Wizyta u endokrynologa – jak się przygotować?

Jeśli często czujesz się wyczerpany, gwałtownie tyjesz lub tracisz na wadze, wypadają Ci włosy, lub rosną w miejscach w których nie powinny, bolą Cię mięśnie czy stawy, nadmiernie się pocisz, Twoja skóra jest przesuszona, masz nieregularne miesiączki — to znak, że trzeba wybrać się na wizytę do endokrynologa.

Jak wygląda pierwsza wizyta u endokrynologa?

lek. E.Runger-Kafara, endokrynolog NZOZ Revita
lek. Edyta Runger-Kafara, endokrynolog NZOZ Revita

Pierwsza wizyta u każdego lekarza, może wiązać się lekkim niepokojem. Dlatego warto się do niej przygotować. Do endokrynologa zwykle kieruje nas lekarz rodzinny, a w przypadku kobiet, często jest to lekarz ginekolog. Zdarza się, że wybieramy się z własnej inicjatywy, jeśli zaobserwujemy u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u endokrynologa?

Przed rejestracją do endokrynologa upewnij się, że wykonuje on badanie USG tarczycy. Jeżeli nie, to przed wizytą musisz wykonać takie badanie na własny koszt. 

Bez badania USG, lekarz nie będzie mógł powiedzieć nic konkretnego o istocie Twoich dolegliwości. Najlepiej jednak wybrać specjalistę, który dysponuje aparatem USG i na miejscu wykonuje badanie.

Endokrynolog również zleca różne badania krwi, związane z objawami zgłaszanymi przez pacjenta. Choć przed wizytą nie możemy przewidzieć z jaką chorobą związane są nasze objawy, to warto wykonać kilka podstawowych badań, które już przy pierwszej wizycie pomogą postawić diagnozę. 

Jakie badania krwi wykonać przed pierwszą wizytą u endokrynologa?

Jeżeli na wizytę do endokrynologa kieruje Cię lekarz rodzinny to poproś go o skierowanie na podstawowe badania takie jak: morfologia, poziom cukru,  lipidogram, poziom żelaza i magnezu oraz badanie TSH. 

Aby jak najlepiej wykorzystać czas pierwszej wizyty, do wyżej wymienionych badań warto dołączyć badania FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG oraz poziom witaminy D3. 

Jeżeli dysponujesz jeszcze innymi wynikami badań, wypisami ze szpitala, czy inną dokumentacją medyczną, to również warto ją ze sobą zabrać. 

Dzień przed wizytą u endokrynologa

Oprócz skompletowania wyników badań, przed przyjściem do gabinetu lekarza, warto spisać na kartce wszelkie dolegliwości, które Cię niepokoją oraz przygotować listę leków i suplementów diety, które przyjmujesz. Zanotuj dawkowanie poszczególnych leków. 

Jeżeli cierpisz na inne choroby takie jak cukrzyca, alergia, nadciśnienie, czy inne to podczas rozmowy koniecznie wspomnij o nich lekarzowi. 

Przygotuj i zapisz wszystkie pytania, bo podczas wizyty łatwo się o nich zapomina.

Jak przebiega wizyta u endokrynologa?

Podobnie jak podczas innych wizyt u lekarzy, endokrynolog zaczyna od wywiadu z pacjentem. Spyta o twoje dolegliwości, przebyte choroby, obejrzy dokumentację medyczną i wyniki badań. Może zapytać o wagę i wzrost, jeżeli nie jesteś pewien to poprosi o stanięcie na wagę w gabinecie. Wykona badanie stetoskopem oraz zmierzy ciśnienie i puls. 

Następnie wykona USG szyi. Dzięki USG lekarz będzie mógł ocenić stan Twojej tarczycy. To badanie jest konieczne do postawienia rzetelnej diagnozy. 

Na końcu lekarz wytłumaczy powody twoich dolegliwości i zapisze leki. W razie wątpliwości, może zlecić dodatkowe badania, np. biopsję tarczycy

Podczas rozmowy z lekarzem nie bój się pytać i mówić o wszystkich swoich dolegliwościach. Przed wyjściem zapytaj o termin wizyty kontrolnej.

Opracowanie: Eunika Bogucka

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 16.12.2019

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.