Wizyta u alergologa – jak się do niej przygotować?

Jeśli często czujesz się wyczerpany, miewasz zaczerwienione spojówki połączone z łzawieniem, nawracający, wodnisty katar połączony z kichaniem, budzisz się z przytkanym nosem, miewasz duszności, poranny kaszel, bądź masz problemy ze skórą, czy trawieniem — to znak, że konieczna jest wizyta u alergologa.

Jak wygląda pierwsza wizyta u alergologa?

Pierwsza wizyta u każdego lekarza, może wiązać się dużą niepewnością. Dlatego przedstawiamy, krok po kroku, jak przygotować się do wizyty u alergologa. 

lek.A.Byrczek-Michalska
lek. Agnieszka Byrczek-Michalska, specjalista alergolog NZOZ Revita

Skierowanie do specjalisty alergologa

Do alergologa najczęściej kieruje nas lekarz rodzinny, który na podstawie zgłaszanych objawów ustala, że mogą to być dolegliwości na tle alergicznym. 

Zdarza się, że do alergologa wybieramy się z własnej inicjatywy, jeśli zaobserwujemy u siebie któreś z poniższych objawów np. nawracające zmiany skórne, uporczywy świąd, nietolerancje pokarmowe połączone z biegunką czy bólem brzucha, duszności, uczucie przytkanego nosa, czy wodnisty katar.

Jakie badania krwi wykonać przed pierwszą wizytą u alergologa?

Alergolog podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad, a dopiero potem zaleca szczegółowe badania np. testy skórne, testy płatkowe, niekiedy badania krwi, czy spirometrię.

Jeżeli na wizytę do alergologa kieruje Cię lekarz rodzinny to możesz poprosić go o skierowanie na podstawowe badania takie jak: morfologia, OB, poziom cukru oraz IgE całkowite.

Jeżeli dysponujesz innymi wynikami badań, wypisami ze szpitala, czy inną dokumentacją medyczną, to również warto ją ze sobą zabrać. 

Dzień przed pierwszą wizytą u alergologa

Oprócz skompletowania wyników badań, przed przyjściem do gabinetu lekarza, warto spisać na kartce wszelkie dolegliwości, które Cię niepokoją. 

W przypadku objawów wskazujących na alergię, warto zanotować w jakich sytuacjach oraz jak często występują objawy. Czy mają charakter sporadyczny, czy przewlekły, bądź nawracający? Warto przypomnieć sobie, czy są jakieś szczególne warunki np. pogodowe, które wywołują nasilenie objawów. 

Jeżeli cierpisz na inne choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, czy inne to koniecznie wspomnij o nich lekarzowi i przygotuj listę leków oraz suplementów diety, które przyjmujesz. Zanotuj dawkowanie poszczególnych leków. 

Na koniec przygotuj i zapisz wszystkie pytania, które masz do lekarza. Niestety podczas wizyty często zapomina się o ważnych dla nas kwestiach.

Jak przebiega pierwsza wizyta u alergologa?

Podobnie jak podczas innych wizyt u lekarzy, alergolog zaczyna od wywiadu z pacjentem. Spyta o Twoje dolegliwości, przebyte choroby, obejrzy dokumentację medyczną i wyniki badań. Może zapytać o wzrost i wagę. Następnie przeprowadzi badanie fizykalne gardła i jamy ustnej, osłuchiwanie klatki piersiowej, niekiedy badanie brzucha.

Na końcu lekarz wytłumaczy możliwe powody twoich dolegliwości i wystawi wstępną diagnozę. Do potwierdzenia diagnozy konieczne będzie wykonanie kolejnych specjalistycznych badań. Mogą to być punktowe testy skórne dotyczące alergenów wziewnych oraz pokarmowych, testy płatkowe w diagnostyce alergii kontaktowych m.in. na metale, składniki kosmetyków, substancje zapachowe czy barwniki.

Dodatkowymi badaniami, które może zlecić alergolog będzie spirometria w przypadku podejrzewania lub monitorowania przebiegu astmy oskrzelowej lub POCHP. O tym, że alergie nieleczone w dzieciństwie mogą przerodzić się w astmę pisaliśmy w tym artykule. 

Przed zakończeniem wizyty, lekarz wypisze receptę na leki, które pomogą złagodzić najostrzejsze objawy do czasu kolejnej wizyty i pełnej diagnozy. 

Zaleci również ograniczenie kontaktu z alergenem, np. zmianę diety w wypadku alergii pokarmowych, oraz odpowiednią pielęgnację skóry w atopowym zapaleniu skóry, czy alergiach kontaktowych.

Podczas rozmowy z lekarzem nie bój się pytać i mówić o wszystkich swoich dolegliwościach. Przed wyjściem zapytaj o termin wizyty kontrolnej.

Opracowanie: EBJ
Konsultacja merytoryczna:  lek. Agnieszka Byrczek-Michalska 

specjalista alergolog NZOZ Revita

Artykuły powiązane:

 

Opublikowano: 18.01.2020

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.