Sinice w Bałtyku i jeziorach – co warto o nich wiedzieć?

Woda, w której chciałbyś popływać, jest mętna i zielona lub ma dziwny zapach? Uważaj, bo powodem takich warunków mogą być sinice. Czym są sinice i dlaczego stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, przeczytasz w naszym artykule.

światło na falach
Wybierając się na wypoczynek, sprawdź czy woda w której chcesz pływać jest czysta!

BEZPIECZNE LATO – uważaj na sinice!

Każdy turysta, który choć raz spędził urlop nad Bałtykiem, z pewnością spotkał się z ostrzeżeniami Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego (WSSE) w Gdańsku dotyczącymi wykwitu sinic. W prasie, telewizji czy radiu pojawiają się komunikaty o zamknięciu poszczególnych kąpielisk z powodu ich wykwitu. Mimo tego zdarza się, że wczasowicze bagatelizują ostrzeżenia, myśląc, że sinice to glony. Jednak…

Sinice to nie glony!

Sinice są cyjanobakteriami, bardzo starymi i prostymi mikroorganizmami, które wytwarzają groźne dla zdrowia toksyny. Wykwitowi sinic, sprzyja duże nasłonecznienie, temperatura wody powyżej 18 stopni Celsjusza, bezwietrzna pogoda oraz miejscowo występujące zanieczyszczenia wody, pochodzące najczęściej z gospodarstw rolnych.

Swoją zieloną barwę, która powoduje, że mylnie bierzemy je za glony, zawdzięczają chlorofilowi potrzebnemu do procesu fotosyntezy. Ta cecha upodabnia je do organizmów roślinnych. 

Sinice występują nie tylko na Bałtyku, ale w każdym akwenie o sprzyjających warunkach do rozwoju. Nie ma znaczenia, czy woda w zbiorniku jest słodka, czy słona. Występują w jeziorach, morzach, gorących źródłach, jeziorach solankowych, praktycznie na każdej szerokości geograficznej.

 

Dlaczego sinice są groźne?

Podczas wykwitu, sinice produkują niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Mogą one wywołać podrażnienia skóry, wysypkę, rumień, zapalenie spojówek, a także poważne dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego.

Jak zabezpieczyć się przed kłopotami?

  1. Przed wybraniem się na plażę, sprawdź aktualne komunikaty dotyczące stanu poszczególnych kąpielisk na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego – Serwis kąpielowy
     
  2. Jeżeli wydano ostrzeżenie o wykwicie sinic, bezwzględnie unikaj wchodzenia do wody, czy spacerowania nad jej brzegiem bez odpowiedniego obuwia!
     
  3. Jeżeli planujesz kąpiel w miejscach nieobjętych monitoringiem wód, zwróć uwagę na barwę i zapach wody – jeżeli woda jest mętna i zielona, z charakterystyczną „kołderką” piany to lepiej powstrzymaj się od kąpieli.
     
  4. Jeżeli jednak wykąpiesz się wodzie o wątpliwej czystości, po kąpieli weź szybko prysznic i wypierz strój kąpielowy. Jeżeli zauważysz na ciele wysypkę, rumień lub poczujesz charakterystyczny świąd skóry, czy zaobserwujesz u siebie inne dolegliwości zdrowotne, np. zawroty głowy, duszności, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunkę – zgłoś się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie objawowe. 

Nad Bałtykiem, najczęściej zagrożonymi rejonami jest Półwysep Helski oraz Zatoka Gdańska. Zdarza się jednak, że zakazy kąpieli z powodu wykwitu sinic wprowadzane są również na innych częściach wybrzeża. 

Do historii przeszły zdjęcia zamieszczone przez Gazetę Wyborczą w dniu 27 lipca 2018 pokazujące wykwit sinic na Bałtyku wykonany przez satelitę. 

Opracowanie: Eunika Bogucka
Zdjęcia: pexels.com

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 24.06.2019

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.