Echo serca

Dowiedz się dlaczego echo serca (usg serca) jest takim ważnym badaniem. W NZOZ Revita oferujemy krótkie terminy i konsultacje ze specjalistą kardiologiem. Niskie ceny! 

Echo serca (USG serca) – konsultacje z kardiologiem 

echo serca NZOZ Revita
lek. H.Helon przygotowuje pacjenta do badania echo serca

Czym jest echo serca?

Echo serca jest badaniem USG, które wykonuje się aparatem nazywanym echokardiografem. Obrazy serca otrzymujemy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu niegroźnych dla pacjenta ultradźwięków. W czasie badania ocenia się stan serca (wielkość i budowę komór, przedsionków, zastawek serca oraz naczyń krwionośnych).

Jakie są wskazania do wykonania echa serca?

Echo serca wykonuje się u większości pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi i podejrzeniem lub z rozpoznanym już schorzeniem kardiologicznym, np. wrodzoną lub nabytą wadą serca, chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca tzw. kołataniem serca, a także w nadciśnieniu tętniczym.

USG serca jest ważnym badaniem dla kobiet w okresie menopauzy (pomaga różnicować przyczyny wielu dolegliwości w tym okresie). Echo serca jest również ważnym badaniem dla pań planujących ciążę. Warto je wykonać jeszcze na etapie planowania ciąży i wcześniej sprawdzić, jaki jest stan serca, nawet jeśli nie występują poważne dolegliwości. Echo serca jest badaniem bezpiecznym, można je wykonywać również w trakcie ciąży.

Warto podkreślić, że wykonanie USG serca jest szczególnie ważne dla osób, które przebyły Covid-19 w stopniu umiarkowanym lub ciężkim. Dzięki temu badaniu możemy rozpoznać nie tylko różne choroby serca, ale również powikłania po innych infekcjach, stanach zapalnych i skutecznie je leczyć. 

Jak przygotować się do badania echo serca?

Echo serca, jak każde badanie ultrasonograficzne (USG), zwykle nie powoduje dolegliwości i nie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, nie ma więc istotnych przeciwwskazań do jego wykonywania, ani szczególnych wymagań odnośnie przygotowania się do badania. Jednak warto wcześniej zgłosić się do lekarza, ok. 10-15 minut przed wykonaniem badania. Czas ten pozwoli usiąść i odpocząć, uspokoić rytm serca, szczególnie gdy wcześniej wykonywaliśmy jakiś wysiłek fizyczny.

Na badanie warto zabrać wyniki wcześniejszych badań EKG lub RTG klatki piersiowej lub echa serca jeżeli je posiadamy. Każdy pacjent powinien mieć również ze sobą aktualną listę przyjmowanych leków, czy suplementów diety wraz z dawkowaniem. W diagnostyce pomocne mogą być również dokumenty dotyczące innych chorób towarzyszących, np. karty informacyjne z przebytej hospitalizacji.

Jak wygląda i ile trwa echo serca?

Echo USG trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut, jest bezpieczne i niebolesne. Można je przeprowadzić niezależnie od wieku i stanu pacjenta, nawet u kobiet w ciąży i małych dzieci. W trakcie badania pacjent leży nieruchomo na lewym boku. Lekarz wykonujący badanie dotyka głowicą urządzenia zwilżonej żelem skóry klatki piersiowej. Głowica emitując i odbierając odbite ultradźwięki pozwala uzyskać obrazy narządów wewnętrznych, np. serca, dużych naczyń. Na podstawie tych obrazów ultrasonograficznych lekarz ocenia budowę i funkcję serca jako pompy, a to ułatwia postawienie diagnozy. 

Wszystkie badania wykonywane w NZOZ Revita przeprowadzane są z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Aby minimalizować ryzyko zakażenia Covid-19 wszyscy nasi pracownicy zostali poddani szczepieniom przeciw tej chorobie.

Dlaczego echo serca jest tak ważnym badaniem?

Echo serca to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce chorób serca i naczyń. W czasach pandemii nabiera ono dodatkowego znaczenia. Umiarkowany lub ciężki przebieg chorób wirusowych może być przyczyną powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego. 

 

Badanie echo serca powinno być wykonywane przez doświadczonych lekarzy np. kardiologów. Wartość i dokładność wyników badania jest uzależniona nie tylko od umiejętności i doświadczenia badającego, ale również od jakości i nowoczesności wykorzystywanej do badań aparatury diagnostycznej.

 

W placówkach NZOZ Revita echo serca wykonujemy aparatami USG Siemens Juniper. Jest to profesjonalny sprzęt ultrasonogrficzny umożliwiający diagnozowanie chorób serca i całego układu krążenia. Po przeprowadzonym badaniu echo serca, na życzenie pacjenta, oferujemy również konsultację kardiologiczną.

 

Badanie echo serca wykonujemy we wszystkich palcówkach NZOZ Revita - Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Proszowice oraz Miechów.

 

Każdemu pacjentowi oferujemy kompleksową i szybką diagnostykę. Na specjalistyczne badania kardiologiczne: echo serca, holter EKG i holter ciśnieniowy, badania wysiłkowe EKG na bieżni oraz na podsumowującą badania konsultację kardiologiczną możesz umówić się telefonicznie lub przez internet.

 

 

Opracowanie: lek. Henryk Helon, kardiolog NZOZ Revita
Eunika Bogucka-Jamka

Jeśli masz pytania - zadzwoń do nas, chętnie pomożemy!

 

Umów się na badania