Pulmonolog
Pulmonolog Kraków, Proszowice. Umów wizytę!
Konsultacje pulmonologiczne, USG płuc, spirometria oraz inne badania diagnostyczne.
Pulmonolog – czym się zajmuje?
Pulmonolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, czyli tchawicy, oskrzeli, płuc, opłucnej, przepony oraz ściany klatki piersiowej.

Jakie choroby leczy pulmonolog?
Schorzenia wymagające opieki pulmonologicznej to m.in.:
- powikłania poinfekcyjne m.in. po przebytym Covid-19, grypie itp.,
- astma oskrzelowa,
- choroby alergiczne układu oddechowego,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- zapalenie płuc oraz oskrzeli,
- obturacyjny bezdech senny (OBPS),
- mukowiscydoza,
- gruźlica,
- grzybica płuc,
- pylica płuc,
- odma płucna,
- sarkoidoza,
- powikłania płucne innych chorób m.in. reumatologicznych
- choroby śródmiąższowe płuc,
- chemiczne zapalenie płuc (EVALI),
- nowotwory płuc.
Kiedy trzeba zgłosić się do pulmonologa?
Do pulmonologa należy zgłosić się gdy odczuwamy duszności (przy wysiłku lub w spoczynku), mamy płytki i świszczący oddech, odczuwamy bóle lub ucisk w klatce piersiowej, cierpimy na przewlekły (trwający ponad 8 tygodni) lub nawracający kaszel, czy też występują często nawracające infekcje dróg oddechowych. Zaniepokojenie powinno wywołać zawsze krwioplucie, zwłaszcza z towarzyszącym chudnięciem lub obfitymi potami.
Do konsultacji powinno też skłonić utrzymujące się odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, szczególnie u aktualnych lub byłych palaczy tytoniu. Pod kontrolą pulmonologa powinny również pozostawać osoby korzystające z tzw. papierosów elektronicznych. Mimo iż nie zawierają one tradycyjnego tytoniu, mogą zawierać różne dodatki, substancje zapachowe, czy inne produkty nieznanego pochodzenia. Dotyczy to zarówno urządzeń zawierających nikotynę, jak i ich zapachowych odpowiedników. Złożone substancje chemiczne, które wdychane są do płuc, nigdy nie pozostają obojętne dla organizmu i mogą wywołać chemiczne zapalenie płuc EVALI. Pulmonolog jest specjalistą, który może bezpiecznie przeprowadzić pacjenta przez proces zrywania z nałogiem, stosując odpowiednie interwencje antynikotynowe bez konieczności uciekania się do pomocy tego rodzaju urządzeń.
W czasach pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2 do pulmonologa powinny też zgłosić się wszystkie osoby, które przebyły Covid-19 w stopniu ciężkim i wymagały stosowania tlenoterapii – celem wykonania badań kontrolnych m.in. RTG lub TK klatki piersiowej, badań czynnościowych (w tym spirometrii). Kontrola jest niezbędna do oceny stanu płuc po przebytej infekcji, zwykle wykonuje się ją w okresie około 4-6 tygodni od opuszczenia szpitala. Przydatnym narzędziem do monitorowania stopnia zajęcia płuc, bez narażenia na promieniowanie rentgenowskie, może być USG płuc. Ostateczną decyzję dot. zlecanych badań podejmuje lekarz pulmonolog, mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta.
Kolejną grupą pacjentów, która może skorzystać z okresowej kontroli pulmonologa, są osoby z istotnymi, powtarzalnymi narażeniami dróg oddechowych na substancje szkodliwe m.in. osoby palące oraz pracujące w warunkach szkodliwych dla zdrowia, czyli górnicy, hutnicy, pracownicy zakładów chemicznych, stolarni, pracownicy budowlani, brukarze, rolnicy, osoby obsługujące ruch drogowy itp.
U osób z określoną podatnością, przyczyną dolegliwości oddechowych może być kontakt z pozoru niewinnymi i nieszkodliwymi dla innych cząsteczkami występującymi w środowisku pracy lub w domu, jak np. przy hodowli ptaków, przy wypiekaniu pieczywa, przy stosowaniu nawilżaczy powietrza, czy nawet korzystaniu z sauny. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu dużej szkodliwości takich czynników na oskrzela i płuca.
Jak przygotować się do wizyty u pulmonologa w NZOZ Revita?
Na wizytę należy zabrać posiadane wyniki badań, m.in. badania krwi i moczu, wcześniejsze zdjęcia RTG, wyniki rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wyniki spirometrii (warto zabrać również wyniki archiwalne celem oceny postępu choroby), ewentualne wypisy ze szpitala oraz inne wykonane badania, które mogą być pomocne w diagnostyce.
Ponadto na wizytę u pulmonologa zabieramy ze sobą listę aktualnie przyjmowanych leków i suplementów wraz z dawkowaniem, zarówno tych stosowanych bez recepty jak i przepisanych celem leczenia innych chorób, np. alergii, nadciśnienia, cukrzycy itp.
Wizyta u pulmonologa zaczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, w którego trakcie informujemy specjalistę o swoich dolegliwościach, przebytych operacjach, chorobach, nałogach, wykonywanej pracy, stylu życia i chorobach występujących w rodzinie.
W zależności od charakterystyki przypadku pulmonolog może zlecić dodatkowe badania, np. spirometrię, czy USG płuc, które można wykonać na miejscu w placówce NZOZ Revita.
Przeprowadzenie badań i analiza ich wyników w połączeniu z danymi uzyskanymi w trakcie wywiadu pozwalają na postawienie wstępnej diagnozy przez pulmonologa i rozpoczęcie leczenia lub ukierunkowanie dalszej diagnostyki.
Konsultację pulmonologiczną uzyskasz w placówkach NZOZ Revita w Krakowie oraz Proszowicach. Na wizytę do naszego pulmonologa lek. Jakuba Pabjańczyka możesz umówić się telefonicznie lub online. Zarejestruj się: +48 601 555 644
Opracowanie: lek. Jakub Pabjańczyk
Eunika Bogucka