Diety dla sportowców – przygotuj się na wędrówki i nordic walking

Wymarzona pogoda zachęca do wyjazdów i aktywności fizycznej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl artykułów na temat diety dla sportowców i osób lubiących aktywność fizyczną. Co dwa tygodnie nasz dietetyk pan Maciej Wielgosz, będzie przedstawiał najważniejsze zagadnienia związane ze sposobem prawidłowego odżywiania się podczas uprawniania różnych dyscyplin sportowych. Zapraszamy do lektury!

Jedną z ulubionych form wiosennej i letniej rekreacji są piesze wędrówki po górach lub bardzo popularny nordic walking. Taką aktywność rozpoczynamy najczęściej rano, po śniadaniu - jeżeli jesteśmy na urlopie, lub po południu, po pracy. Co powinno znaleźć się w diecie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie? 

zdjecie maciej wielgosz dietetyk
Maciej Wielgosz, dietetyk w NZOZ Revita

Maciej Wielgosz: Niezależnie czy wybieramy się w góry rekreacyjnie, czy jesteśmy wytrawnymi podróżnikami, właściwy posiłek przed wyruszeniem w drogę to podstawa.

Każdy powinien zjeść posiłek składający się z węglowodanów złożonych, białka oraz tłuszczu. Wybierajmy razowe produkty zbożowe, które wolno uwalniają energię, dając długie uczucie sytości i siły do wysiłku, chude mięso, produkty mleczne, ryby lub jaja, które dostarczą białka, dzięki któremu ograniczymy rozpad mięśni oraz lekkostrawne tłuszcze, które nie obciążą naszego układu pokarmowego. Znajdziemy je m.in. w maśle i olejach roślinnych. Do tego wszystkiego dodajmy warzywa i owoce, aby dostarczyć witamin, mikroelementów i przeciwutleniaczy. Świetnie sprawdzi się klasyczna jajecznica z chlebem i pomidorem lub owsianka.

A co zabieramy do plecaka na przekąskę?

MW: To, co weźmiemy do plecaka uzależnione jest od czasu, na jaki wychodzimy w góry. Na krótkie wycieczki wystarczą świeże owoce, np. banany, kanapka z kurczakiem i herbata w termosie. I oczywiście woda! W takich przypadkach nie potrzeba wspierać się czekoladą czy cukierkami, ponieważ nie spalimy na tyle kalorii, żeby trzeba je było intensywnie uzupełniać.

Sprawa wygląda inaczej, gdy wybieramy się na całodzienną wędrówkę po górach. Wtedy należy uzbroić się w produkty, które nie obciążą zbytnio plecaka, a będą wysokoenergetyczne. Świetnie sprawdzą się suszone owoce, orzechy, gorzka czekolada, banany, a także klasycznie kanapki. Możemy pokusić się również o zrobienie domowych batonów zbożowych. Warto wyposażyć się również w dobrej jakości napoje izotoniczne, ponieważ lepiej nawadniają niż woda, a dodatkowo dostarczają energii i traconych z potem elektrolitów.

Czy istnieje coś takiego jak "uniwersalna dieta dla sportowca"?

MW: Zdecydowanie nie. Istnieją pewne ogólne wskazania, lecz każda dieta powinna być dobierana indywidualnie, nie ma czegoś takiego jak "uniwersalna" dieta dla sportowca. Dlatego, zawsze w razie pytań i wątpliwości zachęcam do osobistego kontaktu z dietetykiem w Krakowie lub naszych innych placówkach. Prawidłowa dieta nie tylko jest ważna, kiedy cierpimy już na poważne dolegliwości, ale również wtedy, gdy czeka nas zwiększony wysiłek fizyczny. Dobry dietetyk pomoże ustalić indywidualny plan żywieniowy oraz przygotuje jadłospis (wraz z przepisami) dopasowany do uprawianej dyscypliny sportu oraz indywidualnych preferencji smakowych, a także możliwości finansowych.

Dziękuję za cenne porady! W pozostałych artykułach możesz przeczytać o innych dietach dla sportowców i osób lubiących aktywność fizyczną: rowerzystów, pływaków, surferów oraz amatorów innych sportów wodnych, czy amatorów gier zespołowych.

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała oraz
 Pexles.com
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 17.05.2018

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.