Odczulanie – czym jest, jakie ma efekty i jak działa?

Czym jest odczulanie i jakie może przynieść efekty?

Alergia to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z elementami otaczającego świata np. pyłkami roślin, pleśniami, roztoczami kurzu czy sierścią zwierząt. 

Podawanie nawet najbardziej nowoczesnych leków jest tylko leczeniem objawowym. Obecnie za bardziej celową i skuteczną uznaje się terapię przyczynową, nazywaną immunoterapią alergenową, czyli odczulaniem. O odczulaniu rozmawiamy z alergologiem NZOZ Revita, lek. Agnieszką Byrczek-Michalską.

Przez wiele lat najpowszechniejszym leczeniem alergii była farmakoterapia przede wszystkim leki antyhistaminowe. Dziś pytamy o szczegóły nowszych i bardziej skutecznych metod leczenia alergii.

Proszę powiedzieć, jakie obecnie postępowanie w alergii jest najczęściej rekomendowane?

lek.A.Byrczek-Michalska, alergolog NZOZ Revita

 

lek. Agnieszka Byrczek-Michalska: Jeżeli tylko nie mamy przeciwskazań i pacjent jest gotowy na określony reżim leczenia, kwalifikujemy go do immunoterapii alergenowej, czyli tzw. odczulania, co daje nam możliwość wytworzenia tolerancji immunologicznej i klinicznej na uczulający alergen. Odczulanie jest prowadzone metodą iniekcyjną, czyli w postaci zastrzyków, podawanych w Poradni Alergologicznej lub metodą podjęzykową, stosowaną samodzielnie w domu, w ścisłej współpracy z alergologiem prowadzącym.

Jaka jest skuteczność immunoterapii alergenowej?

A.B-M: Po dobrze i skrupulatnie przeprowadzonej kwalifikacji przez lekarza u większości chorych immunoterapia przynosi dużą poprawę, zapobiega progresji uczuleń i astmie oskrzelowej.

W jaki sposób kwalifikuje się pacjenta do odczulania?

A.B-M: U pacjenta muszą być spełnione kryteria kliniczne, czyli objawy alergiczne nieżytu nosa i spojówek, kontrolowana astma oskrzelowa atopowa czy anafilaksja na jad owadów błonkoskrzydłych oraz ich potwierdzenie immunologiczne w testach alergicznych.

Kiedy najlepiej rozpocząć odczulanie? 

A.B-M: Dla alergenów wziewnych pyłkowych, wywołujących objawy sezonowo od wiosny do lata, najlepszą porą jest jesień – po zakończeniu pylenia roślin. Natomiast odczulanie na alergeny całoroczne np. roztocza kurzu domowego możemy zaczynać teoretycznie cały rok.

Jak długo trwa proces odczulania?

A.B-M: Minimum trzy lata, najczęściej jednak od trzech do pięciu lat. Tyle potrzebuje nasz organizm na zmiany, aby one mogły się utrwalić. Poprawa w trakcie leczenia jest odczuwalna już w pierwszym sezonie.

Czy są jakieś przeciwskazania do odczulania?

A.B-M: Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: astma niekontrolowana, choroby autoimmunologiczne, nowotwory złośliwe, ciąża (w trakcie ciąży nie można rozpoczynać odczulania, ale możemy je kontynuować), AIDS, wiek poniżej drugiego roku życia.

W trakcie kwalifikacji bierzemy pod uwagę inne choroby przewlekłe w tym również nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, zaburzenia psychiczne oraz wszystkie stosowane leki na stałe, tak aby odczulanie było jak najbardziej bezpieczne i skuteczne dla pacjenta.

Jeżeli często zapadamy na choroby związane z układem oddechowym, warto poddać się testom alergicznym, aby wykluczyć alergię jako przyczynę dolegliwości. Ma to szczególne znaczenie w trudnych czasach epidemii Covid-19, w sytuacjach kiedy objawy ze strony układu oddechowego są niejednoznaczne. 

Masz pytania dotyczące odczulania, chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu alergii? Zapraszamy na konsultacje z alergologiem w NZOZ Revita w Krakowie
 

Rozmawiała: Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 02.11.2020

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.