Biopsja tarczycy Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Miechów i Proszowice.
W NZOZ Revita wykonujemy specjalistyczne badania biopsji tarczycy – szybki termin i niska cena! Dowiedz się, dlaczego warto wykonać to badanie.
Czym jest biopsja cienkoigłowa tarczycy?
Biopsja cienkoigłowa to badanie diagnostyczne często zlecane w przypadku chorób endokrynologicznych. Celem biopsji tarczycy jest określenie charakteru zmian ogniskowych np. w obrębie tarczycy czy węzłów chłonnych. Badanie polega na wkłuciu cienkiej igły w zmienioną chorobowo tarczycę w miejscu, gdzie widoczne są guzki.
Biopsja cienkoigłowa przeprowadzana jest pod kontrolą USG. Pobrany strzykawką materiał ocenia się pod mikroskopem. Na podstawie otrzymanych wyników stawiamy diagnozę, czy zmiana ma charakter złośliwy, czy łagodny oraz proponujemy dalsze leczenie. Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest bezpieczna dla pacjenta i nie wymaga znieczulenia.
Jakie są wskazania do wykonania biopsji tarczycy?
Biopsję tarczycy najczęściej zleca lekarz endokrynolog np. po stwierdzeniu obecności powiększonych węzłów chłonnych, czy guzków w obrębie tarczycy widocznych w obrazowaniu USG. Ponadto biopsja tarczycy może być zlecona gdy u pacjenta pojawiają się zgrubienia i bóle szyi, czy kłopoty z połykaniem.
Jeśli masz takie objawy, zarejestruj się do endokrynologa, który przeprowadzi badania: wykona USG, ewentualnie biopsję tarczycy. Biopsję cienkoigłową wykonasz we wszystkich naszych placówkach: Kraków Nowa-Huta, Kalwaria Zebrzydowska, Miechów, Proszowice.
Uwaga! Rejestracja na biopsję tarczycy w NZOZ Revita możliwa jest wyłącznie po konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Odbiór wyników osobiście lub przez osobę upoważnioną. Nie ma możliwości odbioru wyników elektronicznie.
Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej tarczycy?
Przed wykonaniem biopsji cienkoigłowej tarczycy należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, szczególnie lekach przeciwzakrzepowych, np. Warfin, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa, Eliquis lub lekach przeciwpłytkowych, np. Plavix, Brilique.
Lekarz poinstruuje Cię w jakim czasie przed wykonaniem biopsji tarczycy, należy odstawić przyjmowany lek. Dotyczy to również popularnych środków przeciwbólowych czy leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
W razie wątpliwości, czy przyjmowane przez Ciebie leki mogą mieć wpływ na przebieg oraz wynik biopsji tarczycy, zapytaj o to lekarza kierującego.
Jakie objawy mogą pojawić się po biopsji tarczycy?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy nie powoduje, żadnych istotnych dolegliwości u większości pacjentów. Po wykonaniu biopsji tarczycy może pojawić się niewielkie krwawienie lub zasinienie w miejscu wkłucia. Pacjent może też odczuwać lekki dyskomfort lub niewielkie dolegliwości bólowe, zwykle niewymagające przyjmowania leków przeciwbólowych.
Jeżeli pojawi się większy ból lub dyskomfort, dopuszczalne jest przyjmowanie paracetamolu. Przyjmowanie innych leków przeciwbólowych powinno być skonsultowane z lekarzem przeprowadzającym badanie. W ciągu 24 godzin od wykonania biopsji tarczycy należy powstrzymać się od intensywnego uprawiania sportu czy nadmiernej aktywności, w tym ciężkiej pracy fizycznej.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, jeżeli po wykonaniu biopsji cienkoigłowej tarczycy zaobserwujesz następujące objawy:
- nadmierne krwawienie,
- obrzęk w miejscu wkłucia,
- narastający ból szyi lub głowy,
- zawroty głowy lub omdlenia,
- inne dolegliwości ze strony układu krążenia (bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca)
- bądź układu oddechowego (duszności).
Gdzie wykonać biopsję cienkoigłową tarczycy?
