Na czym polega badanie Holter EKG, kiedy warto je wykonać?

Na czym polega badanie Holter EKG?

Monitorowanie EKG metodą Holtera służy do ciągłej rejestracji pracy serca poprzez rejestrację sygnału EKG na specjalnym urządzeniu przymocowanym do klatki piersiowej pacjenta za pomocą elektrod. Rejestracja zapisu zwykle trwa 24 godziny.
 
O badaniu Holter EKG rozmawiamy z kardiologiem NZOZ Revita – lek. Andrzejem Gębalą.

Kiedy wykonujemy Holter EKG?

lekarz Andrzej Gębala kadiolog
lek. Andrzej Gębala, NZOZ Revita

AG: Badanie Holterem EKG najczęściej zlecamy, kiedy pacjent odczuwa kołatanie serca, czyli zaburzenia rytmu serca. Dolegliwości te mogą być połączone z osłabieniem, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, a nawet omdleniami czy bólami w klatce piersiowej.

Obecnie diagnostyka holterowska zlecana jest również osobom, które przechorowały Covid-19 i cierpią na różnego rodzaju powikłania poinfekcyjne, w tym sercowo-naczyniowe.

Co wykrywa badanie Holter EKG?

AG: Urządzenie to służy do oceny rytmu serca – miejsca – w którym rytm ten powstaje, czy nie jest on zaburzony przez dodatkowe rytmy i czy serce jako pompa nie pracuje za szybko lub za wolno. Analizę można również połączyć z oceną ukrwienia mięśnia sercowego, szczególnie u Pacjentów, u których nie możemy wykonać próby wysiłkowej.

Czy z Holterem EKG można pracować?

AG: Tak, ważne jest, aby badanie przebiegało w trakcie codziennej aktywności pacjenta. W dniu badania nie należy ograniczać lub zmieniać swojego trybu życia, czyli idziemy jak zwykle do pracy i wykonujemy rutynowe obowiązki. Błędem jest branie dnia wolnego na czas badania i leżenie w łóżku. Normalna aktywność, praca, spacer, umiarkowane ćwiczenia są niezbędne do powiązania zmian pojawiających się w zapisie EKG z dolegliwościami chorego. 

Czasami prosimy Pacjenta o prowadzenie dzienniczka aktywności, tak aby precyzyjnie powiązać zmiany w EKG z konkretnym wysiłkiem.

Jak przygotować się do Holtera EKG?

AG: W dniu rozpoczęcia badania należy założyć luźną odzież, aby w sposób minimalny wpływała na ułożenie elektrod. Przed badaniem warto wziąć kąpiel lub prysznic, bo te systemy nie są wodoodporne. Oczywiście po całym dniu można się delikatnie umyć, uważając na urządzenie i mocowanie elektrod, ale kąpiel czy prysznic są wykluczone.
 
Kolejną ważną sprawą jest klejenie elektrod, ich jakość oraz miejsce i sposób przyklejenia. Wymaga to dość dużego doświadczenia ze strony personelu, a w przypadku mężczyzn konieczne jest częściowe ogolenie klatki piersiowej.

Kto opisuje i interpretuje wynik Holtera EKG?

AG: Jest to bardzo ważne pytanie. Niektóre firmy, które nie mają wykwalifikowanego personelu, wydają po prostu wydruk z komputera, który nie jest żadnym opisem, tylko zwykłym zapisem danych. Te dane muszą być przeanalizowane przez Lekarza, który ma odpowiednie doświadczenie. Interpretacja wyniku zawiera analizę zapisu, po usunięciu tak zwanych artefaktów, czyli błędów związanych z aktywnością Pacjenta, ocieraniem elektrod o ubranie, pobudzeniem mięśni, które też wytwarzają impulsy elektryczne, przebywaniem w polu elektromagnetycznym itp. Dlatego tak ważna jest dobra jakość sprzętu holterowskiego, dobre założenie aparatu i przymocowanie elektrod.
 
W renomowanych klinikach często pracują specjaliści elektrokardiologii, którzy mają bardzo duże doświadczenie w opisie badań Holter EKG. Chociaż nie mają tytułu lekarza specjalisty, to w sposób profesjonalny interpretują i przygotowują pełne wyniki. Pacjent zawsze powinien domagać się badania z pełną oceną, a nie samego wydruku z komputera.
 
Ważna jest też „stopka badania”, czyli dane na temat rodzaju urządzenia, systemu, jego wersji, numeru karty użytej do badania. Te informacje dają nam możliwość jeszcze lepiej uwiarygodnić system i jakość wykonanego badania. Wiemy, z czym mamy do czynienia.

Jakie są różnice między urządzeniami do Holtera?

AG: Badanie metodą Holtera możemy przeprowadzać z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu. Rutynowo, u większości pacjentów zlecamy wykonanie Holtera z trzema elektrodami. Ale są też dostępne urządzenia 6- i 12-kanałowym odprowadzeniem. Należy pamiętać, że badanie metodą Holtera, wykonywane w warunkach domowych z zastosowaniem układu 3-odprowadzeniowego wiąże się z większym komfortem pacjenta. Obarczenie Pacjenta sześcioma czy nawet dwunastoma elektrodami jest mniej wygodne. Tak duża liczba elektrod może powodować dyskomfort nie tylko w ciągu dnia, ale również podczas snu. Pamiętajmy, że celem badania jest przede wszystkim rejestracja pracy serca w normalnych, typowych dla Pacjenta warunkach, a nie spowodowanie, że Pacjent będzie się stresował licznymi kablami i unikał typowych aktywności albo wybudzał się w nocy z powodu dyskomfortu.
 
Rejestracja Holterowska z 12- lub 6-kanałowym odprowadzeniem jest tak naprawdę potrzebna niewielkiej grupie pacjentów. Badanie urządzeniem 12-kanałowym wykonuje się najczęściej w warunkach szpitalnych, u pacjentów kwalifikowanych do specjalistycznych zabiegów kardiologicznych, takich jak ablacja arytmii nadkomorowych lub komorowych, ponieważ tylko takie badanie pozwala na pełną identyfikację rodzaju arytmii oraz lokalizacji jej pochodzenia.
 
Badanie urządzeniem z 6-kanałowym odprowadzeniem należy wykonywać w sytuacji, gdy nieprawidłowości w zapisie EKG nie są możliwe do oceny na podstawie trzech odprowadzeń. 
 
Jeżeli chcesz umówić się na badanie Holterem EKG lub do naszego kardiologa lek. Andrzeja Gębali, zadzwoń pod nr: +48 601 555 644.

Opracowanie: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 23.02.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.