Holter ciśnieniowy ABPM

Badanie holter ciśnieniowy (ABPM) – krótkie terminy Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Miechów i Proszowice 

Holter ciśnieniowy
lek. H. Helon przygotowuje holter ciśnieniowy do całodobowego
pomiaru ciśnienia tętniczego u pacjenta

Czym jest holter ciśnieniowy ABPM?

Holter ciśnieniowy to jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych, polegające na całodobowym pomiarze ciśnienia tętniczego (ABPM) wykonywanego za pomocą niewielkiego urządzenia rejestrującego oraz rękawa do pomiaru ciśnienia nakładanego na rękę. 

Miniaturowy rejestrator wraz z pompą zasilany jest na baterie i wygląda podobnie do tradycyjnego ciśnieniomierza. Mankiet na ramieniu, automatycznie napełnia się powietrzem, a jednostka elektroniczna mierzy i zapamiętuje wyniki. Holter ciśnieniowy monitoruje pracę serca przez 24 godziny i dokonuje pomiaru ciśnienia średnio co 30 minut, a w nocy co 60 minut. Wyniki badania sczytywane są do komputera i analizowane przez specjalistę kardiologa. Podobnym urządzeniem jest holter EKG, który monitoruje czynność elektryczną serca. 

Holter ciśnieniowy wykorzystywany jest w diagnostyce nieprawidłowości pracy serca oraz ciśnienia tętniczego. Przy pomocy holtera ciśnieniowego można zdiagnozować choroby serca oraz układu krążenia. 

Jakie są wskazania do wykonania holtera ciśnieniowego?

Pomiar ciśnienia tętniczego metodą Holtera warto wykonać przy podejrzeniu nadciśnienia tętniczego, gdy zwykłe pomiary ciśnienia pokazują zmienne wartości lub gdy chcemy mieć pewność, że zastosowane leczenie nadciśnienia tętniczego jest skuteczne. 

Holter ciśnieniowy zalecany jest również osobom źle reagującym na pomiary ciśnienia, szczególnie dotyczy to pomiarów wykonywanych w gabinecie lekarza – jest to tzw. nadciśnienie białego fartucha. U takich pacjentów, tradycyjne pomiary mogą być niemiarodajne, w wyniku czego proponowane leczenie może nie przynosić spodziewanych efektów. Z tego powodu u takich chorych najbardziej miarodajną metodą pomiaru jest uśrednienie wyników w pomiarze całodobowym. 

Ważne jest też porównanie średniego ciśnienia w dzień i w nocy ponieważ ma to znaczenie dalszym rokowaniu i diagnostyce pacjenta. Po otrzymaniu wydruku z wynikiem badań, pacjent zgłasza się do kardiologa, który interpretuje wyniki rekomendując dalsze postępowanie. 

Na podstawie wyniku całodobowego badania holterem ciśnieniowym, kardiolog może ocenić czy pacjent już wymaga leczenia farmakologicznego, a u chorych leczonych farmakologicznie, badanie to pozwala lepiej dobrać leki na nadciśnienie tętnicze i szybciej je unormować. 

Holter ciśnieniowy można wykonywać u wszystkich pacjentów, nawet u kobiet w ciąży oraz u dzieci.

Holter ciśnieniowy ABPM dostępny jest w każdej z naszych przychodni w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie i Proszowicach.  

Jak przebiega badanie ciśnienia tętniczego metodą Holtera?

Po przybyciu do NZOZ Revita otrzymasz niewielkie urządzenie, czyli holter ciśnieniowy ABPM służące do monitorowania ciśnienia tętniczego (rejestrator), który zwykle zakładany jest na szyję oraz specjalny mankiet, który zostanie założony na Twoje przedramię. Automatyczny pomiar ciśnienia będzie dokonywany co 30 minut w ciągu dnia i co 60 minut w nocy, gdy śpisz. Badanie trwa zazwyczaj 24 godziny.

Przed założeniem holtera ciśnieniowego, pielęgniarka poinstruuje Cię, jak obsługiwać urządzenie i poprosi o jego zwrot po zakończeniu badania, następnego dnia. 

