Internista

Porady lekarza internisty

Kim jest internista i czym się zajmuje?

Lekarz internista jest szeroko wykwalifikowanym specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych. Diagnozuje i leczy choroby układów oddechowego, pokarmowego, krążenia, krwiotwórczego, dokrewnego i moczowego. Zajmuje się także alergiami, chorobami serca, cukrzycą, reumatyzmem, schorzeniami stawów i kości. Jako lekarz pierwszego kontaktu, stawia pierwszą diagnozę i w razie potrzeby wystawia skierowania na dalsze badania, konsultacje specjalistyczne czy leczenie szpitalne. Może także orzekać o czasowej niezdolności do pracy, wydawać zaświadczenia lekarskie i akty zgonu oraz wnioski na leczenie sanatoryjne i przed rentowe.

Jak pracuje lekarz internista?

Interna jest jedną z trudniejszych specjalizacji i wymaga posiadania rozległej wiedzy. Lekarz internista przeprowadza kompleksowy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta, uwzględniając zarówno stan fizyczny organizmu, jak również czynniki psychiczne i społecznego mogące mieć wpływ na ogólny dobrostan człowieka. 

Dobry internista potrafi ocenić funkcjonowanie wszystkich narządów i układów, a znając organizm swojego pacjenta, może jako pierwszy zdiagnozować pojawiające się lub zagrażające mu choroby.

Obecnie wiele polskich przychodni boryka się z brakiem wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy internistów. Olbrzymie zapotrzebowanie na ich usługi wynika ze starzenia się społeczeństwa, braku młodych lekarzy tej specjalizacji czy ich migracji za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. 

Internista a lekarz rodzinny

Internista często bywa kojarzony z lekarzem rodzinnym, czyli specjalistą medycyny rodzinnej, choć w rzeczywistości są to dwie różne specjalizacje. Różnica między nimi polega na tym, że lekarz rodzinny dodatkowo posiada wiedzę z zakresu pediatrii oraz geriatrii i może udzielać porad zarówno dorosłym jak i dzieciom. Lekarz internista zajmuje się wyłącznie osobami dorosłymi.

Pamiętaj! Opieka internisty stanowi podstawę opieki medycznej ponieważ odpowiednio wczesna diagnoza pozwala na skuteczne leczenie i często ratuje zdrowie lub życie pacjenta.

Jeżeli szukasz, sprawdzonego i doświadczonego internisty zgłoś się do NZOZ REVITA. Nie zwlekaj, w naszych placówkach pracują lekarze z wieloletnim stażem, którzy w sposób kompleksowy zajmą się Twoim zdrowiem!

Nie czekaj, umów się na wizytę
i sprawdź stan swojego zdrowia!

Umów wizytę
Uwaga: Pacjenci posiadający skierowanie od lekarza POZ do diabetologa lub kardiologa i chcący korzystać z leczenia w ramach kontraktu z NFZ proszeni są o kontakt osobisty lub telefoniczny z naszą rejestracją w Kalwarii Zebrzydowskiej. Skontaktuj się z nami!