Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań, jest to dotyczące prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Informacji oraz praktycznych wskazówek na ten temat udzieli nam dr Henryk Helon, kardiolog z poradni NZOZ REVITA, specjalista z wieloletnim doświadczeniem, również pracy klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera oraz Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie.

Wysokie wartości ciśnienia tętniczego (powyżej 140/90 mm Hg) przez wiele lat mogą nie dawać żadnych dolegliwości, dlatego domowe lub gabinetowe pomiary ciśnienia należy wykonywać u wszystkich ludzi, nie tylko u pacjentów z już występującymi dolegliwościami i problemami krążeniowymi.
Chcąc uzyskać prawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przypadku pomiarów domowych zaleca się:
- Używanie automatycznych aparatów z mankietem zakładanym na ramię, dopasowanym do wielkości ramienia, umieszczonym na zgiętej w łokciu ręce, na wysokości serca.
- Co najmniej 30 minut przed pomiarami nie należy pić kawy, palić tytoniu, jeść obfitych posiłków.
- Przed pomiarami konieczny jest 3-5 minutowy odpoczynek w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami, w cichym pomieszczeniu.
- Należy wykonywać 2 - 3 pomiary w odstępach kilkuminutowych, celem uzyskania wiarygodnego wyniku.
- U osób chorujących i leczonych na nadciśnienie tętnicze pomiary należy wykonywać przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed śniadaniem.
- U osób ze znacznymi różnicami wartości ciśnienia tętniczego na obu ramionach pomiary należy wykonywać na ramieniu z wyższym ciśnieniem.
- W czasie wykonywania pomiaru ciśnienia tętniczego w pozycji siedzącej nie należy odchylać się na krześle, rozmawiać, ruszać kończynami.
- W przypadku dużych różnic między dwoma pomiarami czekamy kilka minut i wykonujemy trzeci pomiar, skrajny pomiar eliminujemy, a z dwóch pozostałych obliczamy wartość średnią.
- Przed przystąpieniem do badania, sprawdź czy w twoim aparacie są sprawne baterie. Słabe baterie mogą wskazywać nieprawidłowy wynik!
Jeżeli podczas pomiarów domowych występują u Ciebie duże wahania wartości ciśnienia tętniczego, koniecznie skontaktuj się z kardiologiem. W takiej sytuacji trzeba wykonać całodobowe badanie ciśnienia tętniczego (monitorowanie holterowskie, inaczej Holter ciśnieniowy, które dodatkowo informuje nas jakie wartości ciśnienia występują u pacjenta w czasie snu. Po założeniu urządzenia, udasz się do domu lub pracy. W czasie badania nie ma potrzeby rezygnować ze swoich codziennych obowiązków czy zwalniać się z pracy. Twoja aktywność powinna być podobna do codziennej.
Uwaga! Aparaty automatyczne mogą wykonywać nieprecyzyjne pomiary ciśnienia lub nie są w stanie zmierzyć ciśnienia w przypadku zaburzeń rytmu serca np. w migotaniu przedsionków. W takiej sytuacji zgłoś się do lekarza specjalisty!
Pamiętaj! Przewlekle podwyższone ciśnienie stopniowo uszkadza naczynia krwionośne w całym organizmie, powodując chorobę miażdżycową, a w konsekwencji prowadząc do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, w tym zawałów serca, udaru mózgu, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy otępienia.