Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Niepokoją Cię powiększone węzły chłonne? Masz guzki w obrębie tarczycy? Boli Cię szyja? Czujesz się senny i osłabiony? Wykonaj biopsję cienkoigłową tarczycy, która pomoże określić stan Twojego zdrowia.

biopsja

 

Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej tarczycy?

Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, szczególnie leki przeciwzakrzepowe (np. Warfin, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa, Eliquis) lub leki przeciwpłytkowe (Plavix, Brilique) koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego lub zlecającego badanie. Lekarz poinstruuje Cię w jakim czasie przed badaniem odstawić przyjmowany lek. Dotyczy to również popularnych środków przeciwbólowych czy leków zawierających kwas acetylosalicylowy. 

W razie wątpliwości, czy przyjmowane przez Ciebie leki mogą mieć wpływ na przebieg oraz wynik badania, zapytaj o to lekarza kierującego.

Nie jedz i nie pij kilka godzin przed badaniem. Jeżeli posiadasz wcześniejsze wyniki badań USG zabierz je ze sobą na wizytę poprzedzającą badanie.

Jakie objawy mogą pojawić się po biopsji tarczycy?

W większości przypadków, biopsja cienkoigłowa tarczycy nie powoduje, żadnych istotnych dolegliwości. Po badaniu może pojawić się niewielkie krwawienie lub zasinienie w miejscu wkłucia. Możesz też odczuwać lekki dyskomfort lub niewielkie dolegliwości bólowe, zwykle nie wymagające przyjmowania leków przeciwbólowych.

Jeżeli pojawi się większy ból lub dyskomfort, dopuszczalne jest przyjmowanie paracetamolu. Przyjmowanie innych leków przeciwbólowych powinno być skonsultowane z lekarzem przeprowadzającym badanie.

W ciągu 24 godzin od badania powstrzymaj się od intensywnego uprawiania sportu czy nadmiernej aktywności, w tym ciężkiej pracy fizycznej. 

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, jeżeli zaobserwujesz następujące objawy:

  • nadmierne krwawienie,
  • obrzęk w miejscu wkłucia,
  • narastający ból szyi lub głowy,
  • zawroty głowy lub omdlenia,
  • inne dolegliwości ze strony układu krążenia (bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca)
  • bądź układu oddechowego (duszności).

Uwaga! Rejestracja na biopsję możliwa jest wyłącznie po konsultacji z lekarzem endokrynologiem.

Zarejestruj się