Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Skorzystaj z szerokiego pakietu badań diagnostycznych USG w NZOZ REVITA. Wykonaj USG tarczycy, brzucha, naczyń (żył, tętnic) oraz innych narządów, a także USG dzieci.
Jakie badania USG wykonujemy?
- USG jamy brzusznej,
- USG piersi, sutków z oceną węzłów chłonnych pachowych,
- USG układu moczowego z oceną prostaty,
- USG jąder, moszny,
- USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyjne),
- USG tarczycy,
- USG tkanek miękkich (guzy, guzki tkanki podskórnej)
- USG węzłów chłonnych (szyjne, pachowe, pachwinowe),
- USG nietypowe (np. spojenia łonowego w ciąży, blizn pooperacyjnych, przepukliny),
- USG Doppler tętnic domózgowych (szyjnych i kręgowych),
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych i górnych (tętnice i żyły),
- USG Doppler naczyń żylnych i tętniczych kończyn dolnych z oceną aorty brzusznej i tętnic biodrowych,
- USG Doppler tętnic nerkowych,
- USG Doppler układu wrotnego, tętnic pnia trzewnego i tętnic krezkowych,
- USG Doppler – inne nietypowe badanie.
Jak przygotować się do badania USG?
Przygotowania wymaga tylko USG brzucha. Badanie wykonuje się na czczo lub co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku.
W dniu poprzedzającym badanie spożywaj wyłącznie lekkostrawne posiłki. Aby dokładnie ocenić układ moczowy, na ok. dwie godziny przed badaniem wypij od 0,5 do 1 l niegazowanej wody i nie oddawaj moczu do czasu badania.
Badanie USG piersi, tarczycy, serca oraz żył i tętnic, nie wymaga specjalnych przygotowań. We wszystkich przypadkach warto zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną. Badania trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, są niebolesne i bezpieczne. Na życzenie rodziców, USG dzieci może zostać połączone z konsultacją pediatryczną w naszej placówce w Proszowicach.
W dniu badania nie musisz odstawiać żadnych leków. U osób z cukrzycą leczonych insuliną nie podajemy insuliny krótkodziałającej na czas pozostawania bez posiłków.
Jak przygotować dziecko do badania USG?
Dzieciom poniżej 10-tego roku, nie podajemy żadnych posiłków na 3-4 godziny przed badaniem i staramy się aby nie oddawały moczu przez minimum 1 godzinę przed badaniem. Niemowlętom podajemy ostatni posiłek na 1-2 godziny przed badaniem.
Dzieciom starszym należy wytłumaczyć na czym polega badanie, najlepiej bawiąc się w domu i pokazując, gdzie są umieszczone poszczególne narządy, które będą badane.
Z dziećmi młodszymi można wspólnie, zbadać ulubione zabawki, naśladując przebieg wizyty u lekarza. W poczekalni można zająć uwagę dziecka, czytając mu książeczki zabierając ze sobą jego ulubioną zabawkę. Staramy się, aby w czasie badania dziecko nie płakało. Badanie jest niebolesne.
Gdzie można wykonać badanie USG?
NZOZ Revita jest ośrodkiem dysponującym specjalistycznym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą lekarską dobrze przygotowaną do wykonywania różnorodnych badań USG. Wszystkie badania wykonujemy przy użyciu aparatów firmy Siemens (Acuson X300) oraz Hitachi Aloka. Używane głowice po każdym badaniu są czyszczone i dezynfekowane. Używamy żelu hipoalergicznego, nieplamiącego amerykańskiej firmy Parker.