Psychiatra
Jeżeli przechodzisz poważny kryzys zawodowy lub rodzinny, miewasz ataki paniki lub silnego lęku, nieustannie czujesz się przygnębiony i bezsilny, cierpisz na stany depresyjne, miewasz myśli samobójcze lub jesteś stale podenerwowany bądź agresywny - zgłoś się do naszego specjalisty w NZOZ REVITA. Zapewniamy fachową opiekę psychiatryczną.
Kim jest psychiatra i jak pomaga?
Psychiatra jest lekarzem, tak jak kardiolog czy endokrynolog. Podobnie jak inni lekarze medycyny, kończy sześcioletnie studia medyczne, następnie po kilku latach szkolenia kierunkowego zdaje egzaminy i uzyskuje tytuł specjalisty psychiatry.
Jego podstawowym zadaniem jest diagnoza i leczenie zaburzeń psychicznych. W przeciwieństwie do psychologa, może prowadzić leczenie farmakologiczne i przepisywać leki. Niektórzy z psychiatrów szkolą się również w kierunku psychoterapii. Leczenie farmakologiczne prowadzone przez psychiatrę często przynosi doraźną ulgę w cierpieniu pacjenta i ułatwia rozpoczęcie psychoterapii.
U osób ze skomplikowanymi zaburzeniami, psychiatra najczęściej stosuje długoterminowe leczenie i proponuje odpowiednie leki za pomocą których można uzyskać poprawę lub wyleczyć wiele zaburzeń i chorób psychicznych.
Dobry psychiatra, wspólnie z pacjentem poszukuje najlepszej dla niego formy leczenia. Wstępnie określa zakres planowanej farmakoterapii, często w połączeniu z psychoterapią. Może także zlecić dodatkowe badania laboratoryjne lub konsultacje z innymi specjalistami. Plan terapii zawsze związany jest z aktualnym stanem psychicznym pacjenta, ogólnym stanem zdrowia i schorzeniami towarzyszącymi.
Kiedy zgłosić się do psychiatry?
Jednym z sygnałów które powinny nas skłonić do wizyty jest silne poczucie, że nie potrafimy sobie poradzić z własnymi problemami i otaczającą nas rzeczywistością, czasami wynikające z traumatycznych doświadczeń życiowych lub innych okoliczności.
Wizytę u specjalisty należy rozważyć również w sytuacji, gdy słyszymy powtarzające się uwagi rodziny czy bliskich, dotyczące istotnych zmian w naszym zachowaniu lub samopoczuciu. Osoby z naszego otoczenia często łatwiej i szybciej niż my dostrzegają odbiegające od normy zachowania i zmiany w naszym sposobie bycia.
Zgłoś się do specjalisty jeżeli obserwujesz u siebie, któryś z poniższych objawów:
- często odczuwasz silny strach, lęk, lub wręcz panikę,
- nieustannie czujesz się przygnębiony, bezradny, bezsilny oraz wtedy gdy masz poważne problemy ze snem, lub nie potrafisz wykonywać swoich codziennych obowiązków,
- masz myśli samobójcze,
- zauważasz niezrozumiałe dla siebie zmiany w otoczeniu, np. gdy czujesz się prześladowany, obserwowany, traktowany we wrogi sposób przez inne osoby,
- słyszysz lub widzisz rzeczy, których nie słyszą i nie widzą inne osoby,
- jesteś coraz bardziej, nerwowy, drażliwy, agresywny, nie możesz się skupić na podstawowych obowiązkach i przy tym obserwujesz u siebie inne objawy somatyczne, takie jak drżenie rąk, kołatanie serca, duszności, nadmierną potliwość, zawroty głowy, które nie są wywołane innymi chorobami,
- nadużywasz alkoholu, narkotyków, leków, czy masz zaburzenia odżywiania.
Szukaj pomocy również gdy przechodzisz poważny kryzys zawodowy czy rodzinny
Nie obawiaj się stereotypowego podejścia, że szukanie lub potrzeba pomocy oznacza, że „jesteś nienormalny lub całkiem zwariowałeś”.
Dobry lekarz psychiatra zapewnia całkowitą dyskrecję, anonimowość i bezpieczeństwo powierzonych mu danych oraz informacji. Warto zgłosić się do specjalisty, ponieważ czasem okazuje się, że np. napady lęku i paniki wynikają z zaburzeń hormonalnych. A wdrożenie leczenia endokrynologicznego w połączeniu z psychiatrycznym czy psychoterapeutycznym pomaga w usunięciu objawów.
Psychiatra zawsze analizuje zależności między problemami psychicznymi i somatycznymi ponieważ jedne jak i drugie wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego psychiatra może zlecić dodatkowe konsultacje u endokrynologa, neurologa, psychologa, psychoterapeuty, czy innych specjalistów.
Jeżeli odczuwasz, któryś z wyżej wymienionych objawów, nie czekaj, zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty, lek. Andrzeja Lipiarza.
Poznaj sposoby na radzenie sobie ze stresem:
Zapoznaj się z naszymi wybranymi artykułami, które mogą pomóc w trudnych sytuacjach. Spróbuj się zainspirować, aby poprawić swój dobrostan.