Łuszczycowe zapalenie stawów -  objawy, leczenie, dieta

Łuszczycowe zapalenie stawów – reumatolog wyjaśnia

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) to przewlekła choroba zapalna stawów u osób z łuszczycą o dotychczas niewyjaśnionej przez medycynę przyczynie. Istnieje jednak pewna predyspozycja genetyczna do jej występowania. Warto pamiętać, że ŁZS nie jest chorobą zakaźną.
 
O łuszczycowe zapalenie stawów pytamy naszego specjalistę reumatologa lek. Małgorzatę Helon.

W jaki sposób rozpoznajemy łuszczycowe zapalenie stawów?

M.Helon reumatolog NZOZ Revita
lek. M.Helon, reumatolog NZOZ Revita

lek. Małgorzata Helon: Do postawienia rozpoznania służą specjalne kryteria CASPAR. U osób z zapaleniem stawów występuje łuszczyca skóry, łuszczyca paznokci, zapalenie palców, a wskaźnik reumatoidalny jest ujemny, pojawiają się też charakterystyczne zmiany w rtg rąk i stóp. 

Jakie różnice występują między łuszczycowym zapaleniem stawów, a zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa?

MH: Łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to choroby z tej samej grupy – spondyloartropatii. Natomiast ŁZS może dotyczyć każdego stawu, jest asymetryczne. Ma też inne podłoże genetyczne.

Czy istnieje jakiś związek występowaniem łuszczycy skóry z łuszczycowym zapaleniem stawów?

MH: Taki związek istnieje, zmiany skórne u osób chorych na ŁZS w 2/3 przypadków wyprzedzają zmiany stawowe, w 1/3 to zapalenie stawów wyprzedza zmiany skórne.

Kogo najczęściej dotyka ta choroba?

MH: W przypadku tej choroby kobiety i mężczyźni chorują z porównywalną częstotliwością, zwykle między 20. a 50. rokiem życia. Należy pamiętać że sama łuszczyca występuje u około 2% populacji, a z tej grupy osób co czwarta może rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów. 

Jak wygląda leczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

MH: Lekiem pierwszego wyboru są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki modyfikujące przebieg choroby stosuje się w zależności od postaci choroby, preferencji pacjenta. Pacjent jest monitorowany podczas leczenia, ocenia się aktywność choroby, powikłania narządowe.

Jakie dodatkowe terapie, oprócz leczenia farmakologicznego, można stosować w ŁZS?

MH: Istotna jest edukacja pacjenta i jego rodziny, rehabilitacja w tym fizyko i kinezyterapia. We wszystkich chorobach przewlekłych takich jak łuszczycowe zapalenie stawów bardzo ważne jest zwracanie uwagi na styl życia, ekspozycję na stres, odżywianie, utrzymywanie prawidłowej wagi, rzucenie palenia, wyeliminowanie alkoholu, czy aktywność fizyczną. Warto też zwrócić uwagę na nasze rytmy okołodobowe czyli regularność spożywania posiłków, odpowiednia ilość i jakość snu.

Jeżeli trudno nam jest samodzielnie wprowadzić takie zmiany, warto udać się np. do dietetyka, który dopasuje dietę nie tylko pod kątem naszych preferencji smakowych i liczby kalorii, ale przede wszystkim uwzględni produkty które mają charakter przeciwzapalny, wspierający układ trawienny i odporność.
 
Można też rozważyć wizytę u psychologa, choroby przewlekłe, a szczególnie nasilone dolegliwości bólowe mogą powodować spadki nastroju, stany depresyjne, warto wtedy udać się do terapeuty, który podpowie jak radzić sobie ze stresem, napięciem co też jest bardzo istotne dla ogólnego stanu organizmu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

MH: W tym momencie całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale wprowadzenie leczenia biologicznego znacznie poprawiło jakość życia i rokowanie pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów. Leczenie stawów rozciąga się na skórę i paznokcie. Oprócz monitorowania postępów choroby przez reumatologa, ulgę może przynieść też właściwa pielęgnacja skóry. Tu można poprosić o wsparcie doświadczonego dermatologa. 
 
Masz pytania dotyczące łuszczycowego zapalenia stawów? Zauważyłeś u siebie lub u kogoś z bliskich niepokojące objawy? Zapraszamy na wizytę do lekarza specjalisty reumatologa w NZOZ Revita. Zarejestruj się już dziś i zadbaj o swoje zdrowie!

Opracowała: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała  oraz pexels.com
Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 17.06.2021

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.