Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Boisz się, że po wizycie u dietetyka będziesz musiał siedzieć z kalkulatorem i przeliczać te wszystkie kalorie? Że utkniesz w kuchni na długie godziny ważąc każdy produkt? Nic bardziej mylnego! Przeczytaj, jak wygląda wizyta u dietetyka oraz jak szybko i sprawnie będziesz mógł zarządzać swoimi posiłkami po takiej wizycie.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Jeden z międzynarodowych ekspertów ds. żywienia, profesor Mirosław Jarosz, twierdzi, „że aby skutecznie zapobiegać otyłości, trzeba wychwycić moment, kiedy mamy już 2-3 kilogramy za dużo”. Stan nadwagi, jest pierwszym krokiem do otyłości i powinien stanowić przedmiot naszej troski. Nie tylko wśród dorosłych, ale także u dzieci i młodzieży. 

Regularne mierzenie i ważenie dzieci powinno być naszym nawykiem. Najczęstszym błędem rodziców patrzących na swoje pulchne dziecko jest myślenie, że „kiedyś z tego wyrośnie”. Otóż nie. Z nadwagi i otyłości się nie wyrasta! Do dietetyka może przyjść każdy — i młody i starszy. 

Pierwsza wizyta u dietetyka

Dziś rozmawiamy o tym, jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka. Prezentujemy fakty i obalamy mity na temat trzymania się diety. Na pytania odpowiada mgr Maciej Wielgosz.

Osoby z nadwagą czasami unikają wizyty u dietetyka, bo mają obawy, że będą musiały liczyć kalorie, precyzyjnie odważać składniki, czy stać przez długi czas w kuchni i gotować osobne posiłki dla siebie i reszty rodziny.

mgr M.Wielgodz dietetyk NZOZ Revita
mgr Maciej Wielgodsz, dietetyk NZOZ Revita

Mgr Maciej Wielgosz: Taki stereotyp niestety wciąż pokutuje u wielu osób, a winę za to ponoszą źle ułożone i niedopasowane diety bazujące na rygorystycznym podejściu do odchudzania i leczenia chorób dietozależnych. 

W jadłospisach, które ja komponuję, staram się, aby przepisy były jak najprostsze i szybkie w przygotowaniu, a przy tym smaczne i zdrowe. Każdy z moich pacjentów otrzymuje dostęp do specjalnego panelu, gdzie jest podsumowanie wizyty oraz zaleceń wraz z proponowanymi jadłospisami. Na życzenie może też otrzymać wydruki.

Wszystkich pacjentów, zapewniam, że po moich konsultacjach, nic nie trzeba przeliczać ani odważać, ponieważ dieta oparta jest na konkretnych przepisach, które uwzględniają nie tylko sposób przygotowania dania, ale również gramaturę produktów i co najważniejsze przepisy oparte są na tzw. miarach domowych, czyli określenie ilości produktu poprzez łyżki, szklanki, sztuki itd. 

Można również skorzystać z udostępnianej przeze mnie listy zakupów i wygodnej „ściągawki” na lodówkę. Wszystko to dostępne jest zarówno w standardowym wydruku, jak i w panelu on-line, dzięki czemu pacjent ma dostęp do swojego jadłospisu i listy zakupów, chociażby na swoim smartfonie. 

Atutem jest również to, że menu dzienne pacjent może sobie sam komponować z dostępnych przepisów i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ugotować obiad np. na dwa dni, dzięki czemu mniej czasu spędzimy w kuchni. 

Jednak stawiam na różnorodność i zalecam stosowanie tego typu sztuczek jedynie wtedy, kiedy są niezbędne. Myślę, że dużym ułatwieniem jest również to, że większość przepisów można zastosować dla całej rodziny, dzięki czemu odpada podwójne gotowanie.

jadlospis NZOZ Revita
Przykład jadłospisu opraocwanego przez dietetyka NZOZ Revita.

Skoro to jest takie proste to jak przygotować się do pierwszej wizyty?

MW: Również bardzo prosto. Warto przynieść ze sobą wyniki morfologii krwi, rozszerzonej o poziom glukozy i lipidogram. Jeśli podejrzewamy u siebie problemy z tarczycą, warto również wykonać przynajmniej badanie TSH. 

Jeśli posiadamy inne badania np. krzywą insulinową, poziom witaminy D3, kwas moczowy, próby wątrobowe, kortyzol, czy inne hormony, to również warto je ze sobą zabrać, jednak nie trzeba ich specjalnie wykonywać. 

Wszystkie podstawowe badania są refundowane z NFZ, dlatego przed planowaną wizytą u dietetyka, warto zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie. Im świeższe badania, tym lepsze, jednak jeśli dysponujemy starszymi badaniami, np. sprzed pół roku to warto je ze sobą zabrać i będą one wystarczające. 

