Odczulanie – czym jest, jakie ma efekty i jak działa?
Czym jest odczulanie i jakie może przynieść efekty?
Alergia to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z elementami otaczającego świata np. pyłkami roślin, pleśniami, roztoczami kurzu czy sierścią zwierząt.
Podawanie nawet najbardziej nowoczesnych leków jest tylko leczeniem objawowym. Obecnie za bardziej celową i skuteczną uznaje się terapię przyczynową, nazywaną immunoterapią alergenową, czyli odczulaniem. O odczulaniu rozmawiamy z alergologiem NZOZ Revita, lek. Agnieszką Byrczek-Michalską.
Przez wiele lat najpowszechniejszym leczeniem alergii była farmakoterapia przede wszystkim leki antyhistaminowe. Dziś pytamy o szczegóły nowszych i bardziej skutecznych metod leczenia alergii.
Proszę powiedzieć, jakie obecnie postępowanie w alergii jest najczęściej rekomendowane?
lek. Agnieszka Byrczek-Michalska: Jeżeli tylko nie mamy przeciwskazań i pacjent jest gotowy na określony reżim leczenia, kwalifikujemy go do immunoterapii alergenowej, czyli tzw. odczulania, co daje nam możliwość wytworzenia tolerancji immunologicznej i klinicznej na uczulający alergen. Odczulanie jest prowadzone metodą iniekcyjną, czyli w postaci zastrzyków, podawanych w Poradni Alergologicznej lub metodą podjęzykową, stosowaną samodzielnie w domu, w ścisłej współpracy z alergologiem prowadzącym.
Jaka jest skuteczność immunoterapii alergenowej?
A.B-M: Po dobrze i skrupulatnie przeprowadzonej kwalifikacji przez lekarza u większości chorych immunoterapia przynosi dużą poprawę, zapobiega progresji uczuleń i astmie oskrzelowej.
W jaki sposób kwalifikuje się pacjenta do odczulania?
A.B-M: U pacjenta muszą być spełnione kryteria kliniczne, czyli objawy alergiczne nieżytu nosa i spojówek, kontrolowana astma oskrzelowa atopowa czy anafilaksja na jad owadów błonkoskrzydłych oraz ich potwierdzenie immunologiczne w testach alergicznych.
Kiedy najlepiej rozpocząć odczulanie?
A.B-M: Dla alergenów wziewnych pyłkowych, wywołujących objawy sezonowo od wiosny do lata, najlepszą porą jest jesień – po zakończeniu pylenia roślin. Natomiast odczulanie na alergeny całoroczne np. roztocza kurzu domowego możemy zaczynać teoretycznie cały rok.
Jak długo trwa proces odczulania?
A.B-M: Minimum trzy lata, najczęściej jednak od trzech do pięciu lat. Tyle potrzebuje nasz organizm na zmiany, aby one mogły się utrwalić. Poprawa w trakcie leczenia jest odczuwalna już w pierwszym sezonie.
Czy są jakieś przeciwskazania do odczulania?
A.B-M: Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: astma niekontrolowana, choroby autoimmunologiczne, nowotwory złośliwe, ciąża (w trakcie ciąży nie można rozpoczynać odczulania, ale możemy je kontynuować), AIDS, wiek poniżej drugiego roku życia.
W trakcie kwalifikacji bierzemy pod uwagę inne choroby przewlekłe w tym również nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, zaburzenia psychiczne oraz wszystkie stosowane leki na stałe, tak aby odczulanie było jak najbardziej bezpieczne i skuteczne dla pacjenta.
Jeżeli często zapadamy na choroby związane z układem oddechowym, warto poddać się testom alergicznym, aby wykluczyć alergię jako przyczynę dolegliwości. Ma to szczególne znaczenie w trudnych czasach epidemii Covid-19, w sytuacjach kiedy objawy ze strony układu oddechowego są niejednoznaczne.
Masz pytania dotyczące odczulania, chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu alergii? Zapraszamy na konsultacje z alergologiem w NZOZ Revita w Krakowie.
Rozmawiała: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała