Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań, jest to dotyczące prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Informacji oraz praktycznych wskazówek na ten temat udzieli nam dr Henryk Helon, kardiolog z poradni NZOZ REVITA, specjalista z wieloletnim doświadczeniem, również pracy klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera oraz Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie.

 

zdjęcie Henryk Helon kardiolog

Wysokie wartości ciśnienia tętniczego (powyżej 140/90 mm Hg) przez wiele lat mogą nie dawać żadnych dolegliwości, dlatego domowe lub gabinetowe pomiary ciśnienia należy wykonywać u wszystkich ludzi, nie tylko u pacjentów z już występującymi dolegliwościami i problemami krążeniowymi.

Chcąc uzyskać prawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przypadku pomiarów domowych zaleca się:

 1. Używanie automatycznych aparatów z mankietem zakładanym na ramię, dopasowanym do wielkości ramienia, umieszczonym na zgiętej w łokciu ręce, na wysokości serca.
   
 2. Co najmniej 30 minut przed pomiarami nie należy pić kawy, palić tytoniu, jeść obfitych posiłków.
   
 3. Przed pomiarami konieczny jest 3-5 minutowy odpoczynek w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami, w cichym pomieszczeniu.
   
 4. Należy wykonywać 2 - 3 pomiary w odstępach kilkuminutowych, celem uzyskania wiarygodnego wyniku.
   
 5. U osób chorujących i leczonych na nadciśnienie tętnicze pomiary należy wykonywać przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed śniadaniem.
   
 6. U osób ze znacznymi różnicami wartości ciśnienia tętniczego na obu ramionach pomiary należy wykonywać na ramieniu z wyższym ciśnieniem.
   
 7. W czasie wykonywania pomiaru ciśnienia tętniczego w pozycji siedzącej nie należy odchylać się na krześle, rozmawiać, ruszać kończynami.
   
 8. W przypadku dużych różnic między dwoma pomiarami czekamy kilka minut i wykonujemy trzeci pomiar, skrajny pomiar eliminujemy, a z dwóch pozostałych obliczamy wartość średnią.
   
 9. Przed przystąpieniem do badania, sprawdź czy w twoim aparacie są sprawne baterie. Słabe baterie mogą wskazywać nieprawidłowy wynik!

cisniene

Jeżeli podczas pomiarów domowych występują u Ciebie duże wahania wartości ciśnienia tętniczego, koniecznie skontaktuj się z kardiologiem. W takiej sytuacji trzeba wykonać całodobowe badanie ciśnienia tętniczego (monitorowanie holterowskie, inaczej Holter ciśnieniowy, które dodatkowo informuje nas jakie wartości ciśnienia występują u pacjenta w czasie snu. Po założeniu urządzenia, udasz się do domu lub pracy. W czasie badania nie ma potrzeby rezygnować ze swoich codziennych obowiązków czy zwalniać się z pracy. Twoja aktywność powinna być podobna do codziennej.

Uwaga! Aparaty automatyczne mogą wykonywać nieprecyzyjne pomiary ciśnienia lub nie są w stanie zmierzyć ciśnienia w przypadku zaburzeń rytmu serca np. w migotaniu przedsionków. W takiej sytuacji zgłoś się do lekarza specjalisty!

Pamiętaj! Przewlekle podwyższone ciśnienie stopniowo uszkadza naczynia krwionośne w całym organizmie, powodując chorobę miażdżycową, a w konsekwencji prowadząc do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, w tym zawałów serca, udaru mózgu, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy otępienia.

Skontaktuj się z nami!

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 23.05.2017

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.