Nadciśnienie tętnicze – jak i gdzie zdrowo wypoczywać?

Urlop z nadciśnieniem – gdzie jechać, o czym pamiętać?

Organizacja urlopu w czasach pandemii Covid-19 może być nie lada wyzwaniem. Jednak takie trudności nie powinny nas powstrzymywać przed zorganizowaniem aktywnego wypoczynku w bezpiecznych warunkach, szanując również bezpieczeństwo innych, szczególnie gdy cierpimy na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.

Przy kłopotach z nadciśnieniem, warto zadbać o to, aby urlop przyczynił się do poprawy naszego samopoczucia, a nie stał się udręką, czy wręcz zagrożeniem dla naszego zdrowia. Sprawdź jak przygotować się do takiego urlopu w trakcie pandemii, wybrać właściwe miejsce, odpowiednią aktywność fizyczną i atrakcje na czas wypoczynku!

O urlopie z nadciśnieniem rozmawiamy z naszym specjalistą kardiologiem, lek. Andrzejem Gębalą.

mapa
Wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku, jest niezwykle istotny dla naszego dobrego samopoczucia.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem na urlop w czasach obarczonych ryzykiem zachorowania na Covid-19?

Lek. Andrzej Gębala (AG): Bezwzględnym warunkiem wyjazdu na urlop (po zniesieniu ograniczeń rządowych dot. przemieszczania się i pobytu w hotelach) jest zaszczepienie się przeciw Covid-19. Niestety wciąż istnieje spora grupa osób, które nie chcą poddać się szczepieniu. Taki stan wynika m.in. z braku wiedzy na temat skuteczności szczepionki oraz wątpliwości Pacjentów o interakcje leków, które przyjmują ze szczepionką lub potencjalny wypływ szczepionki na ich choroby przewlekłe. Dlatego nieustannie zachęcam wszystkie te osoby do kontaktu z kardiologiem bądź innym lekarzem prowadzącym i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. W tym wypadku wystarczy zwykła teleporada, podczas której lekarz odpowie na wszystkie pytania.

Ponadto wciąż powinniśmy unikać ciasnych, źle wentylowanych pomieszczeń. Do sklepów warto wybrać się z wcześniej ustaloną listą zakupów, aby spędzić tam jak najmniej czasu. Nadal należy też utrzymywać dystans społeczny i dezynfekować ręce. I oczywiście spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Wracając do tematu, gdzie najlepiej wyjechać mając nadciśnienie tętnicze?

AG: To wszystko zależy od naszego zdrowia i samopoczucia. Po pierwsze, kontrolowane nadciśnienie tętnicze, nie stanowi żadnej przeszkody w wyjazdach urlopowych i prowadzeniu aktywnego trybu życia. Zawsze przypominam pacjentom, że nie ma nic gorszego, niż „zaleganie” w domu oraz siedzący tryb życia. Nawet teraz w sytuacji pandemii powinniśmy zadbać o aktywność na fizyczną. Oczywiście przestrzegając aktualnych zaleceń oraz środków ostrożności.

Ruch, świeże powietrze, kontakt z naturą ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Obcowanie z przyrodą redukuje stres, sprzyja wydzielaniu tzw. hormonów szczęścia, zapobiega depresji i dlatego ma niebagatelny wpływ na łagodzenie symptomów wielu chorób. Ale przed każdym urlopem warto udać się do kardiologa prowadzącego, który oceni nasz stan i ewentualnie zmodyfikuje leczenie, biorąc pod uwagę nasze plany. U pacjentów planujących zwiększony wysiłek fizyczny kardiolog może zlecić wykonanie kontrolnego EKG spoczynkowego, lub próby wysiłkowej EKG.

Zatem co pan radzi nadciśnieniowcom, nad morze czy w góry?

