Nowe normy ciśnienia tętniczego krwi. Sprawdź, jak się zmieniły?

Nowe normy ciśnienia tętniczego krwi

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zdecydowało się na zaostrzenie dotychczasowych norm ciśnienia tętniczego krwi. Dopuszczalna norma już nie wynosi 140/90 mm Hg. O przyczynach zmian i nowych wytycznych rozmawiamy z kardiologiem NZOZ Revita, lek. Andrzejem Gębalą.

Dlaczego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zdecydowało się na zmianę norm ciśnienia krwi?

A.Gębala, kardiolog nzoz revita
lek. Andrzej Gębala, kardiolog

Lek. Andrzej Gębala: Według ekspertów, ta norma jest niewystarczająca do prawidłowej i szybkiej diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Bezpośrednio wiąże się to ze znacznym wzrostem zachorowalności na nadciśnienie tętnicze w Polsce. Na tę chorobę obecnie cierpi ponad 12 mln Polaków. Niepokojący jest też fakt, że wśród grupy wiekowej 50+ nadciśnienie rozpoznaje się u co drugiej osoby. I niestety znaczny odsetek tych osób nigdy nie wykonywał profilaktycznych, domowych pomiarów ciśnienia. W mojej opinii zdrowe osoby po 40. roku życia powinny kontrolować swoje ciśnienie przynajmniej kilka razy w roku, a po 50. roku życia przynajmniej kilka razy w miesiącu. Nowy zakres prawidłowych wartości ciśnienia krwi może pomóc we wczesnym wykrywaniu groźnych schorzeń kardiologicznych.

Z czym wiąże się nadciśnienie tętnicze?

AG: Nadciśnienie tętnicze to jedna z tych podstępnych chorób, które nie dają żadnych objawów przez dłuższy czas. Symptomy pojawiają się, dopiero gdy choroba jest już zaawansowana i w skrajnych przypadkach są to nagłe udary mózgu, zawały serca, czy choroba wieńcowa. Zdarza się, że dopiero po takim incydencie, Pacjent dowiaduje się, że jest to efekt nierozpoznanego i nieleczonego przez lata nadciśnienia tętniczego. U mężczyzn dodatkowo nadciśnienie tętnicze może wiązać się z zaburzeniami erekcji, o czym wie niewielu mężczyzn. 

Jak zawsze podkreślam, wczesne wykrycie nadciśnienia pozwala na efektywne leczenie, połączone ze zmianą diety i stylu życia, rzuceniem palenia, podjęciem umiarkowanej aktywności fizycznej. Na tym etapie można jeszcze dużo osiągnąć i zapobiegać groźnym powikłaniom. Potem jest już znacznie trudniej i zmienić styl życia, czy dietę.

Jakie są prawidłowe, nowe wartości ciśnienia tętniczego?

AG: Nowe normy powiązane są z wiekiem Pacjenta i wyglądają następująco:

  • 
120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia

,
  • 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia

,
  • 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia.


Czy nowe normy ciśnienia tętniczego krwi będą miały wpływ na sposób leczenia Pacjentów?

AG: Na szczęście nie. Żyjemy dłużej, więc modyfikujemy normy tak, aby nasze naczynia krwionośne były w jak najlepszej formie na kolejny etap życia. Nowe normy trzeba traktować jak taki "system wczesnego ostrzegania". Wdrażać zalecenia kardiologów już przy pierwszych objawach, śledzić i wdrażać zalecenia profilaktyczne tak, aby elastyczność naczyń krwionośnych została zachowana jak najdłużej.

Ponadto poprawia się też jakość leków, co powoduje, że lepiej tolerujemy niższe wartości ciśnienia, a to z kolei przekłada się na obniżenie norm ciśnienia. Ważne jest, aby kontynuować terapię jak dotychczas. W przypadku Pacjentów, którzy dotychczas nie wykonywali pomiarów ciśnienia, trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną. Jeżeli badanie w gabinecie wykaże, że normy są przekroczone, to lekarz dobierze dawki stosowne do naszego wieku, schorzeń towarzyszących i wieku biologicznego organizmu. 

Do tego lekarza możesz zarejestrować się telefonicznie: +48 601 555 644 lub przez portal Znany Lekarz (link poniżej, niewymagane jest zakładanie konta).

Opracowanie: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Artykuły powiązane:

 

Andrzej Gębala - ZnanyLekarz.pl

 

Opublikowano: 07.11.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.