Jak chronić się przed kleszczami?

Dużych problemów jakie stanowią choroby przenoszone przez kleszcze, między innymi borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, można uniknąć pamiętając o następujących metodach ochrony przed kleszczami:

  1. Przebywając na terenie gdzie występują kleszcze warto mieć odpowiedni strój, szczelnie osłaniający skórę: długie rękawy, czapkę z daszkiem lub kapelusz, wysokie skarpety i buty. W miarę możliwości ubranie powinno być jasne wówczas łatwiej zauważyć na nim kleszcze.
  2. Przed wyprawą np. do lasu warto zastosować (rozpylać na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy) środki odstraszające kleszcze tzw. repelenty.
  3. Po każdym powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwłaszcza pachwiny, pachy, okolice pępka, miejsca za uszami, itp. Pamiętajmy również o kontroli naszych dzieci, szczególnie gdy wracają ze szkolnej wycieczki, gry terenowej czy zajęć sportowych na zewnątrz.
  4. Znalezione kleszcze natychmiast usuwamy mechanicznie (pęseta, haczyk, lasso Trix). Jeśli nie potrafisz tego zrobić samodzielnie, udaj się na pogotowie!
  5. Podobnie usuwamy kleszcze, które znajdziemy na skórze naszych domowych przyjaciół (psy i koty).

W aptekach dostępny jest już domowy test TickQuick do samodzielnego wykonania badania w kierunku boreliozy z kleszcza. Test na boreliozę umożliwia szybką, samodzielną diagnostykę w warunkach domowych oraz podjęcie profilaktycznego leczenia jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Zestaw zawiera: pęsetę do usuwania kleszcza, wacik odkażający, pipetę, płytkę z testem, fiolkę z buforem, pustą probówkę, drewniany patyczek oraz instrukcję wykonania testu.

zdjecie kobieta na rowerze
Przykład stroju nieodpowiedniego na wycieczkę do lasu
gdzie występuje ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

Na szczęście nie wszystkie kleszcze są zarażone. W zależności od regionu Polski może to być od kilku do kilkudziesięciu procent kleszczy. Usuniętego kleszcza można zbadać pod kątem obecności krętków Borrelia, dostarczając go do odpowiedniego laboratorium. Taką analizę warto przeprowadzić, szczególnie gdy cierpisz na kłopoty z sercem, zaawansowaną chorobę wieńcową, cukrzycę, choroby nowotworowe, wirusowe zapalenie wątroby czy inne przewlekłe dolegliwości. Borelioza to poważna choroba, która w znaczny sposób obciąża nasz system odpornościowy.

Jak wyglądają objawy boreliozy?

W ciągu kilku dni lub tygodni od kontaktu z kleszczem, na skórze, zwłaszcza wokół miejsca ukąszenia może pojawić się charakterystyczny dla boreliozy rumień, zwany wędrującym. Ma on zwykle kształt owalny, okrągły, nie jest jednolicie czerwony, z czasem jego średnica powiększa się do co najmniej 5 cm.

Ten objaw jest bardzo charakterystyczny dla boreliozy. Nie lekceważ go i udaj się natychmiast do lekarza!

Doświadczony lekarz na podstawie wywiadu oraz objawów skórnych może rozpoznać chorobę nawet bez potwierdzenia innymi badaniami i rozpocząć natychmiastowe leczenie, które przynosi szybką poprawę i całkowite wyleczenie.

Niestety u licznych zakażonych osób nie pojawia się typowy rumień, a w dużym odsetku (prawie 50 % przypadków) rumień może się nie pojawić pomimo zakażenia.

Dlatego należy zwracać uwagę na inne objawy np. tzw. objawy grypopodobne, gorączkę (powyżej 38 C), które występują w pierwszym stadium boreliozy, nazywanym „wczesnym ograniczonym”.

U części chorych mogą się pojawić dolegliwości ze strony różnych narządów np. stawów, mięśni i ścięgien, serca, układu nerwowego (neuroborelioza), z powodu wystąpienia zmian zapalnych w tych narządach. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy typu trudności z utrzymaniem równowagi, nietypowe bóle stawów, koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty.

Brak odpowiedniego leczenia w tym wczesnym, tzw. narządowym stadium boreliozy prowadzi do trwałych uszkodzeń zajętych narządów.

Obejrzyj, krótki film - jak chronić się przed kleszczami

 

Opracowanie: lek. Henryk Helon

Artykuł opracowany na podstawie zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego
W artykule udostępniono film przygotowany i udostępniony na stronie Internetowej GIS

Artykuły powiązane:

 

 

Opublikowano: 12.06.2017

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.