AG: Osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą niezbyt dobrze znosić upalne lato. Dlatego pacjentom z nadciśnieniem ogólnie zalecany jest wypoczynek w miejscach z łagodnym klimatem, bez nagłych zmian pogody lub w okresie, gdy te zmiany nie są tak gwałtowne.

W Polsce dobre tereny na wypoczynek dla takich Pacjentów to Pojezierze Mazurskie, Roztocze, Podlasie, Mazowsze, czy Polesie Lubelskie. Lasy i jeziora to dobre miejsca dla pieszych wędrówek, wypraw rowerowych, spływów kajakowych i sprzyjające ogólnemu wyciszeniu, które jest bardzo ważne w tej chorobie.

Przy ustabilizowanym nadciśnieniu, możemy również zdecydować się na wypoczynek nad morzem. Jednak odradzam wielogodzinne wylegiwanie się na plaży w upalne dni. 

Czyli osoby z nadciśnieniem powinny unikać słońca?

AG: Nie do końca. Przede wszystkim powinny unikać nadmiernego opalania się, czy całodziennego przebywania na palącym słońcu. Wysokie temperatury powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, przegrzanie organizmu i odwodnienie.

Leki na nadciśnienie działają w pewnych mechanizmach, np. „blokery kanału wapniowego” – rozszerzają naczynia, co może zwiększyć już występującą reakcję fizjologiczną wywołaną słońcem, czyli spowodować przegrzanie, nasilić zaczerwienienie twarzy, czy obrzęki podudzi.

Leki odwadniające – często przepisywane przy nadciśnieniu – działają moczopędnie i w pełnym słońcu mogą powodować większe zagęszczenie krwi. Co nie oznacza, że w ciepłe dni mamy je odstawić. W takiej sytuacji trzeba pić więcej płynów. Najlepiej wodę, soki warzywne, niesłodzone kompoty, unikając kolorowych, wysoko słodzonych napojów.

Ponadto zawsze przypominam, że tzw. leżenie plackiem na słońcu może skończyć się nowotworem skóry, m.in. czerniakiem, jednym z najbardziej złośliwych spośród nowotworów. Z tego powodu odradzam intensywne opalanie się, ale nigdy nie zwalniam pacjentów z obowiązku przebywania na świeżym powietrzu, spacerów czy innej aktywności fizycznej w słoneczne dni. Dostosowanej do wieku i ogólnej sprawności fizycznej pacjenta.

Nad morze możemy wyjechać również poza szczytem upałów i sezonu turystycznego. To też będzie wartościowy wypoczynek, a może nawet lepszy niż w tłumie wczasowiczów.

A co z wyjazdami w góry?

AG: Pacjenci z nadciśnieniem powinni unikać wyjazdów w wysokie góry, powyżej 1500 m n.p.m. Tutaj najistotniejszym czynnikiem jest górski klimat, który charakteryzuje się nagłymi zmianami pogody i temperatury oraz dużymi zmianami ciśnienia atmosferycznego.

W takich warunkach nawet niektóre osoby ze stabilnym lub dobrym ciśnieniem mogą mieć skoki ciśnienia. Dlatego przed wyjazdem w wysokie góry osoby z wysokim lub niestabilnym ciśnieniem powinny udać się do lekarza, aby indywidualnie ocenił sytuację. Na wyjazd oczywiście zabrać ze sobą aparat do mierzenia ciśnienia i zadbać o odpowiednią aklimatyzację. 

Czy osoby z nadciśnieniem mogą latać samolotem?

AG: W dobie pandemii odradzam podróże zagraniczne, gdyż sytuacja z wirusem jest wciąż nieustabilizowana. Mimo iż my sami jesteśmy już zaszczepieni lokalne społeczności mogą wciąż być pozbawione takiego przywileju. Ponadto wirus cały czas mutuje, powstają jego nowe odmiany i nie możemy być pewni, czy nie będą one bardziej zagrażające niż te z którymi zetknęliśmy się dotychczas. Przy podejmowaniu decyzji należy przede wszystkim śledzić rekomendacje rządu. 

