Urlop w czasie pandemii koronawirusa – jak się przygotować?

Sprawdź co ze sobą zabrać i jak zachować się w trakcie podróży podczas epidemii koronawirusa. Gdzie zgłosić się w wypadku zachorowania na COVID-19.

Urlop w czasie epidemii COVID-19 – jak się przygotować?

kapelusz aparat okulary

To pierwsze tak nietypowe wakacje w życiu większości z nas. Z uwagi na wystąpienie epidemii COVID-19 oraz znaczne ograniczenia w podróżowaniu, większość osób musiała zmienić plany urlopowe. Być może niewielka część wciąż uda się w podróż po Europie, jednak większość turystów spędzi urlop w kraju.

Jak przygotować się do podróży w czasie epidemii?

Niezależnie od tego, czy planujesz pobyt w kraju, czy za granicą cały czas należy stosować się do rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aktualne zalecenia tych instytucji można na bieżąco śledzić w mediach społecznościowych, na przykład na oficjalnym fanpage'u WHO, czy profilu GIS.

Jeżeli planujesz podróż za granicę, przed wyjazdem warto sprawdzić zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących podróży do poszczególnych krajów.  

1. Przed wyjazdem na urlop pamiętaj o lekach!

leki

Jeżeli na stałe przyjmujesz leki, przed każdym wyjazdem z domu sprawdź, czy masz odpowiednią ilość na czas pobytu. Warto zabrać ze sobą niewielki zapas leku na nieprzewidziane okoliczności, np. leki zostaną zgubione, czy pobyt zostanie przedłużony z przyczyn niezależnych od nas. 

Można również poprosić lekarza prowadzącego o wystawienie e-recepty, którą zrealizujemy na miejscu w lokalnej aptece. Do realizacji e-recepty potrzebny jest: 4- cyfrowy kod recepty oraz PESEL pacjenta. 

Wystawienie recepty na leki długotrwałego stosowania nie wymaga osobistej wizyty u lekarza, wystarczy kontakt telefoniczny lub online, czyli tzw. porada receptowa.

W nagłych przypadkach, gdy nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem prowadzącym i uzyskania od niego e-recepty, istnieje możliwość wystawienia tzw. recepty farmaceutycznej. Prawo do wystawienia takiej recepty ma jedynie osoba z prawem wykonywania zawodu farmaceuty (nie może być to technik farmacji, czy student farmacji pracujący w aptece). 

W takiej sytuacji trzeba przygotować się na to, że farmaceuta przeprowadzi z nami wywiad dotyczący choroby, stosowanych leków oraz przyczyny braku recepty od lekarza. Możesz też zostać poproszony o podpisanie oświadczenia o aktualnie przyjmowanych lekach lub twoim stanie zdrowia. 

Na takiej recepcie nie mogą być przepisane leki zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe. 

2. Przygotuj i weź ze sobą apteczkę z podstawowymi środkami ochrony oraz lekami.

Pamiętaj o:

 • maseczkach (wciąż obowiązuje nakaz noszenia ich w sklepach, środkach komunikacji, czy miejscach modlitwy),
 • płynach do dezynfekcji rąk,
 • jednorazowych rękawiczkach,
 • antygenowy test wymazowy przeciw Covid-19 do samodzielnego wykonania,
 • kremie z filtrem oraz preparatu na oparzenia słoneczne; 
 • preparacie odstraszającym owady, szczególnie kleszcze; 
 • lekach przeciwgorączkowych i przeciwbólowych; 
 • środkach opatrunkowych: plastry, gaza jałowa, bandaż 
elastyczny; 
 • środku do dezynfekcji ran; 
 • lekach na kłopoty z układem pokarmowym;
 • małych nożyczkach. 


3. Przed podróżą po Europie zdobądź kartę EKUZ.

EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego –  dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w postaci plastikowej karty, uprawniającej do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA. 

Na podstawie aktualnej karty EKUZ możesz w nagłych i niespodziewanych sytuacjach skorzystać z pomocy medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. 

W zależności od rodzaju Karta EKUZ jest ważna: 5 lat, 3 lata, 18 miesięcy, 6 miesięcy, 2 miesiące, 90 dni, 42 dni. 

Kartę EKUZ można uzyskać po wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Nie jest konieczna osobista wizyta w oddziale NFZ. Wniosek można złożyć elektronicznie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.nfz.gov.pl

Ponadto warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje np. koszty transportu medycznego, nieobjęte przez świadczenia w ramach Karty EKUZ.

4. Pamiętaj o szczególnych środkach ostrożności związanych ze stanem epidemii. 

mycie rąk

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest wciąż wysokie, a ciężki przebieg tej choroby często związany jest z chorobami towarzyszącymi, np. cukrzycą, czy nadciśnieniem tętniczym. Więcej o chorobach wirusowych oraz o COVID-19 pisaliśmy TU.

