Badanie ekg wysiłkowe

Cierpisz na chorobę wieńcową lub odczuwasz bóle w klatce piersiowej czy kołatanie serca? Szukasz dobrego kardiologa? Wykonaj test wysiłkowy EKG w NZOZ REVITA i poznaj swój aktualny stan zdrowia.

ekg

Jak wyglądają testy wysiłkowe EKG?

Wykonanie testu wysiłkowego na bieżni ruchomej zwykle zleca lekarz, ale badanie można wykonać również z własnej inicjatywy. Badanie podzielone jest na trzy etapy: najpierw wykonujemy i oceniamy zapis EKG spoczynkowego, potem ustalamy zakres dopuszczalnego obciążenia. Później następuje krótki instruktaż chodzenia po bieżni i rozpoczęcie właściwego testu. W czasie badania będziemy monitorować Twoje ciśnienie tętnicze, tętno oraz EKG pracy serca. Po zatrzymaniu bieżni jeszcze przez kilka minut kontynuowana jest rejestracja zapisu EKG i pomiary ciśnienia. 

Test trwa od kilku do kilkunastu minut i może być przerwany na życzenie pacjenta lub w momencie wystąpienia dolegliwości, np. dyskomfort lub ból w klatce piersiowe, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy czy inne przykre objawy. Dlatego bardzo ważne jest informowanie personelu o wszystkich dolegliwościach pojawiających się w trakcie badania.

Badanie wykonuje technik pod nadzorem lekarza, ale bezpieczne wykonanie zależy również od współpracy pacjenta z personelem medycznym. Testy przeprowadzamy na bieżni w naszej przychodni w Krakowie. Przeprowadzony zapis EKG może wykazać zaburzenia pracy serca, będące wskazaniem do specjalistycznego leczenia, badania koronarograficznego czy innego zabiegu inwazyjnego.

Jak przygotować się do EKG wysiłkowego?

Niektóre leki (np. beta-blokery) mogą utrudniać interpretację wyniku, dlatego lekarz prowadzący na kilka dni przed badaniem może zlecić odstawienie niektórych leków lub zamienić je na inne. O wszystkich wyżej wymienionych schorzeniach, przyjmowanych aktualnie lekach poinformuj personel przed badaniem.

Dzień przed badaniem nie podejmuj dużego wysiłku fizycznego. Kilka godzin przed testem wysiłkowym nie pal papierosów oraz nie spożywaj obfitych posiłków. Zalecany jest wygodny, najlepiej sportowy strój. 

Gdzie można wykonać badanie?

Testy wysiłkowe wykonujemy tylko w Krakowie, na os. Kolrowym 21 wykorzystując wysokiej klasy sprzęt amerykańskiej firmy General Electric. Na podstawie badań określimy Twój aktualny stan zdrowia. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, w ramach konsultacji kardiologicznej, zaproponujemy Ci leczenie, lub bardziej szczegółowe badania.

Przed wykonaniem testu wysiłkowego konieczna jest konsultacja ze specjalistą kardiologiem!

Zarejestruj się