Kardiolog radzi, jak wrócić do pracy po przebytym zawale serca

Rozmawiamy z krakowskim kardiologiem Andrzejem Gębalą, jak wrócić do pracy oraz aktywnego życia po przebytym zawale serca.

Poprzednie artykuły o powrocie do dobrego i satysfakcjonującego życia możesz przeczytać TU.

Jeśli zawał nie był bardzo rozległy, to pacjenci często zastanawiają się nad powrotem do pracy po zawale. Ile czasu może zająć powrót do aktywności zawodowej?

specjalista kardiolog A.Gębala
Specjalista kardiolog Andrzej Gębala radzi jak bezpiecznie wrócić do pracy po zawale serca

AG: Powrót do pracy zależy od rozległości zawału, ewentualnych powikłań, wieku pacjenta, schorzeń towarzyszących oraz od rodzaju wykonywanej pracy. Zwykle następuje to w ciągu od trzech do sześciu miesięcy od zawału. W tym czasie pacjent ma prawo do zwolnienia lekarskiego, podczas którego prowadzi się rehabilitację pozawałową. Po tym terminie celem oceny stanu mięśnia sercowego, lekarz powinien zlecić wykonanie echa serca. Jeżeli u pacjenta nie ma dużego uszkodzenia mięśnia sercowego, powinien on również wykonać próbę wysiłkową. W chwili występowania kołatań serca, czy przedłużającego się osłabienia, wykonujemy również holter EKG, a w chwili wahań ciśnienia tętniczego holter ciśnieniowy. Od wyników powyższych badań uzależnione jest dalsze postępowanie, czyli powrót do pracy lub skierowanie na Komisję ZUS, która orzeka o ewentualnej niezdolności do podjęcia pracy i wówczas przyznaje uprawnienia rentowe.

Istnieją pewne szczególne grupy zawodowe jak np. kierowcy autobusów. Czy po zawale można wrócić do takiej pracy?

AG: Niestety na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Wiąże się to z definicją rozpoznania zawału. Zawał rozpoznajemy, gdy pojawia się ból i podwyższenie enzymów martwicy mięśnia sercowego. Czasami zdarza się to bez widocznych zmian w obrazowaniu EKG. Czyli można mieć rozpoznanie zawału i praktycznie nie odczuwać żadnych następstw, jak również można zostać inwalidą do końca życia w zależności od tego, jakie naczynie zostaje zamknięte w wyniku takiego incydentu.

Na pewno praca kierowcy autobusu to praca szczególnego ryzyka. Kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pasażerów i w związku z tym jest narażony na mocno stresujące sytuacje. Często pracuje pod presją czasu, a obsługując autokary turystyczne lub autokary na trasach dalekobieżnych jest narażony na krótkotrwałe i duże wysiłki np. załadunek i rozładunek bagażu oraz pracę w skrajnie różnych warunkach pogodowych. Wszystkie te czynniki są obciążające dla serca. Dotyczy to również innych zawodów, w których wymagana jest ciężka praca fizyczna, np. praca w zakładach przemysłowych, kopalni, na wysokościach czy w zawodach gdzie obarczeni jesteśmy odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych.

Reasumując, na konkretną odpowiedź w tym wypadku można liczyć jedynie po indywidualnej analizie staniu zdrowia chorego i wykonaniu echa serca, holtera EKG oraz próby wysiłkowej (jeżeli nie ma przeciwwskazań). Po ocenie tych badań oraz innych czynników ryzyka podejmowana jest decyzja.

Czy po zawale, nadal można pracować w korporacji?

AG: W tej sytuacji mamy do czynienia z dużym obciążeniem stresem. Są osoby, które w takim środowisku pracy czują się świetnie i lubią ten styl życia, ciągłe wyzwania, dynamiczne środowisko pracy itp. Jednak należy pamiętać, że praca w ciągłym stresie, pod presją czasu z nadmiernie wydłużonymi godzinami pracy, często powoduje niekontrolowane wzrosty ciśnienia tętniczego oraz arytmie spowodowane stresem i spadkiem mikroelementów. Tak naprawdę takie warunki pracy i życia często są właśnie przyczyną zawału.

Oczywiście każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Jeżeli pacjent zmieni swój styl życia „po pracy”, czyli przejdzie na tzw. higieniczny tryb życia, zadba o właściwą dietę, regularny odpoczynek oraz ruch na świeżym powietrzu, a także rzuci palenie, ograniczy spożycie alkoholu i mocnej kawy, znacznie zredukuje ilość nadgodzin, będzie odbywał regularne, co kwartalne wizyty u kardiologa i kontrolował poziom cholesterolu, cukru, pilnował wagi ciała oraz regularnie wykonywał badania specjalistyczne (echo serca, holter EKG, Holter ciśnieniowy, EKG wysiłkowe w zależności od wywiadu) to powrót do pracy w korporacji jest możliwy.

Dziękuję za rozmowę. W razie wątpliwości lub pytań zachęcamy do kontaktu ze specjalistami NZOZ Revita!

Rozmawiała: EBJ

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 30.07.2018

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.