USG Doppler

USG Doppler – na czym polega badanie metodą Dopplera?

USG Doppler to nieinwazyjne badanie wykonywane przy pomocy aparatu USG, które służy ocenie stanu tętnic i żył. Badanie Dopplerowskie polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości odbitych fal ultradźwiękowych od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała. W trakcie tego badania możemy zobaczyć i zmierzyć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w ciele człowieka. Badanie metodą dopplerowską poszerza zakres tradycyjnej diagnostyki USG.

USG Doppler
Lek. Damian Brzostowicz w pracowni USG Doppler


Co diagnozuje USG Doppler?

Badanie USG Doppler zlecane jest, aby ocenić stan i pracę tętnic oraz żył. Dzięki badaniu można zdiagnozować: zakrzepy i zatory, tętniaki, niewydolność żylną, niedokrwienie, choroby tętnic obwodowych, wady serca, wady zastawek. Jeżeli badanie wykonywane jest w ramach profilaktyki, może uchronić nas np. przed groźnym w skutkach zatorem płucnym.

Jakie są wskazania do wykonania badania Dopplera?

Najczęściej wykonujemy badanie Dopplera przy podejrzeniach nieprawidłowego przepływu krwi, np. przy niedrożności lub zakrzepicy żył głębokich. Szczególnie często wykonujemy je przy niedokrwieniu kończyn, tutaj najczęściej zgłaszają się osoby palące papierosy, ale też obciążone cukrzycą, nadciśnieniem czy z wysokim poziomem cholesterolu.
USG Doppler wykonywane jest też przed operacjami żylaków – wtedy jest to tak zwane mapowanie żylaków do zabiegu. Ponadto badanie dopplerowskie stosujemy w odróżnianiu zmian płynowych i litych w tkankach organizmu. Ma to duże znaczenie np. w diagnostyce guzów, torbieli, ropni – takie badanie pomaga w kwalifikacji do zabiegów operacyjnych, czy usuwania zmian. 

Doppler żył i tętnic szyjnych oraz jamy brzusznej – przygotowanie do badania

Badanie tętnic i żył szyjnych oraz w kończynach dolnych i górnych nie wymaga szczególnego przygotowania. Badanie naczyń jamy brzusznej, czyli aorty i tętnic biodrowych oraz badania tętnic nerkowych, tętnic trzewnych, układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych — wymaga takiego samego przygotowania jak do zwykłego badania USG, z wyjątkiem konieczności wypełnienia pęcherza moczowego. Czyli uściślając – w dniu poprzedzającym badanie spożywamy wyłącznie lekkostrawne posiłki, najlepiej w formie półpłynnej. Unikamy potraw smażonych, tłustych, wzdymających oraz surowych warzyw i owoców. W tym dniu można przyjąć preparat Espumisan, który pomoże w ograniczeniu ilości gazów w przewodzie pokarmowym.

Na badanie zgłaszamy się 6 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem dopuszcza się picie wyłącznie wody niegazowanej.
We wszystkich przypadkach warto zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną, poprzednie wyniki badań USG. Samo badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i jest całkowicie niebolesne oraz bezpieczne. W dniu badania nie musimy odstawiać żadnych leków z wyjątkiem osób cierpiących na cukrzycę, które z racji przesunięcia spożywania posiłków powinny również zmodyfikować godziny podawania insuliny przed posiłkami.


Przebieg badania USG Doppler

Badanie przebiega tak samo, jak tradycyjne badanie USG. Część badania kończyn dolnych wykonana jest na stojąco. W razie pytań prosimy o kontakt z rejestracją.


Opracowanie: lek. Damian Brzostowicz
Eunika Bogucka

Umów się na badania