Wakacyjna apteczka na wczasy rodzinne – wyposażenie

Wakacyjna apteczka – co zabrać na wyjazd?

Koniec roku szkolnego, wakacje, urlopy – czas wyjazdów i podróży. Bez względu na sposób wypoczynku, czy kierunek wyjazdu, warto się do niego przygotować i zabrać ze sobą niezbędne produkty, które pomogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Przypominamy o prawidłowym opatrzeniu apteczki podróżnej i wakacyjnej.

wakacyjna apteczka
Dobrze wyposażona apteczka jest podstawą udanego wypoczynku

Co spakować do apteczki na wyjazd z małym dzieckiem?

Zawartość wakacyjnej apteczki powinna być dobrze przemyślana, szczególnie, gdy podróżujesz z małym dzieckiem. W zależności od wieku dziecka zawartość apteczki będzie się różnić. Poniżej znajdziesz pełną listę produktów, z której trzeba wybrać te dopasowane do wieku dziecka i jego potrzeb:

 1. Preparaty na chorobę lokomocyjną. W takich sytuacjach dla najmłodszych najlepsze są preparaty na bazie ekstraktu z kłącza imbiru. Można je kupić w formie tabletek, lizaków czy syropów.
   
 2. Syrop, czopki, lub tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Przy zakupie należy upewnić się, że postać i dawka wybranego preparatu dostosowana jest do wieku i wagi dziecka. Podróżując z małym dzieckiem warto również zabrać ze sobą termometr.
   
 3. Probiotyki na problemy żołądkowo-jelitowe oraz lek na biegunki. Warto zabrać ze sobą preparat zawierający sprawdzone i certyfikowane szczepy bakterii. Przy zakupie pamiętaj, że każdy szczep probiotyczny powinien oprócz nazwy zawierać oznaczenie literowo-cyfrowe, jest to tzw. paszport probiotyczny, który świadczy o tym, że dany szczep bakterii został szczegółowo przebadany, a jego właściwości lecznicze zostały sprawdzone w próbach klinicznych z udziałam pacjentów i posiadają odpowiedni certyfikat. Tylko tak oznaczony preparat jest bezpieczny w użyciu. Poniżej przykłady probiotyków o udowodnionym działaniu leczniczym w przebiegu biegunki, czy dolegliwości żołądkowo-jelitowych:  Saccharomyces boulardii CNCM I-74, Lactobacillus rhamnosus GG ATCC53103, Bifidobacterium animalis subs. lactis BB-12 CNCM I-3446, Lactobacillus plantarum 299v. 

  Jeżeli wybierasz się z dzieckiem do krajów basenu Morza Śródziemnego wskazane jest podawanie preparatów probiotycznych około dwóch tygodni przed wyjazdem oraz w trakcie trwania wyjazdu. Odpowiednio wczesna podaż probiotyków może zapobiec wystąpieniu biegunki podróżnej, a w wypadku zakażenia drobnoustrojami, w znaczący sposób łagodzi i skraca czas trwania biegunki. Przy zakupie probiotyków, konieczne upewnij się, że wybrany preparat nie wymaga przechowywania w lodówce.
   
 4. Krople na kolki oraz wzdęcia. Dla niemowląt, które cierpią na dolegliwości jelitowe i bolesne wzdęcia polecane są preparaty w kroplach zmniejszające napięcie powierzchniowe, zawierające takie substancje jak: simeticonum czy dimethiconum. Rodzaj preparatu powinien zawsze być skonsultowany z pediatrą prowadzącym ponieważ dolegliwości jelitowe mogą być spowodowane alergiami, którą należy rozpoznać lub wykluczyć przed podróżą. 


Jakie leki i środki zabrać do wakacyjnej apteczki dla całej rodziny?

 1. Leki przyjmowanie na stałe.Ta grupa preparatów powinna jako pierwsza zostać zapakowana do wakacyjnej apteczki. Pamiętamy o wszelkich preparatach na choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzycę, astmę), ale też o preparatach na dolegliwości nawracające (np. zakażenia dolnych dróg moczowych, niestrawność). Przed wyjazdem w daleką podróż, warto udać się na wizytę do lekarza prowadzącego, aby skontrolować stan zdrowia, uzupełnić zapas recept by potem uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 
   
 2. Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozkurczowe. Zabieramy standardowe preparaty zawierające paracetamol, czy ibuprofen dopasowane dawką do wieku i stanu zdrowia.
   
 3. Preparaty i leki przeciwbiegunkowe. Do tej kategorii zaliczają się takie leki jak: Nifuroksazyd, Enidex, Stoperan, czy węgiel aktywny. Przy zakupie leku warto zapytać farmaceutę o spektrum działania i wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni preparat. Do wakacyjnej apteczki dodajemy również preparaty glukozowo-elektrolitowe, które służą do poprawy nawodnienia organizmu przy biegunkach o silnym przebiegu oraz preparaty probiotyczne jak wyżej.
   