Biopsję cienkoigłową wykonasz we wszystkich naszych placówkach. Rejestracja na badanie w naszych placówkach możliwa jest wyłącznie po konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Odbiór wyników osobisty lub przez osobę upoważnioną. Nie ma możliwości odbioru wyników elektronicznie. Sprawdź dostępne terminy: Kraków Nowa-Huta: +48 601 555 644, Kalwaria Zebrzydowska: +48 601 555 914, Miechów: +48 666 606 441, Proszowice: +48 601 555 913.
INFORMACJA DLA PACJENTA BIOPSJA ASPIRACYJNA CIENKOIGŁOWA BACC
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) to metoda pobierania materiału komórkowego (cytologicznego) poprzez nakłucie cienką igłą pod kontrolą obrazu usg. Pobrany materiał jest rozmazywany na szkiełku, barwiony i poddawany ocenie patomorfologa. Dzięki biopsjom aspiracyjnym cienkoigłowym celowanym skojarzonym z ultrasonografią udaje się często rozpoznać chorobę nowotworową we wczesnej fazie, co daje szansę pełnego wyleczenia.
Wynik biopsji kwalifikowany jest do kilku kategorii ( wg kwalifikacji Bethesda). Jedna z nich oznacza prawie pewne rozpoznanie zmiany nowotworowej, inne podejrzenie nowotworów lub wynik prawidłowy ( niepodejrzany chorobowo). Istnieje też kategoria wyników niediagnostycznych, gdzie w preparacie znalazły się duże ilości treści białkowej lub krwi a mało komórek tarczycowych. Przyczyną tego, nie jest niewłaściwe pobranie materiału przez lekarza. Niemniej jednak wynik taki stanowi wskazanie do powtórzenia biopsji w terminie wskazanym przez lekarza prowadzącego.
Przebieg badania: Biopsja cienkoigłowa, poza ukłuciem jest całkowicie niebolesna i nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu, a u większości chorych przypomina zastrzyk domięśniowy, tylko, że w nietypowym miejscu.
Biopsja tarczycy: Przed biopsją należy usunąć z szyi wszelkie ozdoby: łańcuszki, wisiorki, korale oraz grzebienie z włosów tylnej okolicy głowy. Podczas zabiegu pacjent powinien leżeć nieruchomo w pozycji podobnej jak przy badaniu usg tarczycy. W trakcie nakłucia nie wolno się poruszać, połykać śliny, żuć gumy i napinać mięśni oraz należy powstrzymać ewentualny kaszel.
Innym sposobem diagnostycznym jest pobranie materiału do badania histopatologicznego przez wycięcie chirurgiczne zmiany. Niezależnie od tego, coraz większe zastosowanie w medycynie znajduje biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, w której nakłuwa się chory narząd cienką igłą i zasysa do niej materiał do badania cytologicznego materiał ten jest o wiele mniejszy. Zaletą jest możliwość uzyskania materiału do oceny cytologicznej z guzów położonych głęboko wśród tkanek, w sposób mało inwazyjny, nie wymagający znieczulenia ogólnego i bez konieczności pobierania wycinka.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:
Jeśli przyjmuje Pan/Pani leki przeciwzakrzepowe lub cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi KONIECZNE JEST POINFORMOWANIE LEKARZA PRZED WYKONANIEM ZABIEGU.
Pacjenci leczeni lekami z grupy leków przeciwkrzepliwych, obecnie bardzo często wykorzystywanymi m.in. w leczeniu choroby wieńcowej serca, nadciśnieniu tętniczym zobowiązani są do bezwzględnego poinformowania o tym fakcie lekarza wykonującego biopsję i odstawienia tych leków 7 dni przed terminem planowanej biopsji. W przypadku gdy pacjent ma wątpliwości co do możliwości odstawienia tych leków, powinien odpowiednio wcześniej skonsultować się z lekarzem, które je ordynuje. Po badaniu: Ucisnąć miejsce wkłucia igły jałowym gazikiem przez 5 minut.
Możliwe powikłania po badaniu: Podczas wykonania biopsji cienkoigłowej rzadko dochodzi do powikłań ale — jak w przypadku każdego badania — może dojść do pewnych nieprzewidzianych sytuacji.