Męskie sprawy – USG prostaty i jąder

Schorzenia prostaty rzadko diagnozuje się u mężczyzn poniżej 50. roku życia, ale już ok. 50% mężczyzn w wieku 60-70 lat ma bezobjawowe ogniska raka w gruczole prostaty. O tym, jak zdążyć przed rakiem, rozmawiamy ze specjalistą medycyny rodzinnej oraz ultrasonografistą lek. Damianem Brzostowiczem.

Dzień dobry panie doktorze, jak to jest z tymi mężczyznami? Dlaczego nie chcą chodzić do lekarzy?

lek. damian brzostowicz usg
lek. Damian Brzostowicz, specjalista USG

lek. Damian Brzostowicz: Panowie boją się wizyt u lekarzy z różnych powodów. Często uważają, że to takie „niemęskie” przyznać się, że coś im dolega. A już szczególnie krępujące są dla nich tematy związane z „męskimi sprawami”. No, bo jak to tak … „pokazać swój interes” lekarzowi i wyjawić często skrywane sekrety np. dotyczące impotencji?!

Faktycznie, to trudny temat. A jakie rodzaje badań najczęściej zaniedbują mężczyźni?

DB: Wielu z mężczyzn zaniedbuje wszystkie badania. Tak, to prawda! Wszystkie! Nawet te najprostsze i bezbolesne jak EKG czy USG. Na szczęście świadomość dotycząca konieczności badań profilaktycznych, znacznie wzrosła wśród mężczyzn w ostatnich latach i mam nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Zatem wróćmy do „sedna męskich spraw”, tego najbardziej zaniedbywanego z tematów zdrowotnych.

mezczyzna w kapeluszu
Kontrolne USG prostaty powinno być wykonywane również przez mężczyzn w sile wieku!

DB: Panowie często bagatelizują objawy związane z potencją, oddawaniem moczu, prostatą, hemoroidami i nie rozmawiają o tym z bliskimi. Duża część młodych mężczyzn szuka pomocy na własną rękę np. w Internecie, mediach społecznościowych, bądź korzysta ze środków reklamowanych w telewizji — tych bez recepty, próbując sobie samodzielnie pomóc. Dopiero kiedy widzą nieskuteczność takich działań, idą do lekarza. Pójście do lekarza to milowy krok naprzód, bo dobry lekarz, po zapoznaniu się z problemem, najczęściej od razu zleca cały panel badań, w tym badanie z krwi PSA oraz badanie USG z oceną prostaty, czyli gruczołu krokowego wraz z USG jąder.

 

Dlaczego USG prostaty i jąder jest takie ważne?

DB: Niestety większość nowotworów „męskich” rozwija się przez długi czas bezobjawowo i to jest główny problem. Kiedy pojawią się objawy, może być już za późno na wyleczenie. Jeśli mężczyzna odczuwa bóle jąder, ma trudności z uzyskaniem erekcji, pogarsza się jakość nasienia – czyli ma problem z niepłodnością męską – wymaga to pogłębienia diagnostyki. Powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czyli tego typu badania nie dotyczą tylko „starszych panów” mających problemy z prostatą?

DB: Oczywiście, że nie. To są badania, które powinien wykonać każdy młody człowiek mający jakiekolwiek dolegliwości, oraz kontrolnie każdy mężczyzna w sile wieku, nawet jeżeli nie ma żadnych objawów. Łagodny przerost prostaty może pojawić się u mężczyzn już po 50. roku życia. Nieleczona prostata to nie tylko problemy z oddawaniem moczu, nawracającymi infekcjami pęcherza, to również podwyższone ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Temat przerostu prostaty, nie powinien kojarzyć nam się z obrazem „staruszka” nieustannie biegającego do toalety … Tak jak wspomniałem, ten problem rozwija się bezobjawowo przez lata. Dlatego badania profilaktyczne, takie jak USG układu moczowego z oceną prostaty i moszny, są takie ważne.

Zatem jak wygląda USG prostaty? Jest się czego bać?

DB: Absolutnie nie! USG układu moczowego i prostaty wykonuje się przez powłoki brzuszne w ramach „badań przesiewowych”. Badanie USG prostaty, czyli gruczołu krokowego wykonywane przez powłoki brzuszne wygląda jak „skrócone” USG jamy brzusznej. Zarówno USG prostaty, jak i USG moszny z oceną USG jąder są całkowicie bezbolesne. Dla komfortu pacjenta podbrzusze w tym członek pacjenta jest zakryty na czas badania ręcznikiem papierowym. Mówię o tym, bo często brak informacji o przebiegu badania jest najbardziej „odstraszającym” czynnikiem. Każde badanie kończy się jasną informacją dla pacjenta, co należy zrobić dalej lub kiedy zgłosić się do kontroli.

Czyli podsumowując, nie ma się czego bać i wstydzić!

DB: Tak. Gorąco zachęcam do badań profilaktycznych. Panowie miejcie pod kontrolą o swoje zdrowie intymne i sprawność seksualną!

Rozmawiała: Eunika Bogucka

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 20.09.2018

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.