Domowa apteczka — co powinna zawierać?

Kto potrafi przewidzieć kłopoty zdrowotne i urazy? Nikt! Przygotuj się na różne sytuacje, zamiast w panice szukać najbliższej apteki. Skompletuj z nami domową apteczkę! Jest to szczególnie ważne w czasach pandemii, gdy szczególnie musimy chronić siebie i bliskich.

DOMOWA APTECZKA

osoba przyjmujaca lek
Dobrze wyposażona domowa apteczka pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu w nagłych kłopotach zdrowotnych

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć kłopotów zdrowotnych, które mogą przydarzyć się w każdej chwili. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i poszukiwania najbliższej czynnej apteki, warto skompletować podstawowe środki pierwszej pomocy.

Ogólne zasady przechowywania leków:

 1. Domowa apteczka z lekami i artykułami pierwszej pomocy powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, światła i wilgoci. Najlepiej w szafce lub szufladzie zamykanej na klucz.
   
 2. Apteczka powinna mieć swoje stałe miejsce, tak aby każdy z domowników wiedział gdzie się znajduje.
   
 3. Apteczka powinna być regularnie przeglądana pod kątem ważności leków oraz ich stanu ilościowego.
   
 4. Wszystkie leki powinny posiadać opakowania i ulotki ze sposobem dawkowania.
   
 5. Jeżeli w domu są osoby przyjmujące leki na choroby przewlekłe, każde opakowanie warto podpisać imieniem osoby przyjmującej lek wraz z dawkowaniem zaleconym przez lekarza.
   
 6. Nie warto robić dużych zapasów leków. Zalecenia lekarza mogą zmienić się w trakcie trwania kuracji. Wystarczy, aby leki na choroby przewlekłe miały ok. 3 tygodniowy zapas.

Jak wyposażyć domową apteczkę?

Przygotowując domową apteczkę podziel ją kategorie odpowiadające najczęściej występującym dolegliwościom, nie wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza. Poniżej podajemy kategorie według których należy wyposażyć domową apteczkę. 

Uwaga! Nie musisz kupować wszystkich produktów, czy gromadzić nadmiaru zapasów. Wystarczy, aby w Twojej apteczce był przynajmniej jeden lek z danej kategorii.

 1. Środki ochrony przeciw Covid-19: maseczki jednorazowe typu N95, domowy test antygenowy w kierunku wykrywania Covid-19, rękawiczki jednorazowe, środki do dezynfekcji rąk.
 2. Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne: zawierające paracetamol lub ibuprofen – dla dorosłych w tabletkach, dla małych dzieci w syropie. Warto też zaopatrzyć się w syrop lub tabletki wykrztuśne i przeciwkaszlowe oraz specyfiki łagodzące ból gardła, chrypkę czy suchość w gardle. Preparaty  z tej kategorii stanowią doraźną pomoc przy pierwszych objawach przeziębienia. Pamiętaj o dokładnym czytaniu ulotek, gdyż niewłaściwe łączenie preparatów z tej grupy może spowodować przedawkowanie danej substancji. Przy zakupie skonsultuj się z farmaceutą, który wyjaśni zasady łączenia i dawkowania poszczególnych preparatów.
   
 3. Leki na kłopoty żołądkowe: tabletki, herbaty lub krople ziołowe neutralizujące skutki przejedzenia, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, np. mięta, koper włoski, siemię lniane, babka płesznik oraz leki łagodzące zgagę. Preparaty o działaniu rozkurczowym, takie jak np. No-Spa łagodząca bolesne skurcze w obrębie jamy brzusznej.
   
 4. Leki przeciwbiegunkowe: zawierające loperamid np. Stoperan, lub przeciwabakteryjny nifuroksazyd, węgiel aktywny, synbiotyki usprawniające pracę jelit oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu.
   
 5. Leki przeciwalergiczne: potrzebne w sytuacji nagłej reakcji alergicznej na: składniki pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz ukąszenia owadów. Spraye do nosa, krople do oczu, tabletki, żele przeciwświądowe, kremy z hydrokortyzonem. Dobór tych preparatów warto skonsultować z lekarzem.
   
 6. Preparaty łagodzące napięcia nerwowe i ułatwiające zasypianie: herbaty ziołowe, krople lub tabletki zawierające wyciągi roślinne np. z waleriany, melisy, chmielu, passiflory, itp.
   
 7. Preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia: żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, kompresy żelowe, pantenol w piance (oparzenia termiczne i słoneczne), kremy łagodzące (oparzenia słoneczne), maści z antybiotykiem.
   
 8. Materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne: środki do dezynfekowania rąk, środki do odkażania ran (pamiętaj, że woda utleniona szybko traci ważność, lepiej zastąpić ją innym specyfikiem, który poleci farmaceuta), gaziki jałowe małe i duże, wodoodporne plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku (na rolce do cięcia), bandaż elastyczny i zwykły, jałowy roztwór soli fizjologicznej, maść z antybiotykiem.
   
 9. Pozostałe wyposażenie: zapas rękawiczek jednorazowych oraz maseczek, termometr, nożyczki, ciśnieniomierz, pulsoksymetr (przeczytaj poradnik dla pacjentów – dlaczego warto mieć pulsoksymetr w domu). 

 

Pamiętaj!

 • Przed przyjęciem leku zawsze sprawdzaj datę ważności!
 • Syropy, krople doustne, krople do oczu, maści mają określony termin ważności po otwarciu. Zapisuj datę otwarcia na opakowaniu, aby uniknąć przyjmowania przeterminowanych leków.
 • Nie wyrzucaj przeterminowanych leków do śmieci czy toalety ponieważ są to odpady niebezpieczne! Odnieś je do apteki, która posiada specjalny pojemnik na leki przeznaczone do utylizacji.
 • W razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem prowadzącym.

 

Opracowała: Eunika Bogucka
Konsultacja: lek. Andrzej Gębala
Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022

Zdjęcie: Pexles.com 

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 01.05.2019

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.