Szczepienia przeciw Covid-19 — najważniejsze informacje
Szczepienie przeciw Covid-19
W związku z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 poniżej podajemy najważniejsze informacje dla Pacjentów.

1. Informacje ogólne
Jak podaje portal www.gov.pl – Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.
Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
- bezpiecznych i skutecznych,
- w wystarczającej ilości,
- w najkrótszym czasie,
- darmowych,
- dobrowolnych,
- łatwo dostępnych.
2. Bezpieczeństwo
Z tematem szczepień nieodłącznie wiążą się liczne, często nieuzasadnione kontrowersje, wywoływane przez ruchy antyszczepionkowców. Strach przed szczepieniami podsycany jest mitami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych, które najczęściej nie mają nic wspólnego z faktami.
Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje.
Obecna pandemia wywołana przez koronawirusa Sars-Cov-19 spowodowała, że do prac i badań nad szczepionką przeciw Covid-19 zaangażowani zostali najwybitniejsi naukowcy z całego świata i z najlepszych instytutów badawczych na świecie. Dzięki tak globalnemu oraz szybkiemu zaangażowaniu tych osób i instytucji powstał produkt, który może być skuteczną bronią w walce z pandemią.
Więcej o szczegółach dotyczących bezpieczeństwa szczepionki na Covid-19 możesz przeczytać w tym artykule.
Pamiętajmy, że wynalezienie szczepionek było przełomem w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego oraz krokiem milowym w rozwoju współczesnej medycyny. Dzięki programom zbiorowych szczepień udało się ograniczyć, lub całkowicie wyeliminować wiele groźnych chorób, które dawniej dziesiątkowały ludzkość. Wystarczy tu wspomnieć o epidemii ospy prawdziwej, odry, czy chorobie Heinego-Medina.
Dla kontrastu warto przypomnieć o masowych zgonach i ciężkim przebiegu grypy hiszpanki w latach 1918-1919, podczas której nie było dostępnej szczepionki na tę chorobę.
3. Kiedy można się zaszczepić przeciw Covid-19?
Obecnie, w „etapie zero” trwają szczepienia personelu medycznego, pracowników przychodni, aptek, Domów Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników i studentów uczelni medycznych oraz tzw. personelu pomocniczego np. osób współpracujących z placówkami medycznymi bez względu na formę zatrudnienia, pracowników transportujących leki, hurtowni farmaceutycznych oraz rodziców wcześniaków. Szczepienia te mają miejsce w tzw. szpitalach węzłowych.
W kolejnych etapach, które rozpoczną się 15 stycznia 2021 r., szczepieni będą:
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
4. Jak wygląda procedura rejestracji na szczepienie?
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.
Poszczególne jej etapy to:
- Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Szczepienia będą realizowane w:
- przychodniach (POZ),
- szpitalach,
- szpitalach rezerwowych,
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Lista punktów szczepień zgłoszonych do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 jest dostępna pod tym linkiem.
NZOZ Revita gorąco zachęca Państwa do szczepień przeciw Covid-19. Jest to szczególnie ważne dla Pacjentów z chorobami przewlekłymi, w podeszłym wieku, osób mających w rodzinie lub opiekujących się osobami starszymi, osób podróżujących za granicę, oraz wszystkich tych, którzy chcą dbać o zdrowie swoje i innych!
Opracowała: Eunika Bogucka
Zdjęcie autorstwa: Gustavo Fring z Pexels
Artykuły powiązane:
- Dieta na lepszą odporność w czasie pandemii Covid-19
- Alergia, przeziębienie, grypa, czy Covid-19 — jak odróżnić objawy?
- Nadciśnienie tętnicze a Covid-19 — na co uważać?