Nie warto się też zniechęcać, gdy nie mamy żadnych wyników badań, ponieważ wizyta u dietetyka wciąż ma sens, a badania profilaktyczne zawsze można wykonać już po wizycie i najwyżej zmodyfikować dietę.

Proszę podać przykład, dlaczego badania krwi są takie ważne przed wizytą u dietetyka?

MW: Badania krwi są istotne, ponieważ można łatwiej dopasować dietę i obserwować jej wpływ na poprawę wyników. W przypadku niewielkich odchyłów w poziomie glukozy czy cholesterolu dobrze zbilansowana, zdrowa dieta będzie wystarczająca, nawet bez regularnego robienia badań. 

Jednak w przypadku wyraźnie rozwiniętej insulinooporności, podwyższonych prób wątrobowych, wysokiego poziomu kwasu moczowego czy podwyższonych lub obniżonych hormonów tarczycy, monitoring wyników jest bardziej istotny, ponieważ pozwala wychwycić konieczność dodatkowego zmodyfikowania diety lub wprowadzenia leczenia farmakologicznego pod kontrolą lekarza. Dotyczy to szczególnie chorób tarczycy, które bez unormowania bardzo utrudniają odchudzanie. 

Warto również pamiętać, że wyniki badań krwi i moczu są przede wszystkim ważne dla lekarza prowadzącego, a dietetyk powinien ułożyć dobrze zbilansowaną dietę niezależnie od nich, dostosowując ją do zdiagnozowanych przez specjalistę chorób np. podnieść ilość żelaza i witaminy C przy anemii, czy ograniczyć związki purynowe i cukry proste w dnie moczanowej.

A co z owianym złą sławą dzienniczkiem żywieniowym?

MW: Dzienniczki żywieniowe są dobrym rozwiązaniem, jednak nie u każdego się sprawdzają. Konieczność wypełniania dzienniczka przed wizytą może zniechęcać do podjęcia zmian, dlatego ja po prostu pytam pacjenta, co zazwyczaj je w ciągu dnia, jakiego typu posiłki i ile razy i czy często podjada między posiłkami. Bez oceniania i komentowania obecnego stylu żywienia i przyzwyczajeń pacjenta.

Pisanie dzienniczka przed wizytą może również skłaniać do jedzenia lepiej, niż zazwyczaj, ale to nie o to chodzi na tym etapie. Trzeba zobaczyć, jaka naprawdę jest sytuacja z przyjmowaniem posiłków.

Od swoich pacjentów zazwyczaj nie wymagam sporządzania dzienniczka również i po wizycie. Rozumiem, że wiele osób nie miałoby po prostu czasu go regularnie wypełniać. Zatem lepiej dokładnie stosować jadłospis i zapamiętywać lub zapisywać ewentualne odstępstwa i uwagi dotyczące przebiegu diety, jak na przykład samopoczucie. 

Są jednak osoby, dla których dzienniczek żywieniowy jest dobrym motywatorem do stosowania jadłospisu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby go prowadzić!

Wiele osób obawia się, że przy przejściu na dietę będzie „głodować”.

MW: Gwarantuję, że nie będzie! Dobrze ułożona dieta niskoenergetyczna (czy jakakolwiek inna, gdzie można by się było spodziewać głodu) ma to do siebie, że ma dużą objętość, mimo mniejszej kaloryczności. Czyli nie występuje ograniczenie ilościowe, zmiana dotyczy jakości posiłków, ilości posiłków, obecności produktów o niskiej gęstości energetycznej (niewiele kalorii w dużej objętości, np. warzywa i owoce) i większej zawartości błonnika. Często pacjenci „skarżą” się, że posiłki są zbyt duże i trudno je przejeść. Wtedy możemy dokonać modyfikacji.

przykladowy jadlospis NZOZ Revita
Posiłki proponowane przez dietetyka są smaczne i urozmaicone. 

Jak wygląda badanie składu ciała?

MW: Jest to bardzo prosta procedura. Przed badaniem warto pamiętać, żeby powstrzymać się od jedzenia na 2-3 godziny i picia na godzinę przed nim, ponieważ zwiększa to dokładność pomiaru. Następnie wystarczy stanąć gołymi stopami na analizatorze przypominającym zwykłą wagę i odczekać kilka sekund. Wyniki pojawiają się od razu, dzięki czemu już na wizycie widzimy jaki skład ciała (m.in. tkanka tłuszczowa, mięśniowa, zawartość wody i inne) ma dany pacjent. Nie jest to nic strasznego!

Zapraszamy na wizytę, każdego, kto potrzebuje zredukować masę ciała, cierpi na specyficzne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy potrzebuje wsparcia w leczeniu chorób dietozależnych. Zarejestruj się telefonicznie +48 601 555 644 lub online.

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Foto: Karolina Moskała
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 17.02.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.