 4. Leki rozkurczowe. Do najpowszechniejszych preparatów należy NO-SPA (drotaweryna). 
   
 5. Leki na alergię. Osobną grupę stanowią preparaty na uczulenia. W zależności od nasilenia i rodzaju alergii zawsze pamiętamy o zabraniu ze sobą leków przepisanych przez alergologa, np. leki wziewne na astmę czy leki antyhistaminowe. W sytuacji gdy alergia ma łagodną postać warto zabrać ze sobą preparat dostępny bez recepty o działaniu antyalergicznym z uwagi na fakt, że w nowym miejscu dolegliwości mogą się nasilić, lub może wystąpić nieprzewidziana reakcja na nowe produkty spożywcze, czy pyłki. W takiej sytuacji warto zakupić preparat z substancją antyhistaminową o obniżonej dawce, np. cetyryzyna, bilastyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna.

  Bez recepty dostępne są również maści, kremy czy też żele z hydrokortyzonem, które stosujemy do aplikacji na skórę, w celu zlikwidowania odczynu alergicznego oraz zmniejszenia świądu.

  UWAGA! Jeśli ktoś z Twoich najbliższych jest uczulony na jad owadów, pamiętaj, że pod wpływem alergenu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli ciężkiej alergicznej reakcji uogólnionej. W takim wypadku konieczne jest posiadanie adrenaliny w strzykawkach do samodzielnego podawania, która jest dostępna tylko na receptę.
   
 6. Środki opatrunkowe i środki do dezynfekcji. Na każdy wyjazd zabieramy ze sobą podstawowe środki opatrunkowe: plastry z opatrunkiem, bandaż, jałowe gaziki, preparat do dezynfekcji drobnych ran i otarć (warto wybrać formę w sprayu), maść z antybiotykiem w jednorazowych saszetkach oraz jednorazowe rękawiczki. Warto również mieć ze sobą żel na stłuczenia czy obrzęki – szczególnie jeśli planujesz na urlopie aktywność fizyczną. Środki do dezynfekcji rąk powinny mieć postać dobrze nam już znanych żelów antybakteryjnych do stosowania bez użycia wody. Pamiętajmy, że w niektórych krajach wciąż może obowiązywać nakaz noszenia maseczek jednorazowych w poszczególnych miejscach. Dlatego zabieramy ze sobą kilka takich maseczek.
   
 7. Repelenty (odstraszacze) na owady oraz zestaw do usuwania kleszczy. Bez względu na miejsce podróży warto spakować do wakacyjnej apteczki środki odstraszające komary, kleszcze, meszki. Na rynku są również dostępne repelenty chroniące przed ugryzieniem much, bąków, os, a nawet preparaty odstraszające kuczmany, moskity czy roztocza. Jeśli jednak doszłoby do ugryzienia przez jakiegoś owada, dobrze jest mieć ze sobą żel łagodzący ukąszenie, likwidujący świąd oraz obrzęk. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą pęsetę do bezpiecznego usuwania kleszczy! Kleszcze usuwamy jak najszybciej, w bezpieczny dla pacjenta sposób.
   
 8. Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej. Bez względu na kierunek podróży tego rodzaju kosmetyki są obowiązkowe dla każdego, a dobieramy je w oparciu o fototyp skóry – tu warto skonsultować się z farmaceutą lub kosmetologiem. Najmłodszym zapewniamy najwyższą możliwą ochronę i smarujemy dzieci przed założeniem odzieży. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie w zależności od intensywności nasłonecznienia. Jednorazowa aplikacja preparatu jest niewystarczająca szczególnie, gdy dziecko korzysta z kąpieli w basenie, morzu czy innych akwenach. Do apteczki zabieramy również preparaty na oparzenia słoneczne. Mogą to być produkty zawierające panthenol, alantoinę czy aloes.

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem?

Przed podróżą zagraniczną warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków oraz sprawdzenia obowiązującej polityki związanej ze szczepieniami przeciw Covid-19.

Podróżując z małymi dziećmi warto sprawdzić, w jaki sposób zorganizowana jest opieka medyczna w danym kraju, jakie są ewentualne koszy konsultacji lekarskiej i czy pokrywa je wykupione ubezpieczenie? Jeżeli udajemy się w długą i daleką podróż, warto też przeprowadzić kontrolę stomatologiczną.

Na koniec pamiętajmy, że podczas każdego urlopu mogą przytrafić się nam różne dolegliwości zdrowotne, jednak z dobrze wyposażoną apteczką minimalizujemy ryzyko zepsucia całego urlopu.

Opracowanie: Eunika Bogucka

Artykuły powiązane:

Opublikowano: 06.07.2022

Nasz blog "Promocja Zdrowia" ma charakter edukacyjno-informacyjny, ale nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowane artykuły były poprawne merytorycznie i aktualne, jednak wszelkie decyzje związane z przebiegiem leczenia należą do lekarza oraz pacjenta i powinny być podejmowane po konsultacji ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami. Nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.