak serek wiejski czy jogurt, lub tłuszczowym jak orzechy czy pestki lub warzywem, jak szpinak w koktajlu. Owoc można również zjeść do posiłku, np. jako deser do obiadu, który obniży jego indeks.

A czy można jeść warzywa w cukrzycy typu 2?

MW: Im więcej, tym lepiej! Można śmiało powiedzieć, że surowe warzywa to gwarancja niskich poziomów glukozy we krwi. Oczywiście gotowane, pieczone lub smażone warzywa również mogą znajdować się w diecie diabetyka, ale niestety obróbka termiczna podwyższa ich indeks glikemiczny, dlatego powinny dominować ich surowe wersje. Większemu ograniczeniu podlegają jedynie mocno rozgotowane warzywa bulwiaste, takie jak marchew czy buraki, a także pieczone ziemniaki. Osoba chora na cukrzycę powinna spożywać minimum 500 g warzyw lub owoców dziennie, przy czym warzyw powinno się zjadać więcej.

Cukrzyca typu 2 jest skomplikowaną jednostką chorobowa, która niesie ze sobą ryzyko licznych powikłań, jeżeli nie jest dobrze monitorowana. Każda osoba cierpiąca na cukrzycę powinna regularnie współpracować z kompetentnym i doświadczonym dietetykiem

Do naszego dietetyka klinicznego możesz umówić się we wszystkich naszych placówkach. Rejestracja telefoniczna +48 601 555 644 rejestracja online przez portal Znany Lekarz (niewymagane jest zakładanie Konta Pacjenta).

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 21.03.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.