Jeżeli zagrożenie minie, to u osób z nadciśnieniem nie ma przeciwwskazań do podróży lotniczych. Oczywiście potencjalny stres, zmiana klimatu, długotrwała podróż może doprowadzić do destabilizacji ciśnienia. Jest to sprawa bardzo indywidualna, ale dobry kardiolog powie nam co robić w takich sytuacjach. Dlatego tak jak wspomniałem, bardzo ważna jest wizyta kontrolna przed takim wyjazdem.

Ponadto nie róbmy, nic na siłę, nie lećmy, bo leciał sąsiad i „było fajnie”, bo tego oczekuje od nas rodzina, bo jakiś kierunek „jest modny” i należy się w towarzystwie pochwalić dalekim urlopem. Jeżeli to będzie nasz wybór, podejdźmy do tego bez emocji i lęku. Prawdopodobieństwo powikłań związanych z podróżą lotniczą jest podobne do tych, które niosą z sobą inne elementy życia. Jeżeli pacjent jest pod stałą opieką lekarską, ciśnienie jest monitorowane, leki są przyjmowane, to nie ma powodów do obaw. Leczymy, po to, aby pacjent mógł prowadzić normalne życie bez komplikacji związanych ze schorzeniem.

Podczas lotu pamiętamy o gimnastyce pobudzającej krążenie, mniej więcej raz na 45 minut. Pijemy dużo płynów, aby nie dopuszczać do zagęszczenia krwi, ale unikamy alkoholu, mocnej kawy czy herbaty, które odwadniają, wypłukują magnez i inne mikroelementy. Jeśli cierpimy na żylaki, na czas podróży ubieramy podkolanówki czy pończochy przeciwżylakowe.

O czym jeszcze powinny pamiętać osoby z nadciśnieniem, które udają się na urlop?

AG: Na wyjazd zagraniczny zawsze zabieramy zapas leków oraz kopię kart informacyjnych z dawkowaniem leków i zaleceniami. Pamiętamy o wykupieniu ubezpieczenia.

Kolejna sprawa – urlop nie zwalnia nas z regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego. Jeżeli ciśnienie jest ustabilizowane i nie ma żadnych objawów, pomiaru dokonujemy raz na kilka dni i cieszymy się urlopem. Jeżeli ciśnienie jest niestabilne, pomiarów dokonujemy rano i wieczorem o podobnej porze, najlepiej po 15-minutowym odpoczynku. Jeżeli występują jakieś dolegliwości, to ciśnienie mierzymy również w trakcie ich występowania. Wyniki zapisujemy, wraz z wynikami tętna.

Pozostałe zalecenia są podobne jak dla osób zdrowych, czyli:

  1. W upalne dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni, bez względu czy jesteśmy nad morzem, czy w innych miejscach, staramy się spacerować, lub przebywać w cieniu. Pamiętamy o kapeluszach, czapce z daszkiem i przewiewnej odzieży.
     
  2. Z ośrodka czy hotelu, zawsze wychodzimy z butelką wody! Płyny uzupełniamy, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia. Najlepiej pić często i małymi porcjami. Możemy wspierać swój organizm sokami warzywnymi. Szczególnie dobry dla osób z nadciśnieniem jest świeżo wyciśnięty sok z pomidorów, buraka czy napoje z dodatkiem aronii.
     
  3. Jeżeli chcemy kąpać się w morzu czy w jeziorze, zawsze zanurzamy się powoli!
     
  4. Pamiętamy o odpowiedniej diecie bogatej w owoce i warzywa sezonowe, orzechy, nasiona i pestki, warzywa strączkowe oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Przy dolegliwościach z nadciśnieniem unikamy tłustych potraw z grilla, kiełbasy, karkówki, czerwonego mięsa, oraz produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością sodu.

Dziękuję za rozmowę! W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów.

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Photo by: pexels.com
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 31.05.2019

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.