Małe ukąszenie, duże zagrożenie - kleszcze!

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega!

Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Gdzie czyha niebezpieczeństwo?

Czy wystarczy nie chodzić do lasu wiosną i latem, aby uniknąć ukąszenia przez kleszcze? Otóż, nie! Niestety, kleszcze mogą nas zaatakować w różnych, najbardziej nieoczekiwanych miejscach i o nietypowej dla nich porze roku. Pojawiają się w parkach miejskich, przydomowych ogródkach, na działkach, wśród otwartych pól oraz na obrzeżach osiedli otoczonych zielenią i skwerami. Zwykle na wiosnę i w lecie. Znane są jednak sytuacje, kiedy kleszcze kąsały ludzi w grudniu … „wyskakując” z drzewek bożonarodzeniowych w których zimowały. Ciepła atmosfera mieszkania wybudzała je z letargu i w naturalny sposób zaczęły szukać pożywienia.

kleszcze

Mitem, jest również to, że kleszcze nie potrafią przetrwać wyjątkowo mroźnej zimy. Jeśli mrozom, towarzyszą obfite opady śniegu, to kleszcze z łatwością zimują w gruncie i niezamarzniętej ściółce leśnej.

O tym, czy dany rok będzie obfitował kleszcze można sprawdzić wykorzystując bardzo interesujące wyniki badań polskich naukowców. Michał Bogdziewicz i Jakub Szymkowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, potwierdzili zależność między obfitością żołędzi w danym roku, a inwazją kleszczy dwa lata później.

Michał Bogdziewicz:

Wielkość opadu żołędzi determinuje liczebność gryzoni w lesie. W Polsce ta zależność jest bardzo silna. W roku następnym po obfitującym w żołędzie liczba myszy wzrasta 10-12- krotnie

Jak wyjaśnić tak odległe powiązanie?

Otóż w tak zwanym „roku nasiennym” z dębów spadają ogromne ilości żołędzi, które są znakomitym pożywieniem dla myszy leśnych. Obfitość pożywienia, zabezpiecza nie tylko bieżącą konsumpcję, ale również umożliwia robienie zapasów na zimę oraz kontynuowanie rozrodu. Myszy są doskonałym gospodarzem dla bakterii - krętka boreliozy, którego potem przekazują kleszczom. Kleszcze wgryzając się w ludzką skórę, zarażają ludzi. Warto zwrócić uwagę, że ostatnim rokiem nasiennym dębów, był rok 2016. Zatem w 2018 roku należy spodziewać się obfitego wysypu kleszczy, o czym zapewne będzie informować Sanepid oraz media.

Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?

W krótkim filmiku opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny możemy zobaczyć gdzie i w jaki sposób dochodzi do zakażenia boreliozą czy zapaleniem mózgu przenoszonym przez kleszcze oraz jak postępować w sytuacji po ukąszeniu.

Koniecznie obejrzyj ten film!

Co zrobić kiedy na naszym ciele znajdziemy kleszcza?

  1. Usuń go jak najszybciej, redukujesz wtedy prawdopodobieństwo zakażenia i zachorowania na zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze czy boreliozę.
  2. Wykorzystaj do tego specjalną pęsetę lub przyrząd (plastykowy haczyk lub lasso typu Trix), które dostępne są w aptekach.
  3. Jeśli nie możesz samodzielnie usunąć kleszcza, koniecznie udaj się na pogotowie!

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

  1. Uchwyć kleszcza jak najbliżej skóry.
  2. Wyciągaj go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia (dbaj o całkowite usunięcie pasożyta z częścią głowową!)
  3. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę oraz umyj ręce w wodzie z mydłem antybakteryjnym
  4. Obserwuj miejsce wkłucia kleszcza na skórze przez około 4-6 tygodni.
  5. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące Cię objawy, jak np. tzw rumień wędrujący, inne zmiany skórne czy gorączkę – powyżej 38 C, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, który udzieli Ci odpowiedniej pomocy.

Pamiętaj! Nigdy nie ściskaj, ani nie „wygniataj” kleszczy palcami!

Nie smaruj ich tłuszczem, alkoholem czy innymi preparatami, nie czekaj aż „same odpadną”. Zwiększasz wtedy ryzyko zakażenia! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem! 

Opracowanie: Eunika Bogucka-Jamka
W artykule wykorzystano film oraz zalecenia ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego

 

Artykuły powiązane:

 

Skontaktuj się z nami >

Opublikowano: 28.05.2017

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.