Pamiętaj, że przestrzegając zaleceń, chronisz nie tylko siebie, ale również tych narażonych na możliwy ciężki przebieg choroby. 

Mimo zniesienia ograniczeń przez rząd, warto nadal pamiętać o:

 • noszeniu maseczek i rękawiczek w sklepach, środkach komunikacji, miejscach modlitwy,
 • zachowaniu dystansu 2 metrów do innych osób,
 • niepodawaniu ręki, niecałowaniu na powitanie i pożegnanie, nieobejmowaniu się,
 • unikaniu dużych skupisk ludzkich,
 • unikaniu bliskiego kontaktu z chorymi, kaszlącymi, kichającymi, gorączkującymi,
 • częstej dezynfekcji i myciu rąk (jest to niezwykle ważne nie tylko w związku z epidemią koronawirusa!)

Przypominamy, że koronawirusa skutecznie niszczą: mydło, detergenty oraz inne środki czystości, np. chusteczki odkażające. 

Koronawirus zakaża drogą kropelkową, czyli możesz się zakazić, przebywając w pobliżu osoby zarażonej, lub mając kontakt z jej wydzieliną z ust, lub nosa. 

Możesz również zakazić się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, która nie wykazuje żadnych objawów, na przykład podczas przywitania! Wirus może zostać przeniesiony poprzez dotknięcie ręką zanieczyszczonej powierzchni i późniejsze dotknięcie ust, oczu, nosa lub np. telefonu, który przyłożysz do twarzy.

Pamiętaj, że wirus może przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na kartonie i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku, dlatego po przybyciu na miejsce urlopu upewnij się, czy twój pokój został odpowiednio przewietrzony i zdezynfekowany po poprzednich urlopowiczach.

Po każdorazowym powrocie do ośrodka, po wyjściu z toalety, przed posiłkami dokładnie myj lub odkaź ręce. Jest to ważne nie tylko z uwagi na koronawirusa, ale również inne bakterie, czy patogeny mogące wywołać np. biegunkę podróżnych, lub inne choroby.

5. Korzystanie z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania.

Jeżeli jesteś ubezpieczony, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania. Przed udaniem się do lokalnej przychodni zdrowia, najlepiej skontaktuj się telefonicznie z placówką i dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać poradę. 

Każdy pacjent ma prawo skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej po potwierdzeniu prawa do bezpłatnych usług medycznych, w tym również recepty refundowanej. 

Po godzinach pracy przychodni i w dni świąteczne oraz dni ustawowo wolne od pracy możesz skorzystać z nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. 

Przed wyjazdem w dane miejsce warto poznać adres najbliższej placówki medycznej. Takie informacje możesz uzyskać przez internet pod tym adresem

6. Co robić w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

budynek pogotowia

Będąc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia możesz zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) lub skorzystać z pomocy zespołów ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 112, lub 999

Kierując się na SOR, sprawdź, czy wybrany szpital nie został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny.

Sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej to: złamania, zwichnięcia, otwarte rany, rozległe oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia, omdlenia, zasłabnięcia oraz inne objawy wskazujące na nagłe pogarszanie się stanu zdrowia, np. brak kontaktu z osobą, bełkotliwa mowa, paraliż części ciała itp.  

WAŻNE! Jeśli podejrzewasz, że pogorszenie Twojego stanu zdrowia może być wywołane koronawirusem, możesz zakupić w aptece prosty, wymazowy test antygenowy do samodzielnego wykonania. Jeżeli wynik jest negatywny, a Ty wciąż źle się czujesz należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. 

Pamiętaj, że na urlopie przysługują ci takie same prawa pacjenta jak w miejscu zamieszkania. Możesz się z nimi zapoznać w na stronie Rzecznika Praw Pacjenta .

Zapraszamy do przychodni NZOZ Revita na wizyty stacjonarne, konsultacje online oraz porady receptowe. Linki do lekarzy prowadzących konsultacje online znajdziesz poniżej:

lek. A. Byrczek-Michalska - alergolog;
lek. A.Gębala - kardiolog;
lek. H.Helon - kardiolog;
dr n. med. M.Kafara - kardiolog;
lek. E.Runger-Kafara - endokrynolog;
lek. L.Szloch - endokrynolog;
lek. K.Szymański - ortopeda;
mgr. M.Wielgosz - dietetyk.

Opracowała: Eunika Bogucka
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022
Źródła: https://www.gov.pl/web/rpp/
https://gis.gov.pl
https://www.euro.who.int/en/home 
Zdjęcia: pexels.com

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 21.01.2021

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.