Szczepienia przeciw Covid-19 — najważniejsze informacje

Szczepienie przeciw Covid-19

W związku z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 poniżej podajemy najważniejsze informacje dla Pacjentów.

szczepienie pacjenta

1. Informacje ogólne

Jak podaje portal www.gov.pl – Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

 • bezpiecznych i skutecznych,
 • w wystarczającej ilości,
 • w najkrótszym czasie,
 • darmowych,
 • dobrowolnych,
 • łatwo dostępnych.

2. Bezpieczeństwo

Z tematem szczepień nieodłącznie wiążą się liczne, często nieuzasadnione kontrowersje, wywoływane przez ruchy antyszczepionkowców. Strach przed szczepieniami podsycany jest mitami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych, które najczęściej nie mają nic wspólnego z faktami. 

Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. 

Obecna pandemia wywołana przez koronawirusa Sars-Cov-19 spowodowała, że do prac i badań nad szczepionką przeciw Covid-19 zaangażowani zostali najwybitniejsi naukowcy z całego świata i z najlepszych instytutów badawczych na świecie. Dzięki tak globalnemu oraz szybkiemu zaangażowaniu tych osób i instytucji powstał produkt, który może być skuteczną bronią w walce z pandemią.

Więcej o szczegółach dotyczących bezpieczeństwa szczepionki na Covid-19 możesz przeczytać w tym artykule.

Pamiętajmy, że wynalezienie szczepionek było przełomem w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego oraz krokiem milowym w rozwoju współczesnej medycyny. Dzięki programom zbiorowych szczepień udało się ograniczyć, lub całkowicie wyeliminować wiele groźnych chorób, które dawniej dziesiątkowały ludzkość. Wystarczy tu wspomnieć o epidemii ospy prawdziwej, odry, czy chorobie Heinego-Medina. 

Dla kontrastu warto przypomnieć o masowych zgonach i ciężkim przebiegu grypy hiszpanki w latach 1918-1919, podczas której nie było dostępnej szczepionki na tę chorobę. 

3. Kiedy można się zaszczepić przeciw Covid-19?

Obecnie, w „etapie zero” trwają szczepienia personelu medycznego, pracowników przychodni, aptek, Domów Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników i studentów uczelni medycznych oraz tzw. personelu pomocniczego np. osób współpracujących z placówkami medycznymi bez względu na formę zatrudnienia, pracowników transportujących leki, hurtowni farmaceutycznych oraz rodziców wcześniaków. Szczepienia te mają miejsce w tzw. szpitalach węzłowych. 
 
W kolejnych etapach, które rozpoczną się 15 stycznia 2021 r., szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

4. Jak wygląda procedura rejestracji na szczepienie?

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Poszczególne jej etapy to:

 1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
 3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w:

 • przychodniach (POZ),
 • szpitalach,
 • szpitalach rezerwowych,
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Lista punktów szczepień zgłoszonych do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 jest dostępna pod tym linkiem.

NZOZ Revita gorąco zachęca Państwa do szczepień przeciw Covid-19. Jest to szczególnie ważne dla Pacjentów z chorobami przewlekłymi, w podeszłym wieku, osób mających w rodzinie lub opiekujących się osobami starszymi, osób podróżujących za granicę, oraz wszystkich tych, którzy chcą dbać o zdrowie swoje i innych!

Opracowała: Eunika Bogucka
Zdjęcie autorstwa: Gustavo Fring z Pexels

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 08.01.2021

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.