Sprawdź, czego nie wiesz o badaniach USG

Dziś kolejna rozmowa z naszym specjalistą. Tym razem przedstawiamy doktora Damiana Brzostowicza, specjalistę medycyny rodzinnej oraz badań USG, który odpowie na najczęstsze pytania związane z badaniami USG.

Przychodzi pacjent do lekarza i widać, że okropnie się boi, że “coś” mu pan znajdzie. Co pan wtedy robi, jak pan rozmawia z pacjentem, aby zredukować ten stres?

zdjecie D.Brzostowicz lekarz usgDamian Brzostowicz: Po pierwsze, nie każde badanie kończy się „złym wynikiem”, czy „wyrokiem”, nawet jeżeli lekarz znajdzie jakąś nieprawidłowość, to przy obecnym rozwoju medycyny, wiele zdiagnozowanych chorób można skutecznie leczyć. Co więcej, wiele z problemów wykrytych na wczesnym etapie – zwłaszcza nowotworów – udaje się całkowicie wyleczyć. Dużo osób obawia się, że lekarz rozpozna nowotwór, natomiast większość np. bólów brzucha to zwykłe błędy dietetyczne, niestrawność, których można się szybko pozbyć. W takiej sytuacji najczęściej rekomenduję wizytę u dietetyka. 

Jednak każdy pacjent musi pamiętać, że brak potwierdzenia choroby w badaniach, nie oznacza, iż choroba u pacjenta nie istnieje. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, lub powracają należy ponownie udać się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie dodatkowych badań.

Często leżąc na kozetce podczas badania, zastanawiamy się co właściwie pan tam widzi na tym monitorze? Czego pan tam szuka?

W trakcie badania uzyskujemy dynamiczne obrazy ludzkiego ciała w różnych przekrojach – następnie te obrazy należy „złożyć” w przestrzenną całość. Aby zrozumieć obraz USG należy perfekcyjnie znać anatomię badanego obszaru ciała i dodatkowo umieć rozpoznać stany chorobowe badanych miejsc. To wszystko w połączeniu z „pewną” ręką przy prowadzeniu głowicy i doświadczeniem lekarza, powoduje że lekarz często może dosłownie na jedną sekundę przyłożyć głowicę do ciała człowieka i od razu rozpoznać patologię. Jednak najczęściej nie jest to takie proste dlatego czas badania w wątpliwych lub trudnych przypadkach ulega wydłużeniu, aby mieć pewność „co dokładnie się widzi” na monitorze USG.

Ponadto, badania są wystandaryzowane i każdy lekarz skanuje narządy w określonym porządku nie pomijając żadnych obszarów. W NZOZ Revita wszystkie badania USG wykonywane są zgodnie z najnowszymi standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Czy jakość urządzenia USG ma znaczenie dla wyniku badania?

Można powiedzieć, że USG jest jak bardzo nowoczesny komputer, dlatego postęp w dziedzinie rozwoju sprzętu USG jest tak samo dynamiczny jak w rozwoju technologii komputerowych.

Najlepszą analogią, aby zobrazować tempo rozwoju aparatów USG jest porównanie go do telefonów komórkowych – ponad 20 lat temu na rynek wchodziły telefony GSM z małymi wyświetlaczami, z jedną linijką tekstu oraz tradycyjnymi przyciskami i takie urządzenia służyły do przekazywania informacji. Obecnie mamy smartfony z wyświetlaczami dotykowymi, o wysokiej rozdzielczości, gdzie jakość obrazu jest niesamowita. Takie telefony mają wiele różnorodnych funkcji, na przykład możemy przez nie prowadzić wideo rozmowy w wysokiej rozdzielczości. Dziś nikogo to już nie dziwi. Podobnie jest z aparaturą USG – jeszcze kilkanaście lat temu obraz był słabej jakości i „niedokładny” – dziś jesteśmy w stanie zobaczyć znacznie więcej. Dlatego przed badaniem warto sprawdzić jakim sprzętem posługuje się dana pracownia. W naszej przychodni dysponujemy wysokiej klasy sprzętem firmy Siemens (Acuson X300) oraz Hitachi Aloka. Takie aparaty w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem lekarzy wykonujących badania gwarantują wyniki na najwyższym poziomie.

Jakie rodzaje badań USG można obecnie wykonywać?

W NZOZ Revita, wykonujemy wszystkie „standardowe” badania takie jak: USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, dodatkowo wszystkie badania naczyniowe typu Doppler. Dużą część pacjentów stanowią przypadki „niestandardowe” np. USG guzków i guzów tkanek miękkich w tym guzów podskórnych, USG pod kątem przepuklin, USG blizn pooperacyjnych. Dodatkowo w trakcie badań typu Doppler diagnozujemy rodzaje obrzęków kończyn oraz potwierdzamy lub wykluczamy zakrzepicę. Warto zauważyć, że w zakresie USG jamy brzusznej oceniamy cały układ moczowy oraz prostatę u mężczyzn.

Czym jest USG dopplerowskie i czym się różni od zwykłego?

Badanie metodą Dopplera jest rodzajem badania USG gdzie badamy przepływ krwi. Najczęściej jest to przepływ krwi w żyłach i tętnicach, ale często wykonujemy badania tętniaków, oceniamy przepływy w stentach, pomostach naczyniowych czy różnych anomaliach naczyń.

Dziękuję za rozmowę. W kolejnej części omówimy następujące zagadnienia:

Kiedy zrobić mammografię, a kiedy USG piersi? Jak się przygotować do badań USG? Czy przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wyniki badań USG? Czy USG jest bezpieczne w ciąży? Jak przygotować dzieci do badań USG? Jak często wykonywać USG?

Zapraszamy do lektury!

Rozmawiała: Eunika Bogucka

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 08.05.2018

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.