Kapilaroskopia

Kapilaroskopia – diagnostyka schorzeń reumatologicznych

Kapilaroskopia to badanie naczyń krwionośnych, w którym lekarz używa mikroskopu do oglądania małych naczyń krwionośnych znajdujących się np. na pograniczu paznokci i skóry. Kapilaroskopia jest bezbolesną i nieinwazyjna metodą oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego rąk.

Jakie są wskazania do kapilaroskopii?

Wskazaniem do kapilaroskopii jest diagnostyka w kierunku chorób reumatycznych i ocena ich przebiegu. Kapilaroskopia pozwala również różnicować pierwotny i wtórny objaw Raynauda. Objaw Raynauda polega na zmianie zabarwienia skóry palców rąk, stóp, płatka ucha bądź nosa. Na skutek zimna, stresu naczynia krwionośne kurczą się, powodując zblednięcie. Następnie dochodzi do zastoju krwi żylnej i zasinienia. Trzecią, ostatnią fazą jest zaczerwienienie spowodowane czynnym przekrwieniem po ustąpieniu skurczu naczyń.

Od 2013 roku Kapilaroskopia jest w kryteriach klasyfikacyjnych rozpoznania twardziny układowej według ACR/EULAR. Badanie to pozwala nam ocenić stopień zaawansowania choroby oraz monitorować jej przebieg.

Kapilaroskopia przydaje się także w ocenie stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę, łuszczycę oraz schorzenia naczyń obwodowych.

Kapilaroskopia NZOZ Revita
Przygotowanie pacjenta do badania kapilaroskopii

Jak przebiega badanie?

Po nałożeniu olejku imersyjnego lekarz przykłada do wału paznokciowego specjalną sondę – wideokapilaroskop i na ekranie komputera ocenia mikrokrążenie.

Jak przygotować się do kapilaroskopii?

Badanie przeprowadzamy u osób, które nie wykonywały zabiegu manicure przez minimum trzy tygodnie. Ważne jest, by nie odsuwać skórek, nie wycinać ich. W dniu badania należy powstrzymać się przed piciem mocnej herbaty, kawy i paleniem tytoniu.

Ile trwa wykonanie kapilaroskopii?

Prosimy pacjenta o pojawienie się w przychodni 20 min przed badaniem celem aklimatyzacji do temperatury pokojowej. Samo badanie wraz z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego trwa ok. 30 minut.

Jaki jest cena badania kapilaroskopia?

Badanie kosztuje 200 zł. Kapilaroskopie wykonywane są w co drugi czwartek. Na badanie możesz umówić się wyłącznie osobiście lub telefonicznie w NZOZ Revita: +48 601 555 644 Na to badanie nie ma możliwości rejestracji online. W naszej przychodni możesz również skorzystać z porady reumatologicznej.

Umów się na badania