Po założeniu holtera ciśnieniowego wrócisz do domu lub pracy, Twoja aktywność powinna być podobna do codziennej. W czasie badania nie ma potrzeby zwalniać się z pracy, czy ograniczać swojej aktywności lub rezygnować z codziennych obowiązków. Zmiana sposobu funkcjonowania może zafałszować wyniki badania. 

Nie ma też szczególnych przeciwwskazań w korzystaniu z telefonu komórkowego. Pamiętajmy jednak, że jeśli podczas rozmowy telefon trzymany jest w dłoni, na której znajduje się mankiet holtera ciśnieniowego, to ręka jest zgięta, a w trakcie automatycznego napełniania się mankietu holtera, ręka powinna być wyprostowana, tak aby badanie było prawidłowo wykonane i rejestrowane.

W szczególnych przypadkach kardiolog zlecający badanie holterem ciśnieniowym może poprosić o prowadzenie dzienniczka aktywności i zapisywanie w nim wszystkich ważniejszych czynności i towarzyszących im objawów, np. pojawienie się duszności przy wysiłku fizycznym. 

Po powrocie do przychodni urządzenie jest zdejmowane i podłączane do komputera. Wyniki są analizowane za pomocą specjalistycznego oprogramowania i oceniane przez kardiologa kierującego

Metoda holterowska pozwala uzyskać obiektywne i dokładne wyniki pomiarów ciśnienia, ponieważ eliminuje wpływ emocji pojawiających się np. w gabinecie lekarskim – tzw. nadciśnienie białego fartucha. 

Jak przygotować się do badania holterem ciśnieniowym?

Przed przystąpieniem do założenia holtera ciśnieniowego, należy wykonać wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne, takie jak prysznic, kąpiel całego ciała czy mycie głowy, gdyż podczas noszenia aparatu, nie można go zamoczyć, korzystając z kąpieli czy prysznica. Nie należy również smarować ręki – na którą zostanie założony mankiet – balsamem do ciała, czy olejkami pielęgnacyjnymi.

Badanie holterem ciśnieniowym wymaga założenia mankietu holtera na przedramię, dlatego w tym dniu warto założyć podkoszulek z krótkim rękawem, a na niego luźny i rozpinany sweter lub bluzę, który nie będzie utrudniał pracy urządzenia. Jeżeli oprócz holtera ciśnieniowego, w tym samym dniu zakładany jest również holter EKG najlepiej założyć luźną, rozpinaną koszulę lub bluzę. 

Jak spać z holterem ciśnieniowym? 

Badanie holterem ciśnieniowym może początkowo utrudniać zaśnięcie, jednak urządzenia dostępne w NZOZ Revita nie sprawiają pacjentom większych kłopotów w nocy. Aby ułatwić zaśnięcie, najlepiej ułożyć się na plecach z rękoma wzdłuż ciała lub na boku, którego ręka wolna jest od holtera.

Gdzie można wykonać badanie holterem ciśnieniowym i w jakiej cenie?

Holter ciśnieniowy ceny:

  • Kraków – 130 zł,
  • Kalwaria Zebrzydowska – 120 zł,
  • Proszowice – 120 zł. 

Dysponujemy aparatami wysokiej klasy: Spacelab - firmy Reynolds Medical. 

Jak długo czekamy na wynika badania holterem ciśnieniowym?

Jeśli chcesz od razu poznać wynik holtera ciśnieniowego to wydruk z komputera możesz otrzymać zaraz po oddaniu aparatu. Rekomendujemy jednak umówienie się na konsultację kardiologiczną, podczas której lekarz dokładnie omówi wynik badania i zaproponuje odpowiednią terapię, jeżeli będzie to konieczne. We wszystkich naszych gabinetach pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem klinicznym.

NZOZ Revita oferuje również inne badania kardiologiczne, takie jak: holter EKG, echo serca (USG serca), EKG spoczynkowe, testy wysiłkowe EKG (próby wysiłkowe)

Jeśli masz pytania, zadzwoń do nas, chętnie pomożemy! Kraków: +48 601 555 644, Kalwaria Zebrzydowska: +48 601 555 914, Proszowice: +48 601 555 913.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapobieganiu chorobom serca, zajrzyj na nasz blog Promocja zdrowia.

Autor: lek. Andrzej Gębala, kardiolog
Eunika Bogucka
Zdjęcie: Karolina Moskała

Umów się na badania